میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۴
 
 
تحرکات ضد روسی اروپا و آمریکا وارد فاز جدیدی شد
آرایش نظامی مسکو و غرب در کارزار اوکراین
آرایش نظامی مسکو و غرب در کارزار اوکراین
 

اوکراین بار دیگر صحنه تقابل‌ها و تنشها میان روسیه و غرب گردید چنانکه همزمان با تحرکات نظامی غربی‌ها در اوکراین، روسیه نیز از استقرار سیستم موشکی اس ۴۰۰ در کریمه خبر داد.
این روزها اوکراین در حالی به میدان تقابل سیاسی میان روسیه و غرب مبدل شده که با آغاز تحرکات نظانی طرفین این درگیری‌ها وارد فاز نظامی شده و طرفین علیه دیگری به آرایش نظامی روی آورده‌اند که نتیجه آن تشدید بحران در حوزه بالکان است. روز یکشنبه میان شناورهای روسیه و اوکراین در «تنگه کرچ» بین دریای سیاه و دریای «آزوف» در نزدیکی شبه جزیره کریمه درگیری رخ داد.اوکراین ادعا کرده ناوهای روس به سمت قایق‌های نیروی دریایی ارتش اوکراین شلیک و سه فروند شناور اوکراینی را توقیف کردند. تلویزیون دولتی روسیه گفته اوکراین و عده‌ای در واشنگتن قصد دارند با ایجاد تنش در نزدیکی تنگه کرچ، دیدار روسای جمهور آمریکا و روسیه در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آرژانتین را مختل کنند. کاخ کرملین اعلام کرد که نیروی دریایی این کشور اقدامی کاملا قانونی برای دفاع از حاکمیت سرزمینی روسیه انجام داده است.
«پترو پروشنکو» رئیس‌جمهور اوکراین دیروز تأکید کرد، این کشور در آستانه جنگ با روسیه قرار گرفته است. رئیس‌جمهور اوکراین در مصاحبه با شبکه‌ تلویزیونی این کشور گفت: «من نمی‌خواهم هیچ کس تصور کند که این مسئله کم اهمیتی است. کشور ما زیر تهدید جنگی تمام عیار با فدراسیون روسیه قرار گرفته است».
این ادعا در حالی مطرح می‌شود که فیلم اعترافات ملوانان اوکراینی روز چهارشنبه در فضای مجازی روسیه منتشر شد و در آن سه فرد دستگیر شده به تحریک آمیز بودن اقدامات خود در ورود به آبهای سرزمینی روسیه اعتراف کردند.ولادیمیر لیساوی یکی از ملوانان دستگیر شده اوکراینی است که خود را فرمانده یک واحد نظامی نیروی دریایی اوکراین معرفی کرد و گفت که دستور داشته ناوچه نیکوپول را از بندر اودسا در جنوب اوکراین به بندر بردیانسک در دریای آزوف هدایت کند. وی افزود: پس از ورود به آبهای سرزمینی روسیه در دریای سیاه شاهد نزدیک شدن ناوهای سازمان مرزبانی سازمان امنیت فدرال روسیه بودیم و ما مخصوصا دستورات طرف روسی را برای توقف ناوچه نادیده گرفتیم. در این میان وزیر خارجه آلمان از آمادگی کشورش برای مشارکت در قالب نورماندی برای حل تنش میان کی‌یف و مسکو خبر داد.
در واکنش به تحرکات نظامی اوکراین منابع روس اعلام کردند، وزارت دفاع روسیه در نظر دارد تا سامانه‌های پدافند هوایی «اس-۴۰۰» جدید در شبه‌جزیره کریمه مستقر کند. در این میان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا تهدید کرد که به خاطر تنش‌های اخیر بین مسکو و کی‌یف، احتمال دارد دیدارش با «ولادیمیر پوتین» همتای روسی خود را لغو کند. وزیر خارجه اوکراین در گفتگویی روسیه را اشغالگر قلمداد و تاکید کرد که حاکمیت شبه جزیره کریمه متعلق به اوکراین است. در پی تشدید تنش میان روسیه و اوکراین، استونی سفیر مسکو در تالین را احضار کرد. در این میان «ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو با انتشار تصویری در توئیتر از دیدار با «آندری پاروبی» رئیس مجلس اوکراین خبر داد. این دیدار برای اطلاع از آخرین تحولات مربوط به تنش‌های ایجاد شده میان اوکراین و روسیه و اعلام حمایت ناتو از کی‌یف انجام شده است.

کد مطلب: 106989
 
Share/Save/Bookmark