میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۳
 
 
رئیس کل سازمان توسعه تجارت خبر داد
آماده برقراری تجارت آزاد با افغانستان، پاکستان و عمان هستیم

رئیس کل سازمان توسعه تجارت گفت: برای برقراری تعرفه ترجیهی و تجارت آزاد با برخی کشورها بویژه افغانستان،پاکستان و عمان آمادگی داریم.
به گزارش وزارت صنعت، مجتبی خسروتاج در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی سیستان و بلوچستان گفت:دولت بجز نفت در صادرات سهمی ندارد و ما رصد می‌کنیم ودر موضوع صادرات نقش سیاستگذار و حمایتی داریم.
وی گفت:اقتصاد و صادرات متکی بر بازار رقابتی است و باید با ایجاد رقابت و نوع کالای صادراتی و تکنولوژی با پویایی در این زمینه پیش برویم تا بتوانیم در بازارهای منطقه و جهان سهم بیشتری داشته باشیم.
او افزود: برنامه‌هایی در حوزه مبادلات تجاری تدوین کرده ایم که در بلند مدت تجارت ما در کشورهای مختلف شکننده نباشد و حتی در برخی از کشورها بنگاههای تولیدی ایران در حال فعالیت تولیدی می‌باشند.
قایم مقام وزیر صنعت،معدن و تجارت در امور تجارت گفت: برای توسعه روابط با کشورهای افغانستان ،پاکستان و عمان سیستان و بلوچستان نقش کلیدی دارد و بر همین اساس به سمت تشکیل میزهای تخصصی کالایی پیش رفته‌ایم که از مزیت‌های هر منطقه برای صادرات استفاده کنیم و میزهای کالایی در چشم انداز توسعه صادرات تعریف شده و هم‌اکنون میزهای کالایی مختلف از جمله میز کالایی ترانزیت،خرما و ... را در استان سیستان و بلوچستان راه اندازی کرده‌ایم.
وی تصریح کرد : در زمینه تعرفه‌های ترجیحی و تجارت آزاد برنامه‌ریزی صورت پذیرفته و جزو فعالیتهای ما می‌باشد و با برخی از کشورها بویژه افغانستان،پاکستان و عمان که با سیستان و بلوچستان بصورت زمینی و دریایی هم مرز می‌باشند آمادگی اجرای آن را داریم.
خسروتاج گفت: در زمینه حمایت از صادرکنندگان استان سیستان و بلوچستان جهت حضور در نمایشگاههای بین‌المللی ،پذیرش و اعزام هیات‌های تجاری،راه اندازی خطوط کشتیرانی و توسعه ترانزیت و استفاده از بندر شهید بهشتی آمادگی کامل داریم.
وی در ادامه افزود: صادر کنندگان در صورتی که در گذشته تسهیلات بالای ۱۸ درصد دریافت نموده‌اند از طریق یارانه مابه التفاوت به آنها پرداخت خواهد شد.
قایم مقام وزیر صنعت،معدن و تجارت در پایان ضمن اشاره به صادرات محصولات ساختمانی از جمله سیمان گفت:با توجه به اینکه هزینه حمل و نقل در قیمت صادراتی این محصولات بسیار تاثیر گذار است ،در سال گذشته به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران یارانه پرداخت نموده ایم و این موضوع جزو سیاست‌های ما به شمار میرود و با توجه به اینکه سیمان از جمله محصولات مهم صادراتی سیستان و بلوچستان به شمار میرود در این زمینه آماده همکاری هستیم.
رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه گفت: میزان خروجی کالا از مرزهای سیستان و بلوچستان با احتساب ترانزیت کالا،کالاهای صادراتی از استان و کالاهای احراز شده از سایر گمرکات و خروجی از مرزهای استان به ۳ میلیارد دلار رسیده است.
نادر میرشکار گفت: براساس هدفگذاری،باید در سال ۹۵ میزان صادرات از استان ۴۴۰ میلیون دلار می‌بود که به ۴۸۳ میلیون دلار رسید .وی گفت: تراز تجاری استان در سال ۹۵ نیز مثبت بوده و میزان صادرات ما نسبت به واردات بیشتر بوده است.

توسعه تجارت و روابط اقتصادی با کشورهای همسایه نیازمند بازنگری جدی است
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به همسایگی ۱۵ کشور با جمهوری اسلامی ایران روابط اقتصادی و ارتباطات تجاری با این کشورهای همسایه نیازمند یک بازنگری جدی است.
علی اوسط هاشمی در دومین نشست کارگروه استان‌های مرزی کشور در زاهدان اظهار داشت: با توجه به اینکه بخش عمده نیازهای ملی از کشورهای همسایه قابل تامین است می‌توان از این ظرفیت به بهترین نحو برای افزایش ارتباطات اقتصادی و اجتماعی بهره گرفت. وی تاکید کرد: سیاست‌هایی که مانع ارتباط اقتصادی با کشورهای همسایه می‌شود باید مورد بازنگری قرار گیرد.
وی افزود: تامین نیازهای کشور تنها در روزهای سخت از طریق کشورهای همسایه نباید صورت گیرد بلکه همواره می‌توان از این ظرفیت بالقوه بهره گرفت تا با کمترین هزینه بیشترین استفاده را برد. وی تصریح کرد: برای مبارزه با قاچاق برخورد انتظامی به هیچ وجه جواب نمی‌دهد بلکه باید فرصت مرز را برای مرزنشینان به خوبی معنادار کرد.
هاشمی با بیان اینکه در مرز باید حاکمیت دولت سایه سنگین بیاندازد گفت: از آنجایی که مسئولیت اقتصاد با دولت است حاکمیت اقتصادی دولت باید در مرز سایه سنگین داشته باشد.
وی با بیان اینکه نگرش بخشی در سیاست مرزی خطاست افزود: نگرش ملی باید تضمین‌کننده منافع همه جانبه ملی باشد نه صرفا اقتصادی و این معرفت باید ارتقا پیدا کند تا کمتر شاهد کوله بری و تحقیر جامعه انسانی و خسارت‌زایی برای کشور باشیم.

کد مطلب: 100886
 
Share/Save/Bookmark