میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۰
 
 
خلاصه مهمترین اخبار جلسه مجلس
ثبت نام نمایندگان در سامانه ثبت اموال

توزیع بیانیه ای علیه رئیس جمهور در مجلس، آغاز به کار سامانه‌ ثبت اموال نمایندگان در مجلس، مخالفت مجلس با کاهش سهمیه معافیت فرزندان ایثارگران، موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، موافقت مجلس با اولویت طرح تنفس ۵ ساله به بانک رفاه برای واگذاری سهام، مخالفت مجلس با بررسی طرح اساسنامه‌ شرکت ملی گاز طبق اصل ۸۵ قانون اساسی از مهمترین اخبار جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی بود.
جلسه علنی مجلس به ریاست مسعود پزشکیان برگزار شد و بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، برسی روند اجرای قانون معافیت فرزندان ایثارگران از خدمت وظیفه عمومی، بررسی لایحه موافقت نامه کشتیرانی تجاری دریایی در دریای خزر بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری قزاقستان و...در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
همچنین ستاد سامانه ثبت اموال و دارایی‌های نمایندگان مجلس با حضور جمعی از نمایندگان آغاز به کار کرد و تعدادی از نمایندگان اطلاعات خود را در این سامانه بارگذاری کردند و کدی را جهت بارگزاری لیست اموال و دارایی‌های خود دریافت کردند.
در همین رابطه سخنگوی هیات رئیسه مجلس از قوه قضاییه و به ویژه رئیس قوه به خاطر تعامل و همکاری خوبشان با مجلس در راه اندازی سامانه ثبت احوال و دارایی مسئولان، تشکر کرد.
در جریان طرح اصلاح بند «د» ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه مربوط به کاهش سهمیه معافیت فرزندان ایثارگران از خدمت وظیفه عمومی، سردار رضا طلایی نیک، معاون پارلمانی وزارت دفاع گفت که اذن لازم برای اجرای قانون برنامه ششم مبنی بر کسر خدمت فرزندان ایثارگران به ازای هر ماه حضور در جبهه، اسارت و یا درصد جانبازی داده نشده است و لذا قانون برنامه در این باره اجرایی نمی‌شود.
درادامه نمایندگان با ۶۲ رای موافق، ۱۱۶ رای مخالف و پنج رای ممتنع از مجموع ۲۱۸ نماینده حاضر در مجلس با با کاهش سهمیه معافیت فرزندان ایثارگران مخالفت کرده و آن را تصویب نکردند.
مجلس با ۱۱۴ رای موافق، ۳۶ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۰۹ نماینده حاضر در مجلس با تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) موافقت کردند. همچنین نمایندگان مجلس با بررسی با اولویت و خارج از دستور طرحی موافقت کردند که در صورت تصویب آن، تنفس ۵ ساله به بانک رفاه برای رساندن سقف واگذاری سهام خود به ۳۰ درصد را می‌دهد.
لایحه موافقت نامه کشتیرانی تجاری دریایی در دریای خزر بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری قزاقستان در جلسه علنی مجلس در دستور کار قرار گرفت و نمایندگان با ۱۵۶ رای موافق، ۴ رای مخالف و ۲ رای ممتنع از مجموع ۲۰۹ نماینده حاضر به آن رای دادند.
علیرضا رحیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس در صفحه شخصی خود در توییتر از توزیع بیانیه بی‌هویت علیه رئیس جمهور در مجلس خبر داد.
مصطفی کواکبیان نیز در تذکری در واکنش به توزیع این بیانیه گفت: هیات رئیسه نگذارد که رهبری و رئیس جمهور را در مقابل هم نشان دهند.
بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان در مورد رسیدگی به طرح اساسنامه شرکت ملی گاز ایران طبق اصل ۸۵ قانون اساسی (بررسی در کمیسیون به جای صحن علنی مجلس) در دستور کار مجلس قرار گرفت که نمایندگان با آن مخالفت کردند. 

کد مطلب: 111532
 
Share/Save/Bookmark