میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۴
 
 
ضمن اذعان به عملکرد موفق جمهوری اسلامی در مقابله با کرونا صورت گرفت
درخواست جهانی برای لغو تحریم‌های ایران
درخواست جهانی برای لغو تحریم‌های ایران
 

در کنار اذعان جهانیان به توانایی و موفقیت‌های ایران در مقابله با کرونا بسیاری از کشورها از جمله کشورهای روسیه، چین و پاکستان لغو تحریم‌های آمریکا ضد ایران را به دلیل شیوع کرونا خواستار شدند.
در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: در شرایطی که اخبار حاکی از گسترش شیوع بیماری کرونا است، نیازی نیست توجه را به وضعیت غیرعادلانه و نابرابری که در آن جمهوری اسلامی ایران همسایه خوب و مهربان و شریک ما قرار گرفته است، جلب کرد. حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، اخیرا اعلام کرد که علاوه بر خسارات اقتصادی ۲۰۰ میلیارد دلاری که بر اثر تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا در چارچوب سیاست فشار حداکثری از ماه مه سال ۲۰۱۸ به این کشور وارد شده است، این محدودیت‌ها مانع بزرگی در مسیر مبارزه با بیماری کرونا است. علت قربانیان زیاد این بیماری در ایران نه فقط در خود بیماری بلکه در این واقعیت است که آمریکا به شکلی هدفمند مانع از مقابله با آن می‌شود. میلیون‌ها ایرانی در شرایطی قرار گرفته اند که باوجود تلاش‌های حداکثری آمریکا برای جلوگیری از نشان دادن این واقعیت، از امکان تهیه دارو‌ها محروم هستند. سیاست ضدانسانی آمریکا باعث تاسف شدید و نگرانی جدی است.در این بیانیه همچنین به اراده قوی ایران برای ماندن در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اشاره شده و آمده است: ایران برغم وضعیت پیچیده‌ای که دارد، این موضع قوی را حفظ کرده است. به نوبه خود بار دیگر بر عزم و موضع اصولی خود برای حفظ موافقتنامه هسته‌ای و آمادگی برای ادامه تلاش برای بازگرداندن آن به حالت متعادل و پایدار تاکید می‌کنیم. تلاش روسیه در این راستا با طرح‌های بزرگ همراه است و در این شرایط به اقتصاد ایران که در شرایط دشوار قرار دارد کمک می‌کنیم. قاطعانه از دولت آمریکا می‌خواهیم فورا تحریم‌ها را که به حقوق اساسی بشر در ایران ضربه می‌زند، لغو کند.در پایان این بیانیه تاکید شده است: شرایط کنونی که جهان شاهد شیوع همه گیر کرونا است زمان برای تسویه حساب ژئوپلیتیکی نیست بویژه اینکه اقدامات آمریکا بدون دلیل و بی پایه و اساس است و برای ارضا کردن جاه طلبی‌های خود صورت می‌گیرد.
همچنین جینگ شوانگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین هم در نشست خبری تاکید کرد: تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، مانعی در تلاش‌های این کشور برای جنگ علیه ویروس کروناست.شوانگ، تحریم‌های آمریکا را غیرانسانی توصیف کرد و خواستار لغو فوری این تحریم به منظور جلوگیری از کارشکنی بیشتر در جنگ ایران علیه کرونا شد.شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد: مسئولان شهر ووهان چین اعلام کردند کسانی که از خارج از این شهر قصد ورود به آن را داشته باشند باید ۱۴ روز در قرنطینه قرار بگیرند.
همچنین نخست وزیر پاکستان با بیان اینکه لغو تحریم‌ها کمک بزرگی به ایران در مبارزه با بیماری کرونا خواهد بود، لغو تحریم‌ها علیه ایران را خواستار شد.عمران خان نخست وزیر پاکستان در مصاحبه‌ای تصریح کرد: در جمع کشور‌های خاورمیانه ایران بیشترین ضربه را از ویروس مرگبار کرونا متحمل شده است؛ از این رو تحریم‌های علیه این کشور باید در راستای کمک به تهران جهت مبارزه با کرونا برداشته شود.وی با بیان اینکه تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، مقابله با بیماری کرونا را برای این کشور مشکل کرده است، افزود: جامعه جهانی باید کنار کشور‌های تحت تاثیر این بیماری ایستاده و آن‌ها را در راستای مقابله با این معضل یاری دهد.عمران خان با بیان اینکه حتی بزرگترین کشور‌های جهان برای مقابله با بیماری کرونا دچار مشکل شده اند تصریح کرد: کشور‌های با اقتصاد به مراتب ضعیف‌تر در منطقه از جمله پاکستان در صورت بحرانی شدن وضعیت امکانات و هزینه لازم برای برون رفت از بحران را ندارند. همچنین «میدیا بنجامین» بنیانگذار گروه صلح‌طلب آمریکایی «کدپینک» به همراه گروه خود که لباس های سراسری سفید کادر پزشکی مبارزه با کرونا را بر تن داشتند، با تجمع جلوی وزارت خزانه داری آمریکا تاکید کرد واشنگتن باید برای ریشه‌کنی بحران کرونا در خاورمیانه تحریم‌های ایران را لغو کند.
«میدیا بنجامین» که موسسه «تبادل جهانی (Global Exchange) و «کدپینک: زنان برای صلح» را تاسیس کرده است از فعالان صلح بین المللی است و در مقاله ای نیز به تازگی در تارنمای «کامن دریمز» منتشر شده درباره بحران همه گیری ویروس کرونا می نویسد: «همه گیری ویروس کرونا نشان می دهد که زندگی ما در جامعه جهانی چقدر در هم تنیده شده است و این ویروس فرصت منحصر به فردی در اختیار ما قرار داده تا به طور خاص بررسی کنیم که چگونه آسیب های عمدی ای که به نظام سلامت و مراقبت های بهداشتی یک کشور وارد شده است، می تواند رسیدگی به بیماری های همه گیر را برای کل جهان سخت تر کند.» وی به همراه گروه خود که هموار پیراهن های صورتی رنگ بر تن می کنند، با پلاکاردهایی که روی آنها نوشته شده بود «تحریم های ایران را لغو کنید، ویروس کرونا را متوقف کنید، جلوی وزارت خزانه داری آمریکا حضور پیدا کرد. تعدادی از همراهان وی نیز لباس های سراسری سفید رنگی را که پزشکان و پرستاران مبارز با کرونا بر تن می کنند پوشیده بودند. بنجامین با اشاره به تاثیرهای مثبت توافق هسته ای ایران در کاهش تاثیرات منفی تحریم های اقتصادی آمریکا، خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم های سنگین از سوی تیم ترامپ را علیه تهران یادآور می شود. وی در همین راستا می افزاید: «تجدید تحریم ها تأثیر مخربی بر اقتصاد و زندگی مردم ایران برجا گذاشته است. قرار بود کمک های بشردوستانه - غذا و دارو، مشمول تحریم ها نشوند اما در عمل این طور نبوده است. شرکت های حمل و نقل و بیمه و بانک ها نمی خواهند به خاطر معامله با ایران ریسک کنند. این فعال صلح در ادامه تاکید می کند: «حتی پیش از آنکه ایران دیگر نتواند به خاطر تحریم بانک مرکزی خود از سوی تیم ترامپ، کیت آزمایش ویروس کرونا، دستگاه های تنفسی، داروهای ضد ویروسی و سایر ابزار و تجهیزات لازم برای کاهش سرعت گسترس ویروس کرونا و نجات زندگی انسان ها را تهیه کند، باز هم ایرانی ها برای دستیابی به داروهای حیاتی با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کردند. «سازمان دیده بان حقوق بشر (HRW)در اکتبر سال ۲۰۱۹ در گزارشی نوشت: تحریم های آمریکا [علیه ایران] باعث شده تا بانک ها و شرکت های سراسر جهان از تجارت (تجهیزات و مواد) انسان دوستانه با ایران خودداری کنند و ایرانی هایی را که به بیماری های نادر یا پیچیده مبتلا هستند و نمی توانند به دارو یا درمان مورد نیاز خود دست پیدا کنند، به حال خود رها کنند.»بنیانگذار این موسسه صلح طلب در ادامه می افزاید: «بیماران مبتلا به لوسمی، صرع، بیماری پروانه ای (ای. بی)، مجروحان شیمیایی جنگ هشت ساله ایران و عراق برخی از افرادی هستند که نتوانسته اند به داروهای حیاتی خود دست پیدا کنند. حالا بیماران ویروس کرونا هم به این فهرست اضافه شده است.»
در همین حال یک دیپلمات چینی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در ایران گفت: وقتی که مردم چین با کار سخت و شبانه روزی توانستند کرونا را کنترل کنند قطعا مردم ایران هم خواهند توانست آن را مهار کنند فقط باید با یکدیگر متحد و هماهنگ باشند.«لیو جن تانگ» افزود: صمیمانه امیدوارم در مواجهه با این فاجعه، کل مردم ایران با یکدیگر متحد و یکدل شده و با هم همکاری کنند تا بر این مشکلات غلبه کنند.نایب رییس انجمن دیپلمات های پیشکسوت چین با اشاره به اینکه من در کنار دوستان و همکارانم موضوع اپیدمی کرونا را در ایران پیگیری کرده و از نزدیک در جریان آن هستیم گفت: ابراز همدردی عمیق خود را نسبت به آنچه برای دوستان ایرانی اتفاق افتاده است، ابراز می دارم.سفیر پیشین چین در ایران گفت: تجربه ما در چین ثابت کرده است «همبستگی و اقدام یکپارچه»، قوی ترین سپر دفاعی در برابر بلایا و مصیبت های بزرگ هستند.این دیپلمات چینی اظهار کرد بعد از حدود دو ماه کار سخت و شبانه روزی در چین، ویروس کرونا کنترل شده و در حال نابودی است و پیروزی تقریباً در گوشه و کنار کشور هویدا است.نائب رییس انجمن دوستی چین و ایران گفت که «اعتماد به نفس و عزم راسخ» دو سلاح جادویی برای شکست کرونا است مردم و دولت ایران به هیچ وجه در جنگ با کرونا تنها نیستند همه مردم چین و جهان در کنار مردم ایران هستند. لیو گفت: ما از هم پشتیبانی می کنیم و با هم کار می کنیم پیروزی نهایی مطمئناً متعلق به ملت بزرگ ایران خواهد بود. در همین حال سفیر کوبا در تهران ضمن تجلیل از تلاش‌ها و اقدامات ایران در مقابله با کرونا در حالی که تحت تحریم‌های غیرقانونی آمریکا قرار دارد، برای مردم ایران در سال نو آرزوی سلامتی و موفقیت کرده است.
«الکسیس باندریچ وگا» سفیر کوبا در تهران به نمایندگی از این سفارتخانه و در آستانه سال نو شمسی، در پیامی برای مردم دوست و برادر ایران که در حال مبارزه با ویروس کرونا آن هم در شرایطی که تحت تاثیر تحریم‌های کشنده و غیراخلاقی آمریکا هستند، آرزوی سلامتی و موفقیت کرده است.
سفیر کوبا در این پیام تلاش‌های پزشکان، پرستاران و کادر بهداشتی و درمانی ایران در مقابله با کرونا را مورد تحسین قرار داده و ابراز اطمینان کرده که در مبارزه با این ویروس پیروز خواهند شد. سفیر کوبا همچنین در این پیام در آستانه سال نو ضمن آرزوی سلامتی و خوشبختی برای مردم ایران تأکید کرده که دوستی و مراودات کوبا و ایران در همه حوز‌ه‌ها و همچنین بین دو ملت بیش از پیش گسترش خواهد یافت.
لازم به ذکر است بسیاری بر این امر تاکید دارند که اقدام آمریکا در عدم لغو تحریم‌های ایران در شرایط کنونی بیانگر اقدامات این کشور برای آنچه تسلیم سازی ایران در قبال فشارهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است؛ می باشد چنانکه برخی مقامات آمریکایی رسما کرونا را ابزاری مفید برای آمریکا جهت اعمال فشار بر ایران عنوان کرده‌اند.

کد مطلب: 113233
 
Share/Save/Bookmark