میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۵
 
 
آمریکا و عربستان بار دیگر ده‌ها نفر را به خاک و خون کشیدند
کشتار غیرنظامیان از سوریه تا یمن
کشتار غیرنظامیان از سوریه تا یمن
 

آمریکا و عربستان این روزها تشدید کشتار غیرنظامیان را درپیش گرفته‌اند چنانکه در یمن ده‌ها نفر و در سوریه خانواده‌ای ۱۲ نفره در حملات سعودی و آمریکا به خاک و خون کشیده شدند.
در جدیدترین حملات وحشیانه جنگنده‌های ائتلاف متجاوز عربستان به غرب یمن دست‌کم ۲۸ تن کشته و مجروح شدند. المنار نیز گزارش داد که جنگنده‌های ائتلاف متجاوز عربستان در ۳ حمله خود این ایستگاه سوخت را در نزدیکی یک بازار در منطقه الجراحی واقع در استان الحدیده هدف قرار دادند. نظامیان سعودی مناطق مختلفی را در شهر مرزی رازح در صعده واقع در شمال یمن هدف حمله‌های موشکی و توپخانه‌ای قرار دادند.
توپخانه ارتش و کمیته‌های مردمی نیز مواضع نظامیان سعودی در منطقه المخروق الکبیر و العشه در نجران و مواضع مزدوران در گذرگاه الخضرا را در هم کوبیدند. این منبع نظامی تصریح کرد که حمله مزدوران سعودی به منطقه عرق الابتر در نجران را دفع کردند. در تعز نیز نیروهای یمنی دو زره‌پوش و یک خودرو را در شمال یختل در این استان منهدم کردند. یک منبع نظامی گفت که ارتش و کمیته‌های مردمی با استفاده از نارنجک خودروهای دشمن را منفجر کردند. در مأرب نیز توپخانه ارتش یمن مواضع مزدوران را در منطقه وادی ربیعه و کوفل در صرواح گلوله باران کردند.
بنابر این گزارش، در این میان یکی از رهبران جنبش انصارالله یمن تأکید کرد که کشورهای متجاوز در ایجاد فتنه میان این جنبش و حزب کنگره سراسری مردمی شکست خوردند. محمد البخیتی، از رهبران جنبش انصارالله یمن در مصاحبه با شبکه خبری المیادین گفت: کشورهای ائتلاف متجاوز عربی در ایجاد فتنه میان جنبش انصارالله و حزب کنگره مردمی شکست خوردند و تلاش‌های عربستان و امارات برای ایجاد ائتلاف‌های جدید در یمن موفق نبود.
وی افزود: شراکت میان انصارالله و حزب کنگره آینده خوبی برای مقابله با متجاوزان و در انتخابات آتی خواهد داشت. البخیتی گفت: روابط با حزب الاصلاح قطع نشده و تماس میان رهبران دو طرف ادامه دارد. این حزب در دودستگی به سر می‌برد برخی از آن‌ها با امارات و بخشی علیه متجاوزان هستند. 

جنایت آمریکا در سوریه
از سوریه نیز خبر می‌رسد ۱۲ تن از اعضای یک خانواده در یکی از روستاهای حومه شرقی دیرالزور درپی یک حمله هوایی ائتلاف آمریکایی کشته شدند. این حمله هوایی توسط جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش به سرکردگی آمریکا انجام شده باشد. در حملات هوایی دیگری نیز شهر معره النعمان و شهرک‌های معره حرمه، التمانعه، الخوین، تل سلموا و سنجار در حومه ادلب هدف قرار گرفتند. در سال ۲۰۱۷ درپی حملات ائتلاف بین‌المللی تحت امر آمریکا، ۳۳۵ غیرنظامی در دیر الزور سوریه جان باخته‌اند.
خبر دیگر از سوریه آنکه نیروهای سوری از محورهای «النشابية، حزرما و زريقي» واقع در شرق دمشق، عملیات خود را پس از توقف چند ماهه علیه تروریست‌های جیش‌الاسلام آغاز کردند. ارتش سوریه از محورهای «النشابیة، حزرما و زریقی» عملیات خود را کلید زده است و «حمزه بیرقدار» سخنگوی رسمی جیش‌الاسلام نیز اذعان کرد که ارتش سوریه بر خلاف روزهای گذشته یورش را به معنای واقعی کلمه آغاز کرده است. به گفته بیرقدار، ارتش سوریه در حال بمباران مواضع جیش‌الاسلام در النشابیه، بیت نایم و حزرما است و از تجهیزات سنگین نیز در عملیات خود استفاده می‌کند.
عناصر ارتش آزاد با تروریست‌های داعش در منطقه حوض الیرموک درگیر شدند و با انتشار بیانیه‌ای از عناصر داعش خواستند که از این گروه جدا شده یا تسلیم شوند.گروه موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که این درگیری در منطقه «حوض الیرموک» واقع در ریف غربی استان درعا در جنوب سوریه رخ داده است. مسئولان روسیه ادعاهای اخیر رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر پیروزی ائتلاف ضد داعش بر این گروه تروریستی در سوریه را "دروغین" و دارای اهداف سیاسی و تلاشی برای مصادره این پیروزی دانستند. ترامپ در سخنرانی این هفته خود مدعی شد، ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا تقریبا ۱۰۰ درصد از اراضی تحت کنترل داعش در سوریه و عراق را پس گرفته است. مخالفان سوری فاش کردند، ارتش ترکیه سامانه موشکی پدافند هوایی موسوم به "هاوک" را با تجهیزات ارتباطی و دستگاه‌های راداری، نزدیک شهر دارعزه در حومه غربی حلب مستقر کرده است.

کد مطلب: 102532
 
Share/Save/Bookmark