میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۱۵
 
 
آیا خواهان انفعال رسانه‌ای در قبال آل‌سعود هستید؟

نگاهی گذرا به رسانه‌ها و روزنامه‌های رژیم سعودی، دشمنی عمیق و کینه آنها را نسبت به ایران اسلامی نشان می‌دهد.
همه رسانه‌های این رژیم بدون استثناء سیاست‌های خود را براساس هجمه گسترده به جمهوری اسلامی ایران تنظیم کرده‌اند. همه رسانه‌های عربستان سعودی، دولتی است و زیر نظر پادشاهی سعودی فعالیت می‌کند، هیچ رسانه‌ای در این کشور اجازه و حق ندارد حتی یک انتقاد از حاکمیت داشته باشد و در شرایط شدیدترین سانسور و نظارت حتی اجازه ندارد اخبار درست را در اختیار افکار عمومی خود قرار دهد.
همین رسانه‌های آل‌سعود، با انتشار اخبار دروغ و چاپ کاریکاتورهای توهین آمیز علیه جمهوری اسلامی ایران سعی دارند تا جهت افکار عمومی کشورهای مسلمان منطقه و حتی جهان را علیه ایران بسیج کنند.
یک روز را نمی توان یافت که رسانه‌های رژیم سعودی علیه ایران خبر و گزارش کار نکنند.
فضای رسانه‌ای عربستان سعودی به شدت علیه ایران منفی و مخرب است، در چنین فضای مسمومی که سعودی‌ها در داخل کشور خود علیه ایران ایجاد کرده اند، رسانه‌های کشورمان با حفظ رفتار حرفه‌ای در قبال همه بدی‌های سعودی‌ها علیه ایران، سعی دارند تا با ارائه تحلیل‌های کارشناسی، منطقی و حرفه‌ای عمل کنند.
به ندرت می‌توان یافت که رسانه‌های ایران علیه رژیم آل‌سعود بی‌حرمتی و بی‌احترامی کرده باشند و اگر هم نمونه‌هایی دیده شده در پاسخ به یاوه گویی‌ها و بی‌حرمتی‌هایی بوده است که از سوی رسانه‌های سعودی مطرح شده است.
سال گذشته بود که یکی از روزنامه‌ها مرگ ملک عبدالله پادشاه سعودی را اینگونه در روزنامه چاپ کرده بود، «خبر مرگش»؛ دولت از این روزنامه به خاطر چنین تیتری شکایت کرده بود.

«خبر مرگش»
استدلال دولت هم بر این اساس بود که این روزنامه مصوبه شورای امنیت را رعایت نکرده و باعث هزینه سیاسی برای کشور شده و منافع ملی را به خطر انداخته است.
اما این روزنامه در دادگاه مطبوعات مجرم شناخته نشد و تبرئه گشت.
اکنون نیز به واسطه حمله موشکی نیروهای یمن به فرودگاه ریاض در عربستان سعودی، روزنامه کیهان در گزارشی با این تیتر «شلیک موشک انصارالله به ریاض؛ هدف بعدی، دوبی» به تحلیل واکنش موشکی نیروهای یمنی پرداخت.

«شلیک موشک انصارالله به ریاض؛ هدف بعدی، دوبی»
امارات عربی متحده و بحرین نیز از اعضای ائتلاف عربی ضد یمن هستند، نیروهای این دو کشور نیز در تجاوز نظامی به یمن نقش دارند و دست سران این دو رژیم نیز به خون مردم بیگناه یمن آغشته است.
مسلماً این حق نیروهای یمن است که در صورت توان و امکان، به کشورهایی که در حمله به یمن نقش دارند، پاسخ دهد و اگر برد موشک‌های نیروهای یمن به دبی می‌رسد، چرا به سوی این منطقه شلیک نکند؟
حق دفاع در مقابل تجاوز ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی برای مردم و نیروهای یمن محفوظ است.
پس از حمله موشکی یمن به فرودگاه ریاض، سران سعودی برای تدارک یک بازی سیاسی، ایران را متهم به ارسال موشک به یمن کردند!
آنها حتی شلیک موشک از یمن به خاک عربستان را اعلان جنگ با ایران تلقی کردند. در حالی که نیروهای یمنی خود توانسته‌اند واکنش موشکی علیه حملات گسترده سعودی‌ها نشان دهند و ایران هیچ نقشی نداشته است.
متأسفانه تیتر روزنامه کیهان از سوی دولت به عنوان یک موضع نادرست و زیان برای منافع ملی تشخیص داده شد!
امروز نیز یکی از خبرنگاران روزنامه‌های اصلاح طلب در نشست خبری نوبخت سخنگوی دولت پرسش خود را در همین زمینه مطرح کرد و نوبخت نیز چنین پاسخ داد؛ «این یک تخلف آشکار رسانه‌ای است و برخورد قانونی با این تخلف در حال اجرا است که آرزو می‌کنیم با قاطعیت بیشتری انجام شود. هیچ چیز برای ما مهمتر از منافع ملی نیست. البته برخی افراد مواضع شخصی خود را می‌نویسند تا آن را به جای مواضع نظام جا بزنند، در حالی که نظام طبق قوانین بین‌المللی عمل می‌کند، بنابراین با این گونه اقدامات که منافع ملی را هدف قرار می‌دهد، برخورد می‌شود.»
اما روزنامه کیهان در شماره دیروز خود به تذکر هیئت نظارت بر مطبوعات پاسخ داد و تیتر صفحه اول خود را به این موضوع اختصاص داد و نوشت؛ «مصالح ملی در حمایت از مظلومان یمن است نه نگرانی برای برج‌های دوبی».
پاسخ دیروز کیهان مستدل و منطقی است، هشدارهایی که فرماندهان نیروهای یمن به عربستان سعودی و ائتلاف عربی ضد یمن داده‌اند موضوع تیتر روزنامه کیهان شده است.
به نظر می‌رسد دولت، وزارت ارشاد و هیئت نظارت بر مطبوعات، تجزیه و تحلیل درستی از اوضاع و شرایط منطقه ندارند و با اشتباهات محاسباتی خود در زمینه دشمنی‌های آل‌سعود علیه ایران، سعی دارند همچنان سیاست مدارا را به کار گیرند در حالی که، عربستان سعودی، آرایش جنگی به خود گرفته و تغییرات گسترده در این کشور و سناریوهایی که پس از شکست تروریست‌های وهابی تکفیری در سوریه و عراق رقم خورد، اکنون با وادار به استعفای نخست‌وزیر لبنان، واکنش تهدید آمیز اسرائیل به همپیمانان ایران در منطقه، تهدید نظامی ولیعهد و وزیر خارجه عربستان سعودی علیه ایران وارد فاز تازه‌ای شده است.
حداقل برای پاسخگویی به تهدیدات عربستان و دشمنان ایران اسلامی، نباید رسانه‌های کشور تحت فشار قرار گیرند. دولت محترم، آقای نوبخت، هیئت نظارت بر مطبوعات و آن خبرنگاری که پرسش هماهنگ شده را مطرح کرد سری به رسانه‌های عربستان سعودی بزنند شاید اندکی قانع شدند که برخی روزنامه‌ها و رسانه‌های ما نیز گزارش‌ها و تیترهای تند و تیزی علیه آل‌سعود منتشر کنند.
و اما هنوز برای افکار عمومی هم روشن نشده است که تیتر و گزارش روزنامه کیهان چرا منافع ملی را به خطر انداخته است؟ آیا دولت خواهان مواضع انفعالی رسانه‌ای در مقابل هجمه گسترده آل‌سعود علیه ایران است؟(اتاق خبر ۲۴)

کد مطلب: 101768
 
Share/Save/Bookmark