میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۲
 
 
در واکنش به حمایت‌های جدید آمریکا از داعش صورت می‌گیرد
آماده‌باش مرزی عراق و سوریه
آماده‌باش مرزی عراق و سوریه
 

همزمان با تحرکات آمریکا در کمک به داعش در مرزهای سوریه و عراق، فرماندهی نیروهای مشترک عراق از آماده‌باش در نوار مرزی با سوریه خبر داد و اعلام کرد، این اقدام با هدف جلوگیری از نفوذ احتمالی عناصر داعش صورت گرفته است.
فرماندهی عملیات مشترک عراق اعلام کرد، نیروهای عراقی در مرز با سوریه به حالت آماده‌باش در آمده‌اند تا جلوی پیامدهای احتمالی هرگونه نفوذ عناصر داعش (به خاک عراق) و نیز تعرض به نیروهای عراقی در نوار مرزی با سوریه را بگیرند. در بیانیه مذکور آمده، فرماندهی نیروهای مشترک تأکید می‌کند اتفاقات در نوار مرزی عراق و سوریه و پیامدهای امنیتی احتمالی آن بر وضعیت داخلی عراق را تحت نظر دارد.
فرماندهی عملیات مشترک عراق تأکید کرد، در مسأله مبارزه با تروریسم،‌ نابودی آن و نیز جلوگیری از تأثیر آن بر امنیت داخلی عراق، سستی نخواهد شد. در ادامه این بیانیه تأکید شده، بازگشت آوارگان عراقی از اراضی سوریه با نظارت و هماهنگی وزارت مهاجرت و آوارگان و نیز کمیساریای حقوق بشر و دیگر نیروهای امنیتی خواهد بود.
فرماندهی عملیات مشترک بازگشت دسته‌جمهی ساکنان اردوگاه ‌«الهول» در شمال شرق سوریه را تکذیب کرد و گفت، تصمیم‌گیری درباره بازگشت آوارگان عراقی از این اردوگاه در حال بررسی است. خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام عراقی گزارش کرد، ۱۰ کامیون متعلق به ائتلاف آمریکا که حامل عناصر داعش بود، امروز از سوریه وارد خاک عراق شد. بر اساس این توافق، ۱۵۰ تروریست عضو گروه داعش که از تبعه‌های عراقی و خارجی بودند، توسط نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) به ارتش عراق تحویل داده شدند. یک کارشناس مسائل امنیتی عراق با اشاره به آموزش عناصر داعش توسط نیروهای آمریکایی، تأکید کرد که واشنگتن در حال انتقال نیروهای داعش از سوریه به عراق است. «کاظم الحاج» کارشناس مسائل امنیتی عراق از تلاش‌های آمریکا برای احیای داعش در این کشور پرده برداشت. الحاج تأکید کرد که «نیروهای آمریکا در حال انتقال عناصر داعش از سوریه به عراق هستند و برای نیروهای امنیتی معلوم و مسجل است که تروریست‌ها به عراق منتقل می‌شوند». وی به پایگاه خبری المعلومه گفت که عناصر داعش از طریق بالگردهای «شینوک و آپاچی» آمریکا از سوریه به عراق منتقل می‌شوند؛ چرا که نیروهای آمریکایی به عناصر داعش نیاز دارند.
این کارشناس عراقی ادامه داد: «آمریکا در تلاش است که تصویر دیگری از مسئله باقی ماندن نیروهای خود در عراق و حتی در سوریه ارائه کند». وی با تأکید بر اینکه آمریکا می‌کوشد تروریست‌ها را وارد عراق کند، گفت: «برخی مناطق بیابانی غربی همچنان تحت سیطره آمریکایی‌ها قرار دارد و نیروهای امنیتی نیز قادر نیستند بر آن مسلط پیدا کنند». دیدبان حقوق بشر سوریه با اشاره به خروج دو هزار نفر از عناصر داعش و خانواده‌هایشان از شرق فرات توسط ائتلاف آمریکا، اعلام کرد که شامگاه گذشته ۴۰ کامیون متعلق به این ائتلاف از شرق سوریه وارد عراق شده است. دیدبان با بیان اینکه ۵۰ کامیون متعلق به ائتلاف آمریکا منطقه مزارع واقع در حد فاصل شهرک «الباغوز» و کرانه خاوری رود فرات را ترک کردند، این خروج را در راستای «معامله غیر علنی» داعش و آمریکایی‌ها عنوان کرد. یک فرمانده ائتلاف آمریکا، با بیان اینکه وظیفه اصلی نظامیان آمریکایی در عراق حمایت لجستیکی و آموزش نظامیان این کشور است، تعداد آنان را ۵۲۰۰ نفر اعلام کرد.
از سوی دیگر سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد بعد از خروج آمریکا از سوریه ۲۰۰ نظامی آمریکایی برای مدتی در این کشور باقی خواهند ماند. بیانیه کاخ سفید بعد از آن صادر شد که منابع خبری از گفت‌وگوی تلفنی میان «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه خبر دادند.
خبر دیگر از سوریه آنکه نیروهای ارتش سوریه مواضع گروهک تروریستی «جبهه النصره» در ریف ادلب را هدف حملات راکتی خود قرار دادند. منابع نظامی می‌گویند که راکت‌های شلیک شده دقیقا به اهداف مورد نظر اصابت کردند که بر اثر آن شماری از تروریست‌های جبهه النصره کشته شدند. خبر دیگر آنکه یک گور دسته جمعی در منطقه زراعی «الفخیخه» واقع در شهر رقه سوریه کشف شده که تعداد اجساد مدفون در آن حدود ۳۵۰۰ جنازه تخمین زده شده است. نیروهای امدادی ماه گذشته محل این گورستانها را در منطقه زراعی «الفخیخه» کشف کردند؛ یعنی پس از گذشت یک سال از تسلط شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» بر رقه.
از سوی دیگر شعبان مشاور رسانه‌ای و سیاسی رئیس‌جمهور سوریه ضمن تأکید بر قطعی بودن آزادی ادلب،‌افزود، آنکار موفق نخواهد شد منطقه امن در شمال سوریه ایجاد کند. وی در گفت‌وگو با شبکه «المیادین» افزود، مقدماتی در مسکو در حال آماده شدن است تا کنفرانسی در پاییز آینده با حضور «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه درباره غرب آسیا (خاورمیانه) برگزار شود. در نشست «والدای» که سه‌شنبه هفته گذشته در مسکو برگزار شد، درباره اتفاقات سوریه، تروریسم و تجاوزهای صهیونیستی بحث و تبادل نظر شد؛ گفت‌وگو با روسیه ادامه دارد و فقط به این موارد محدود نمی‌شود.

کد مطلب: 108068
 
Share/Save/Bookmark