میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۸
 
 
چرایی توصیه کیسینجر به ترامپ برای محافظت از داعش
حفظ تروریست‌ها برای جلوگیری از حذف اسرائیل
حفظ تروریست‌ها برای جلوگیری از حذف اسرائیل
 

به باور ناظران سیاسی وقتی سیاستمداران آمریکا نسخه حفظ داعش را ضرورت مقابله با ایران بر می شمرند به صراحت می‌توان اذعان کرد بقای حیات نامشروع اسرائیل جزء استراتژی‌های اساسی آمریکا محسوب می‌شود و ادعای واشنگتن برای مبارزه با این گروهک تروریستی به معنی تلاش برای نفوذ بیشتردرمنطقه است که حفظ تروریست‌های تکفیری نیز جزء این سناریو محسوب می‌شود.
به تازگی وزیر خارجه پیشین آمریکا مدعی شده اگر دولت این کشور گروه تروریستی داعش را شکست دهد، «امپراتوری ایران» در منطقه تاسیس خواهد شد.
هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا به دونالد ترامپ توصیه کرد: برای حفاظت از اسرائیل داعش را حفظ کند!
کیسینجر گفته شکست داعش به قدرت گرفتن ایران در خاورمیانه منجر می‌‌شود.
وی در ادامه نسخه پیچی‌های جدیدش به رئیس جمهور آمریکا توصیه کرده نباید با نابود کردن داعش، زمینه را برای توسعه قدرت ایران در منطقه فراهم کرد؛ زیرا به ادعای وی، با سلطه تهران و نیروهای متحدش بر اراضی آزاد شده از چنگ داعش، یک «امپراتوری رادیکال ایرانی» شکل خواهد گرفت.
کیسینجر ۹۴ ساله، که در زمان ریاست جمهوری ریچارد نیکسون، وزیر خارجه آمریکا بود، در یاددداشتی برای خبرگزاری «کاپ‌ایکس» نوشت: در این شرایط، مثال سنتی که می‌گوید دشمنِ دشمن شما می‌تواند به عنوان دوست شما باشد، دیگر کاربردی ندارد. در خاورمیانه کنونی، دشمنِ دشمن شما می‌تواند دشمن شما باشد. خاورمیانه با نوسان ایدئولوژی‌ها و با اقدامات خاصی، جهان را تحت تاثیر قرار داده است.
او در ادامه مطلب خود با مطرح کردن ادعاهای خود علیه ایران آورده است: جنگ دنیای بیرونی با داعش می‌تواند یک مثال باشد. اغلب قدرت‌های غیرداعشی - از جمله ایران و دولت‌های سنی پیشرو - بر ضرورت نابودی داعش اتفاق نظر دارند. اما کدام یک از آن‌ها وارث سرزمین‌های داعش خواهد بود؟ ائتلاف سنی‌ها؟ یا یک حوزه نفوذ که تحت سلطه ایران است؟ پاسخ آن چندان واضح نیست؛ زیرا روسیه و کشورهای عضو ناتو از جناح‌های مخالفی حمایت می‌کنند. اگر اراضی تحت کنترل داعش از سوی سپاه پاسداران انقلاب ایران یا نیروهای آموزش دیده و مدیریت شده آن‌ها تصرف شوند، در نتیجه آن یک کمربند از تهران تا بیروت ایجاد می‌شود، که می‌تواند نشانه‌ای از ظهور یک «امپراتوی رادیکال ایرانی» باشد.
وی در ادامه یادداشت خود مدعی شده است: در حالیکه اقدامات آمریکا به برخی نیروهای ویژه در جبهه‌های زمینی و بمباران از طریق جنگنده‌های ائتلاف محدود می‌شود؛ ایران در حال سلطه بر هر دو کشور است. به همین دلیل برقرار ماندن داعش کمک بزرگی به محدود کردن قدرت نفوذ ایران خواهد کرد.
جدا از نگاه و رویکردهای ضد ایرانی این وزیرخارجه پیشین که قبل‌تر نیز شاهد گزافه‌گویی و گستاخی‌های وی علیه جمهوری اسلامی بودیم نکته حائز اهمیت این است که ادعای آمریکا مبنی بر مبارزه با داعش کاملا پوچ و بی‌معناست.
با وجود اینکه آمریکای جنایتکار تاکنون نقش پدر داعش را به خوبی ایفا کرده است اما پیروزی‌های اخیر دولت و ملت سوریه و عراق هریک در خاک کشور خود هزینه‌های سنگینی بر پیکره این گروهک‌های تروریستی تحمیل کرده و هر روز بیش از گذشته به افول و اضمحلال نزدیک می‌شوند.
به نظر می‌رسد با شکست‌های متعدد گروهک‌های تروریستی بیش از همه معادلات آمریکا و متحدانش دچار از هم گسیختگی شده است به همین دلیل کیسینجر حفظ داعش را بهترین مسیر برای بقای حیات اسرائیل توصیه می‌کند.
از بین بردن محور مقاومت ایران- سوریه- لبنان در راستای تضمین امنیت رژیم نامشروع صهیونیستی و در نهایت مقابله با نقش و نفوذ رو به گسترش جمهوری اسلامی ایران در منطقه جز اهداف مهم و اصلی آمریکا محسوب می‌شود و دلارهای سعودی نیز به کمک این این رژیم استعمارگر آمده است
به باور ناظران سیاسی گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه اکنون به ظاهر شناسنامه‌ای با رنگ و بوی مذهب و دین دارند. آنها در واقع تکفیری‌هایی هستند که با عناوین مختلف اما در خدمت آمریکا و برای تأمین منافع نامشروع رژیم صهیونیستی در منطقه دست به جنایات هولناکی می‌زنند.
براساس تقسیم‌بندی‌های سیاسی و فکری این گروه‌ها؛ مهمترین گروه‌های تروریستی درعراق و سوریه شامل داعش، جبهه النصره، گروه توحید و جهاد، جبهه اسلامی آزادیبخش سوریه، ارتش آزاد سوریه و سایر تشکیلات کوچک و متوسطی نظیر شورای مجاهدین عراق و انصار السُنه هستند که هر یک بر اساس مبانی فکری در چارچوب تفکرات افراطیون سلفی و با هدف گسترش ایده‌های وهابی، تکفیری و ضد شیعی سر بیرون آورده‌اند.
اما امروز همه می‌دانند که این جنایات و این گروه‌ها هیچ پیوند و انسی با دین اسلام ندارند و آنچه که آنها می‌کنند، گسترش بی‌ثباتی وناامن‌سازی در منطقه‌ای است که رژیم اسراییل و امریکا و انگلیس بدان چشم طمع دوخته‌اند و وضعیتی که آنها بوجود آورده‌اند زمینه سوء استفاده و بهره‌برداری کشورهای غربی به خصوص امریکا از چنین شرایطی را فراهم کرده است.
ناظران سیاسی بر این باورند شواهد انکار ناپذیری وجود دارد که نشان می‌دهند آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی، هر کدام به طریقی به حمایت از گروه‌های تروریستی عراق و سوریه اقدام کرده‌اند تا بدین وسیله به اهداف خود نائل شوند.
آمریکا پس از حادثه یازدهم سپتامبر، مقوله مبارزه با تروریسم را طرح و آن را در جهت منافع ایالات متحده آمریکا، به مثابه ابزاری برای دستیابی این کشور به امیال توسعه‌طلبانه خود منطقه به کار گرفت.
ناظران سیاسی این را هم باور دارند که ایالات متحده نمی‌خواهد طرفین درگیری یعنی؛ چه تروریست‌ها و چه دولتهای عراق و سوریه، به طور کامل پیروز میدان شوند، بلکه ادامه جنگ فرسایشی به معنای تضعیف بیشتر طرفین و اعمال نفوذ بیشتر امریکا خواهد بود.
در حقیقت، این گونه اقدامات آمریکا با اهداف متعددی نظیر تسلط بر این گروهها با هدف تأمین منافع خود و متحدان منطقه‌ای واشنگتن؛ راهبری می‌شود. آمریکا و اسرائیل دشمنان درجه اول ایران هستند.

کد مطلب: 100462
 
Share/Save/Bookmark