میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۷
 
 
گزارشی از مراسم رونمایی پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران»
شبی که ارکستر سمفونیک تهران برای آزادگان خواند و نواخت
شبی که ارکستر سمفونیک تهران برای آزادگان خواند و نواخت
 

دوشنبه شب گذشته ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی، پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران» ساخته احمد پژمان در تالار وحدت تهران رونمایی کرد.
این قطعه توسط احمد پژمان - آهنگساز - با محوریت آزادگی و برای اسرای هشت سال جنگ تحمیلی خلق شده و شعر آن را عبدالجبار کاکایی به سبک نیمایی سروده است.
این قطعه از دوران پیشاجنگ آغاز می‌شود و در پساجنگ خاتمه پیدا می‌کند. «سرزمین دلاوران» که کار مشترکی از بنیاد رودکی و موسسه فرهنگی «پیام آزادگان» است، برای نخستین‌بار توسط ارکستر سمفونیک تهران و گروه کر اجرا شد.
این مراسم با حضور سیدرضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت ارشاد، فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، بهرام جمالی مدیرعامل انجمن موسیقی، علی‌اکبر صفی‌پور مدیرعامل بنیاد رودکی، سردار احمد روزبهانی، بهجت افروز (ام‌الاسراء)، جمعی از آزادگان دفاع مقدس و خانواده شهدا برگزار شد.
در ابتدای این مراسم فریبرز خوب‌نژاد مدیر موسسه فرهنگی و هنری «پیام آزادگان» ضمن بیان توضیحاتی پیرامون این اثر گفت: به طور حتم استاد احمد پژمان نام بلندی در موسیقی ایران زمین است و شهرداد روحانی هم هنرمندی است که همه مخاطبان او را می‌شناسند به همین جهت از همان ابتدا تلاش ما این بود که شماره یک را برای تولید این اثر انتخاب کنیم که خوشبختانه هر دوی این هنرمند به همراه اعضای ارکستر سمفونیک تهران از شماره یک‌ها هستند.
شهرداد روحانی رهبر ارکستر سمفونیک تهران هم درباره پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران» در این کنسرت عنوان کرد: این اثر جاودانه کاری برای عزیزانی است که با فداکاری‌های خود اجازه ندادند حتی یک وجب از این خاک عزیز به دست دشمنان بیفتد به همین جهت از شما می‌خواهم همگی برای آزادگان میهنمان دست بزنیم.
این آهنگساز در ادامه وزیر ارشاد را مورد خطاب قرار داد و گفت: آقای وزیر آثار این چنینی کارهای بسیار ارزشمندی هستند که واقعا به حمایت احتیاج دارند و من امیدوارم شرایط به گونه‌ای فراهم شود که این قطعه علاوه بر ایران در عرصه‌های بین‌المللی هم اجرا شود تا همه بفهمند ما چه عزیزانی دارم که برای میهن خود فداکارانه در عرصه حضور داشتند.
احمد پژمان آهنگساز این اثر نیز در این مراسم گفت: اعضای ارکستر سمفونیک تهران و گروه کُر زمان کافی برای تمرین این کار نداشتند اما لازم است به همه آنها تبریک بگویم که امشب توانستند با تمام سختی‌ها این اثر را روی صحنه ببرند.
«نیایش»، «آغاز نبرد»، «دربند دشمن»، «نبرد دلیران» و «جشن» قطعاتی بودند که در این کنسرت با نوازندگی ارکستر سمفونیک تهران، روایت عبدالجبار کاکایی و همراهی گروه کُر به رهبری رازمیک اوحانیان و مهدی قاسمی برای مخاطبان اجرا شد.
در مراسم رونمایی پوئم سمفونی "سرزمین دلاوران" جمعی از آزادگان سربلند و همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند.
در توضیح پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران» آمده است: «بین آزادی و آزادگی تفاوت قابل اعتنایی است، آزادی سیاسی و اجتماعی از زمره ارزش‌های رایج تمدن غرب و دستاوردهای نوین انسان امروز است، اما آزادگی مفهومی درونی است، آزادگی معنوی و درونی و فردی برخاسته از متن تمدن‌های شرقی به ویژه ایرانیان است، ایرانیان آزادگی را در فرمانروایی بر اقوام و بیرون آمدن از قید بردگی و استعمار می‌دانستند، دو مفهوم آزادگی و بردگی در تاریخ دراز دامن ایران کهن، کارکردی گسترده داشته است و بر این مبنا آزادگان نام مترادف ایرانیان است به نظر می‌آید در جنگ تحمیلی این مفهوم به شکلی هوشمندانه باز تولید شد و اسرای ایرانی که بزرگترین دستاوردشان حفظ هویت ملی و دینی بود به نام آزادگان شناخته شدند این نامگذاری خردمندانه بار دیگر بر حفظ میراث هویتی ما تاکیدی مجدد بود.
همچنین احمد پژمان آهنگساز این پوئم سمفونی موسیقی این اثر را با توجه به تم‌های موسیقی ایرانی ساخته است و تلاش کرده رنگ و بوی ایرانی بودن، در نقطه به نقطه این اثر جریان داشته باشد.

کد مطلب: 98086
 
Share/Save/Bookmark