میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۱۵
 
 
تجاوز جنگنده‌های عربستانی ۳۰ کشته و زخمی بر جای گذاشت
ممانعت سعودی از ورود سوخت و غذا به یمن
ممانعت سعودی از ورود سوخت و غذا به یمن
 

بیش از ۳۰ نفر از شهروندان یمنی در حمله هوایی دیروز ائتلاف سعودی به استان «حجه» واقع در غرب یمن کشته و یا زخمی شدند در حالی که سازمان ملل نیز اعلام کرد سعودی از ورود سوخت و غذا به یمن ممانعت می‌کند.
جنگنده‎های ائتلاف سعودی دیروز دو منزل مسکونی منطقه «افلح» استان حجه واقع در غرب یمن را بمباران کردند. شبکه المیادین گزارش داد که در این حملات هوایی، بیش از ۳۰ نفر از غیرنظامیان یمنی از جمله چندین زن و کودک کشته و یا زخمی شدند. سازمان ملل تاکید کرد که در صورت عدم فراهم شدن زمینه برای کمک‌رسانی به مردم یمن، هفت میلیون یمنی با خطر گرسنگی مواجه خواهند بود. سازمان ملل متحد از ائتلاف متجاوز سعودی خواست که اجازه ورود سوخت و غذا به یمن را بدهد.
سازمان ملل تاکید کرد که در صورت عدم فراهم شدن زمینه برای کمک‌رسانی به مردم یمن، ۷ میلیون یمنی با خطر گرسنگی مواجه خواهند بود. سازمان ملل همچنین از بمباران صنعا از سوی ائتلاف متجاوز سعودی ابراز نگرانی کرد. سازمان ملل در ادامه تاکید می‌کند محاصره یمن ممکن است به سطح مجازات دسته جمعی یا جنایت جنگی برسد. سازمان ملل مجوزها برای کشتی‌های عازم یمن را معلق کرده و از تمامی کشتی‌هایی که در بنادر دریای سرخ در این کشور پهلو می‌گیرند خواسته فوراً منطقه را ترک کنند. «مکانیسم راستی‌آزمایی و بازرسی» سازمان ملل در جیبوتی در ایمیلی که به رویت آسوشیتدپرس رسیده این موضوع را اعلام کرده است. در بیانیه این سازمان آمده است مجوزها «موقتاً، تا اطلاع ثانوی معلق می‌شوند.» پیش از این ائتلاف سعودی متجاوز به یمن اعلام کرد تمامی مرزهای هوایی، دریایی و زمینی یمن را موقتاً بسته است.
در واکنش به جنایات سعودی نیروهای ارتش یمن و انصارالله طی هفته‎های اخیر با انواع و اقسام موشک‎های خود، مواضع عربستان را هدف قرار داده و گام‌های بزرگی را در زمینه توسعه سامانه موشکی بومی‎ساز از جمله «موشک‌های دریایی» برداشته‎اند. «صالح الصماد» رئیس شورای عالی سیاسی و فرمانده کل نیروهای مسلح ارتش یمن روز دوشنبه گذشته نمایشگاه «موشک‎های دریایی» را که نیروی دریایی و گارد ساحلی ارتش یمن و انصارالله برگزار کردند، افتتاح کرده است. تک تیراندازان ارتش یمن و انصارالله امروز ۸ نفر از عناصر شبه نظامی وابسته به ائتلاف سعودی را در منطقه «الضباب» استان تعز از پای درآوردند.
در این میان وزیر خارجه فرانسه مجددا حمایت این کشور از عربستان سعودی را در صورت بروز هرگونه تهدید علیه ریاض اعلام کرد.

رشوه میلیاردی بن‌سلمان به ترامپ
لازم به ذکر مجتهد می‌گوید بن‌سلمان سیطره عجبیبی بر ترامپ برای تحقق خواسته‌هایش دارد حتی اگر این خواسته‌ها با منافع آمریکا در تعارض باشد.
مجتهد، فعال و افشاکننده خبرهای خاندان آل‌سعود در فضای مجازی، از روابط ویژه ولیعهد عربستان و رئیس‌جمهور آمریکا پرده برداشت. مجتهد با انتشار این مطلب در حساب شخصی خود در توییتر افزود: این روابط اقدامات ترامپ را که با منافع آمریکا تعارض دارد، تفسیر می‌کند. وی افزود: پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، مواضع این کشور درباره برخی مسائل مربوط به عربستان و در رأس آن رقابت بین محمد بن‌نایف ولیعهد سابق این کشور و بن‌سلمان و نیز موضع‌گیری درباره قطر تغییر کرد. وی افزود: درباره رقابت بین این دو (ولیعهد کنونی و سابق) باید بگویم نهادهای آمریکا به شدت از بن‌نایف حمایت می‌کردند، و این همان موضعی بود که باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا نیز به آن پایبند بود و حتی درپیام ویژه‌ای که به سلمان بن‌عبد العزیز پادشاه سعودی ارسال کرد، بر این مسئله تاکید کرد. اما ترامپ پس از به قدرت رسیدن، نهادهای آمریکایی را وادار به حمایت از بن‌سلمان کرد. وی فاش کرد: «اواسط ماه مه ۲۰۱۷ که ترامپ در ریاض بود، یک کشتی تفریحی ویژه در بندر جده پهلو گرفت که هویت آن مخفی نگاه داشته شد. از این کشتی به شدت محافظت می‌شد و حتی به مسئولان عادی بندر اجازه نزدیک شدن به آن داده نشد. فقط چند نفر، صندوق‌ها یا کیسه‌هایی را که حاوی یک میلیارد دلار پول نقد بود، به داخل کشتی بردند و برگشتند».
لازم به ذکر است تحت حمایت آمریکا نظامیان رژیم سعودی بار دیگر به شهر شیعه نشین «العوامیه» واقع در استان قطیف یورش برده و منازل برخی شیعیان را مورد هجوم قرار دادند. خبر دیگر آنکه وبگاه انگلیسی «میدل ایست‌آی» به نقل از یک منبع سعودی اعلام کرد «منصور بن‌مقرن» معاون امیر منطقه «عسیر» که بر اثر سقوط یک بالگرد کشته شد، در حال فرار از عربستان بود. در این میان وزیر خارجه انگلیس در گفت‌وگوی تلفنی با ولیعهد عربستان حمایت لندن از ریاض در مقابله با تهدیدات را اعلام کرد.

کد مطلب: 101759
 
Share/Save/Bookmark