میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۰
 
 
هشدار رئیس سازمان اطلاعات سپاه درباره پروژه‌های جدید سرویس‌های جاسوسی؛
هوشمندی در برابر نفوذی‌ها
هوشمندی در برابر نفوذی‌ها
 

درحالیکه این روزها دشمن از مقابله نظامی و سیاسی با کشورمان درمانده است اینک شاهد آن هستیم که هر روز پروژه‌ای جدید از جنگ نرم علیه کشورمان اجرا می‌شود.
اخیرا حجت‌الاسلام حسین طائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه درباره پروژه‌های جدید سرویس‌های جاسوسی بیگانه نیز هشدار داد و با تشریح ابعاد ضدامنیتی اقدامات سرویس‌های جاسوسی بیگانه علیه نظام از پروژه‌های جدید رسانه‌ای دشمن پرده برداشت. وی گفت: اشراف اطلاعاتی ما بر تحرکات سرویس‌های جاسوسی رژیم‌صهیونیستی و انگلیس حاکی از آن است که پس از شکست تلاش‌های آنان برای به محاق بردن پروژه نفوذ و ایجاد ناامنی در کشور، این سرویس‌ها با طرح کیس‌های بی‌اساس و نشر اکاذیب به دنبال مشغول‌سازی افکار عمومی و ایجاد حس بی‌اعتمادی نسبت به مسئولین خدوم نظام هستند.
وی با کذب محض خواندن اتهام مطرح شده درباره یکی از اعضای خانواده رئیس قوه قضاییه گفت: با توجه به برخوردهای قانونی موثر قوه قضاییه در برخورد با مفسدین و عوامل نفوذی دشمن در سال‌های اخیر بالاخص دستگیری و اعلام محکومیت جواسیس دو تابعیتی وابسته به آمریکا و انگلیس و برخی سرویس‌های منطقه‌ای همکار آنان، این‌گونه هجمه‌ها و دروغ‌پردازی‌های عناصر وابسته به دشمن دور از انتظار نیست.
حجت‌الاسلام طائب افزود: حسب اطلاعات ما در ماه‌های آینده این روند اتهام‌زنی‌ها و پرونده‌سازی‌های دروغین درباره موضوعات و شخصیت‌های دیگر نیز ادامه خواهد داشت. وی اعلام داشت: در صورت نیاز و در زمان مقتضی جزئیات بیشتری از اهداف این فضاسازی رسانه‌ای ضدانقلاب، گردانندگان و عوامل همکار داخلی و شبکه تامین مالی آنان منتشر خواهیم کرد.

جنگ نرم مدت‌ها است که آغاز شده است
در عین حال اگر چه فعالیت دشمن این روزها تشدید یافته است اما جنگ نرم و رسانه‌ای آنان از مدت‌ها پیش شروع شده است.
اخیرا نیز خبرگزاری‌ها از محکومیت یک عضو تیم مذاکرات هسته‌ای که پیشتر دستگیر شده و با قرار وثیقه آزاد بود، در دادگاه تجدیدنظر استان تهران تأیید و این فرد به تحمل ۵ سال حبس محکوم شده است. مرداد سال گذشته بود که رسانه‌ها از دستگیری یک عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به‌اتهام جاسوسی خبر دادند؛ خبر چندی بعد یعنی در تاریخ هفتم شهریور ۹۵ از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه تأیید شد.
در اردیبهشت‌ماه امسال نیز جواد کریمی‌قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، مدعی شده بود که سه تن دیگر به عنوان «جاسوسان هسته‌ای» مطرح هستند که فرار کرده‌اند.
در حالیکه بسیاری از مسئولین از اظهارنظر در مورد اینگونه اتفاقات پرهیز دارند اما واقعیت نشان می‌دهد که طرف‌های غربی از همان ۱۳ سال پیش که برای مذاکرات هسته‌ای برنامه‌ریزی می‌کردند جنگ نرم خود را آغاز و آن را پیش می‌بردند.
باید در نظر داشت که اینکه یک عضو تیم مذاکره‌کننده درباره برجام به دلیل جاسوسی مجرم شناخته شده مسئله کوچک یا ساده‌ای نیست. هر کسی که به منافع ملی ایران ذره‌ای اعتقاد داشته باشد نمی تواند از کنار این خبر ساده بگذرد.

نگاهی به جاسوسی غرب علیه ایران
امریکا، اسرائیل و متحدان آنها همواره فعالیت‌های مختلفی برای تضعیف و مقابله با ایران داشته‌اند که شامل همه حوزه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و حتی فرهنگی در کشورمان می‌شود. همچنین در سال‌های اخیر اقدامات خصمانه آنها عمدتا برنامه هسته‌ای ایران را هدف قرار داده است.
از جمله‌ این موارد می‌توان به فرستادن بدافزارهایی در نرم‌افزاری کشورمان نفوذ در برنامه‌های الکترونیکی و استفاده از هکرهای سایبری اشاره کرد. همچنین خرابکاری در سایت‌های اتمی ایران و ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان بخشی دیگر از برنامه‌های جاسوسی دشمن بوده است. از سوی دیگر دشمن با تشکیل پایگاه‌های جاسوسی در مرزهای کشورهای همسایه، هدایت گروهک‌های تروریستی، خرابکاری و جاسوسی در نقاط مرزی ایران روند فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهد.
در همین حال تزریق کمک‌های مالی به منظور جلب رضایت گروه‌های معاند و پیگیری اهداف مربوط به براندازی و ایجاد اختلافات قومی و مذهبی در درون مرزهای ایران، تشکیل رسانه‌های ضد نظام، استفاده از برخی از افراد برای آشوب‌های خیابانی، درگیری و پخش شایعات ضد افراد و نهادهای حکومتی از دیگر راه‌های نفوذ دشمن است. در عین حال به خدمت گماشتن گسترده اتباع ايران، يكي از وسايل جاسوسي فراگير است. امكانات براي اين كار بي‌كران است که از جمله می‌توان به شبكه هاي اجتماعي، فيس‌بوك و توئيتر اشاره کرد.
در نهایت
با وجود اینکه تاکنون فعالیت‌های جاسوسی و تروریستی سازمان‌های اطلاعاتی غربی و اسرائیلی نتیجه موفقیت‌آمیزی در برنداشته است، ولی با توجه به پیامدهای امنیتی و استراتژیک فعالیت‌های جاسوسی، لازم است تا توجه ویژه به این موارد از جانب همه مسئولان، کارشناسان و مردم کشورمان صورت بگیرد.
دولت‌های غربی نیاز به استراتژی‌ چندلایه، به خوبی زمان‌بندی‌شده و صبورانه‌ای علیه ایران دارند تا رویکرد جدید خود علیه کشورمان پیگیری کنند و در این زمینه نیاز به اطلاعات دارند. در حقیقت تجربه اخیر دستگیری این نوع جاسوسان هسته‌ای نشان داد که همانگونه که بارها رهبر معظم انقلاب در سخنان خود تاکید کرده‌اند دشمن قابل اعتماد نیست و هیچ‌گاه از فعالیت خود دست بر نخواهد داشت.
دشمن تمام برنامه‌ریزی خود را می‌کند تا از جزئیات برنامه‌های کشورمان با خبر باشد تا بتواند در این عرصه با دستی پر حاضر شود.
در این زمینه باید رویکرد‌های حزبی و جناحی را کنار گذاشت و به جای متهم کردن یکدیگر و با درکی هوشمندانه در مقابل با این برنامه‌های نفوذی دشمن ایستادگی کرد. در شرايط كنوني، که نظام استکبار با تمام قدرت وارد میدان شده است، مقابله با خطرنفوذي‌ها بصيرت و هوشمندي بيشتري را مي طلبد و لازم است تا آگاهی‌های عمومی را نسبت به آن بالا برد.

کد مطلب: 101254
 
Share/Save/Bookmark