میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۹
 
 
انگلیس یک‌صد ‌سالگی اعلامیه بالفور برای اشغال فلسطین را جشن گرفت
محکومیت جهانی رقص ترزا روی خون فلسطینی‌ها
محکومیت جهانی رقص ترزا روی خون فلسطینی‌ها
 

ترزا می‌‌و بنیامین نتانیاهو در صدمین سالگرد انتشار بیانیه بالفور در لندن در حالی دیدار کردند که نخست‌وزیر انگلیس بر افتخار آمیز بودن بالفور تاکید کرد که با محکومیت جهانی مواجه شد.
انگلیس باردیگر نشان داد که جز حمایت از قاتلان برنامه‌ دیگری ندارد چنانکه هنوز چند روزی از حمایت وزیر دفاع پیشین انگلیس از جنایات سعودی در یمن نمی‌گذرد که اینبار نخست‌وزیر انگلیس افتخارآمیز از اعلامیه بالفور که زمینه‌ساز اشغال فلسطین است حمایت می‌کند. روز پنجشنبه، ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در لندن با یکدیگر دیدار کردند. این دیدار یک روز پس از سفر نتانیاهو به لندن در یکصدمین سالگرد انتشار بیانیه بالفور در دفتر نخست‌وزیری انگلیس انجام شد.
نتانیاهو در این دیدار مدعی شد: «یکصد سال پس از بالفور، فلسطینیان باید در نهایت خانه ملی یهودیان و کشور یهودیان را بپذیرند. هنگامی که این مسئله محقق شود، راه برای صلح نزدیک‌تر خواهد بود و به نظر من، صلح قابل دستیابی خواهد شد.» ترزا می‌‌نیز گفت کشورش به نقشی که برای تاسیس رژیم صهیونیستی ایفا کرده است «افتخار می‌کند.» او افزود: انگلیس درباره «سالگرد انتشار بیانیه بالفور با احترام و افتخار» رفتار می‌کند. حضور نتانیاهو در انگلیس و دیدار نخست‌وزیر انگلیس با او خشم فعالان حقوق بشر و حامیان حقوق مردم فلسطین را برانگیخته است.
بیانیه بالفور ۲ نوامبر ۱۹۱۷ از سوی «جیمز بالفور»، وزیر خارجه وقت انگلیس، صادر و زمینه‌ساز تاسیس رژیم غیرقانونی صهیونیستی شد. در بیانیه بالفور خطاب به «والتر روتشیلد»، سیاستمدار یهودی‌تبار و عضو مجلس عوام انگلیس، نوشته شده بود لندن موضعی مثبت برای ایجاد خانه ملی برای یهودیان در سرزمین فسطین دارد.
ریاض مالکی، وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین، روز پنجشنبه اعلام کرد از انگلیس به دلیل تصمیمش برای برگزاری مراسمی به مناسبت صدمین سالگرد صدور اعلامیه بالفور، که پیش زمینه ‏اعلام موجودیت جعلی رژیم صهیونیستی در ‏سرزمین‌های اشغالی فلسطین بود، ‏در دادگاه‌های انگلیس شکایت خواهند کرد. همزمان با سفر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به انگلیس، شماری از خاخام‌های یهودی در مخالفت با این سفر تظاهرات و این رژیم را به تلاش برای ریشه کن کردن دین یهودیت متهم کردند. روی یکی از این کاغذ نوشته‌ها عبارت «صهیونیسم و یهودیت هرگز با یکدیگر متحد نخواهند شد»، درج شده بود. پنجشنبه مصادف با صدمین سالروز صدور بیانیه بالفور، داخل و خارج فلسطین شاهد برگزاری تظاهرات و تجمعاتی در اعتراض به این بیانیه بود. هم‌چنین گروه‌های مختلف فلسطینی در رام‌الله، قدس اشغالی و دیگر شهرهای کرانه باختری دست به تظاهرات زدند و به این بیانیه که سرآغاز اشغال فلسطین و تأسیس رژیم اسرائیل به شمار می‌رود، اعتراض کردند. همزمان نوار غزه نیز شاهد برگزاری پنجمین کنفرانس امنیت ملی فلسطین است؛ خالد مشعل رئیس سابق دفتر سیاسی حماس تماسی تصویری با این کنفرانس برقرار کرد و خواستار عذرخواهی انگلیس شد.
در همین راستا ۱۰۰۰ نامه از دانش‌آموزان فلسطینی خطاب به «ترزا می» - که به نقش این کشور در تاسیس اسرائیل افتخار کرده بود -
نوشته و تحویل کنسولگری انگلیس در قدس شد. دانش‌آموزان خواستار عذرخواهی لندن برای این بیانیه شدند. حماس در ۱۰۰ سالگی صدور بیانیه بالفور اعلام کرد این بیانیه که سرقت تاریخ و فرهنگ یک ملت است دورغی بیش نبود و انگلیس باید عذرخواهی کند.
جهاد اسلامی در بیانیه خود اعلام کرد از وجبی از خاک فلسطین و نیز حق ملت آن نخواهد گذشت و در ادامه، به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی را «باطل و حرام» اعلام کرد. جهاد اسلامی فلسطین در صدمین سالروز صدور بیانیه «بالفور» اعلام کرد از ذره‌ای از خاک فلسطین نخواهد گذشت و ادامه بر «حق بازگشت» تأکید کرد. «خالد مشعل» رئیس سابق دفتر سیاسی حماس در ارتباطی (از طریق ویدئو کنفرانس) با این کنفرانس اعلام کرد امروز به جای اینکه به خاطر بیانیه بالفور عذرخواهی کنند، به آن افتخار می‌کنند.
مشعل در ادامه گفت پیمان «اسلو» در تشدید اختلافات میان فلسطینی‌ها تأثیر بسیاری دارید. رئیس سابق دفتر سیاسی حماس در ادامه بر انواع مقاومت به ویژه مقاومت مسلحانه تأکید کرد .
همزمان با صدمین سالروز اعلامیه آرتور جیمز بالفور وزیر امور خارجه وقت دولت انگلیس برای شکل گیری رژیم صهیونیستی در سرزمین فلسطین، شمار زیادی از جوانان با تجمع در برابر مقر سازمان ملل در دمشق، این اقدام را جنایتی در حق ملت فلسطین دانستند. همچنین ریچارد فالک گزارشگر ویژه پیشین سازمان ملل در امور اراضی اشغالی فلسطین تاکید کرد سازمان ملل حق تعیین سرنوشت را از ملت فلسطین سلب کرد.

کد مطلب: 101696
 
Share/Save/Bookmark