میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۲
 
 
واکنش رئیس‌جمهور ترکیه به ادعاهای دینی بن‌سلمان
واژه اسلام میانه‌رو ابداع غرب علیه اسلام است
واژه اسلام میانه‌رو ابداع غرب علیه اسلام است
 

در واکنش به ادعاهای سعودی درباره اجرای اسلام میانه‌رو، رئیس‌جمهور ترکیه با انتقاد از استفاده از واژه «اسلام میانه‌رو» این واژه را ابداع و ساخت و پرداخته کشورهای غربی برای ضربه زدن به دین اسلام خواند.
در حالی که اخیرا ولیعهد عربستان سعودی مدعی شده که ریاض خواهان بازگشت به «اسلام میانه‌رو» است، رئیس‌جمهور ترکیه می‌گوید که این واژه ابداع غرب برای تضعیف دین اسلام است. دوم آبان‌ماه، ولیعهد عربستان سعودی در نشست معرفی ابرپروژه «نئوم» گفت که عربستان قصد دارد با نابودی افکار افراطی به سمت «اسلام میانه‌رو» برگردد.
محمد بن‌سلمان همچنین در مصاحبه با روزنامه گاردین هم این اظهارنظر خود را تکرار کرد و با تکرار روایت گفتمان غرب درباره اسلام گفت که کشورش را به اسلام میانه‌رو باز می‌گرداند. به گزارش راشا تودی، رئیس‌جمهور ترکیه در سخنرانی برای شورای مشورتی زنان در سازمان همکاری اسلامی در آنکارا، واژه «اسلام میانه‌رو» را واژه‌ای ساخت و پرداخته غرب خواند. رجب طیب اردوغان بدون نام بردن از ولیعهد عربستان سعودی در سخنرانی خود گفت: «واژه "اسلام میانه‌رو" دوباره در حال استفاده شدن است. غرب مبدع واژه اسلام میانه‌رو است. اصلا چیزی به اسم اسلام میانه‌رو یا غیرمیانه‌رو وجود ندارد و تنها یک اسلام وجود دارد. هدف از استفاده از چنین واژگانی، تضعیف و ضربه زدن به اسلام است». اظهارات رئیس‌جمهور ترکیه درباره «اسلام میانه‌رو» در حالی مطرح شده که ولیعهد جوان سعودی در راستای خشنودسازی کشورهای غربی اخیرا بارها از این واژه استفاده کرده است. غرب با ادعای اسلام میانه‌رو مقابله با جریان‌های مقاومت را اجرا می‌کند در حالی که فضای سرکوب در اروپا و آمریکا نیز علیه مسلمانان شدت گرفته است.
در ادامه تحقیقات مربوط به پرونده جنجالی دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا، "مایکل فلین" مشاور مستعفی امنیت ملی کابینه ترامپ در مظان اتهام دریافت رشوه از سوی دولت ترکیه جهت دزدیدن و تحویل "فتح‌الله گولن" واعظ و روحانی ترکیه‌ای مقیم آمریکا، قرار گرفته است. روزنامه وال‌استریت ژورنال آمریکا در گزارشی نوشت پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) دست‌کم ۴ نفر را در رابطه با این موضوع تحت بازجویی قرار داده است. براساس گزارش جدید وال استریت ژورنال، فلین در میانه‌های دسامبر ۲۰۱۶، در کلوب بیت و یکم نیویورک با نمایندگانی از دولت ترکیه ملاقات کرده بود. موضوع این دیدار درخواست دولت ترکیه از فلین برای ربودن فتح‌الله گولن از اقامتگاهش در پنسیلوانیای آمریکا و بردن او با یک جت اختصاصی به جزیره "ایمرالی" در دریای اژه بوده است. براساس گزارش وال استریت ژورنال در این ملاقات خصوصی، نمایندگان ترکیه به فلین ۵۹ ساله و پسر او پیشنهاد پرداخت ۱۵ میلیون دلار پول بابت ربودن و تحویل گولن به ترکیه را داده بودند.
براساس گزارش ژورنال، مقامات پلیس فدرال آمریکا هم اینک برای کسب اطلاع از چند و چون اتهام جدید فلین و ملاقات او با نمایندگان دولت ترکیه در کلوب بیست و یکم نیویورک، از ۴ نفر بازجویی و تحقیق می‌کنند.
گفتنی است پیشتر اسنادی از لابی گری فلین برای دولت ترکیه در رسانه‌های آمریکا منتشر شده است. براساس گزارش وال استریت ژورنال ۴ نفر تحت بازجویی برای این اتهام در ملاقات ماه دسامبر حاضر نبوده و از جزییات ملاقات فلین و پسرش با نمایندگان ترکیه اطلاعی ندارند. همچنین هنوز معلوم نشده که ۱۵ میلیون دلار پول پیشنهادی ترکیه به فلین، ردوبدل شده یا نه! گفتنی است دولت ترکیه از زمان کودتای نافرجام تابستان سال گذشته در این کشور، فتح‌الله گولن را به رهبری این کودتا متهم کرده و از دولت آمریکا خواسته تا او را برای محاکمه به این کشور مسترد کند. وزارت دادگستری ترکیه اعلام کرده هزاران صفحه سند و مدرک درباره دست داشتن گولن در کودتای نافرجام سال گذشته ترکیه را به مقامات قضایی آمریکا تحویل داده است
خبر دیگر از ترکیه آنکه تحقیقات جدیدی درباره سخنرانی ۲۰۱۴ صلاح‌الدین دمیرتاش که در حال حاضر در زندان به سرمی‌برد، آغاز شد.دادستانی ترکیه از صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر محبوس حزب دموکراتیک خلق خواسته است که توضیحات خود را به صورت مکتوب به عنوان بخشی از تحقیقات آغاز شده درباره سخنرانی‌اش در سال ۲۰۱۴ در مرسین ارائه دهد. وکلای دمیرتاش این درخواست را رد کرده و گفته‌اند که دمیرتاش هنوز از مصونیت پارلمانی در زمان ارائه سخنرانی برخوردار بوده است. برهمین اساس نمی‌توان هیچگونه اقدام نظامی در این‌باره انجام داد.
پس از پاسخ وکلای دمیرتاش دادستانی نیز درخواست خود را پس گرفته و درخواست کتبی به پارلمان علیه دمیرتاش ارسال کرده است. رهبر حزب دموکراتیک خلق در اکتبر سال ۲۰۱۶ به اتهامات تروریستی بازداشت شد. این بازداشت پس از لغو مصونیت برخی از نمایندگان پارلمان انجام گرفت. خبر دیگر از ترکیه آنکه ارتش ترکیه اعلام کرد، ۱۱۵ "تروریست" را در عملیات گسترده خود در ترکیه و شمال عراق از پای در آورده است.
در طول این عملیات ۱۱۵ تروریسم کشته شدند، ۹ قبضه اسلحه، دو پرتاب کننده موشک، دو مین کنار جاده‌ای و بیش از ۱۰ کیلوگرم موادمنفجره نیز توقیف شد. بنابر اعلام ارتش ترکیه در بخشی از این عملیات اقداماتی برای مبارزه علیه قاچاق انسان و موادمخدر نیز انجام گرفت. این دو اقدام به عنوان منبع درآمدی مهم برای سازمان‌های تروریستی محسوب می‌شوند. عملیات ضد تروریسم در استان‌های جنوب شرقی از جمله شرناک، دیاربکر و در مناطق شمالی عراق انجام گرفته است.

کد مطلب: 101795
 
Share/Save/Bookmark