میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۹
 
 
داعش برای پنهان‌سازی شکست موصل دست و پا می‌زند
انتقام‌گیری از غیر‌نظامیان
انتقام‌گیری از غیر‌نظامیان
 

در اقدامی که نه برگرفته از قدرت بلکه برای پنهان‌سازی شکست در موصل است، عناصر گروه تروریستی داعش صدها نفر از شهروندان را در اطراف کرکوک ربودند.
پس از شکست در موصل و رسیدن به پایان راه و نابودی، عناصر داعش حدود ۹۰۰ نفر را در شهرستان الحویجه (جنوب غربی شهر کرکوک) ربودند. داعش این افراد را همزمان با شکست‌های سنگینی که در موصل متحمل شده، ربوده است. گروه تروریستی داعش شهرستان الحویجه را پس از موصل در سال ۲۰۱۴ اشغال کرد. عناصر گروه تروریستی داعش آخرین روزهای خود را در موصل سپری می‌کنند، به صورتیکه فقط در چند منطقه محدود متمرکز شده‌اند.
نیروهای پیشمرگ بر خبر فرود هلی‌کوپترهای آمریکایی در مناطق تحت کنترل داعش در نزدیکی کرکوک صحه گذاشتند. این در حالی است که پلیس کرکوک از طرح حمله داعش به این استان پرده برداشت.
وستا رسول، فرمانده اتاق عملیات جنوب کرکوک در نیروهای پیشمرگ کرد تاکید کرد که هلی‌کوپترهای وابسته به ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در مناطق تحت کنترل داعش در شهرستان الحویجه واقع در جنوب کرکوک عراق فرود آمدند. وستا رسول طی کنفرانس مطبوعاتی در کرکوک خاطرنشان کرد: هلی‌کوپترهایی که در ویدئوی موجود در شبکه‌های اجتماعی نشان داده شدند وابسته به اتاق عملیات مشترک بین دولت عراق و آمریکا بوده‌اند.
وی همچنین تصریح کرد: این هلی‌کوپترها جهت انجام عملیات ویژه علیه داعش در منطقه بودند که در این عملیات هم پیروز شدند.
فرمانده علیات نیروهای پیشمرگ همچنین افزود: ویدئویی که از فرود هلی‌کوپترها در جنوب غربی کرکوک پخش شده نشان‌دهنده این است که اگر کمک و حمایت نیروهای پیشمرگ نبود این هلی‌کوپترها نمی‌توانستند در منطقه فرود بیایند. حسن سالم، رئیس فراکسیون راست‌گرا در پارلمان عراق پیشتر تاکید کرده بود که فرود هلی‌کوپترهای آمریکایی در مناطق تحت تسلط داعش مانند الحویجه برای نخسین‌بار نیست.
یک پایگاه خبری وابسته به اتحادیه میهنی کردستان عراق به رهبری جلال طالبانی گزارش داد که اطلاعات دقیقی از هدف فرود هلی‌کوپترهای ائتلاف در مناطق تحت تسلط داعش در جنوب کرکوک به دست آمده است.
این پایگاه خبری همچنین اعلام کرد که هلی‌کوپترهای وابسته به نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در جنوب کرکوک فرود آمدند و ماموریت ویژه‌ای علیه داعش انجام دادند. این هلی‌کوپترها طی روزهای ۲۷ و ۲۸ ژوئن عملیات هوایی‌ای در مناطق نزدیک به روستای "السعیدی"، "زلت السبع"، "منطقه الصخون"، "روستای الاصفر"، "روستای الحمل" نزدیک رود زغیتون در نزدیکی روستای الرفیع انجام دادند.
همچنین سندی که از سوی اداره پلیس کرکوک منتشر شده حاکی است داعش قصد دارد طی سه مرحله کرکوک را مورد حمله قرار دهد.به موجب این سند، مرحله اول شامل نفوذ اعضای داعش به منطقه الشای از توابع شهر داقوق است که تعدادشان بین ۵۰ تا ۶۰ تن خواهد بود. آنها با عبور از میدان نفتی جمهور به ورودی‌های کرکوک از سمت شهر لیلان خواهند رسید. مرحله دوم شامل هدف قرار دادن نیروهای پیشمرگ مشخصا در شهر داقوق است تا راهی برای عبور داعشی‌ها ایجاد شده و بتوانند بر مسیر اصلی بین کرکوک و داقوق مسلط شوند. همچنین نیروهای حشدشعبی را در منطقه البشیر از توابع شهر الرشاد تا روستای البو شاهر هدف بگیرند.
اما مرحله سوم شامل هدف قرار دادن شهر الدبس از منطقه البوحمدان و بعد دستور به گروه‌های زیر دست در داخل شهر است تا اوضاع را به دست گرفته و بر تمامی اداره‌های دولتی تسلط یافته و در اوضاع امنیتی داخل استان اخلال ایجاد کنند.
این در حالی است که نیروهای عراقی یورش داعش را در استان الانبار در غرب این کشور دفع کردند و ده‌ها تکفیری را به هلاکت رساندند. این منبع بیان کرد: نیروهای عراقی یورش داعش را در منطقه الصکره دفع کردند که در جریان دفع یورش تکفیری‌ها سه موتورسیکلت و پنج خودرو داعش منهدم شد و ۳۰ تروریست نیز به هلاکت رسیدند.
نیروهای عراقی پس از پاکسازی کامل منطقه «الشفاء» واقع در محور غربی موصل به رود دجله رسیدند. صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرد که صدها کودک در بخش قدیمی موصل که شاهد درگیری‌هایی میان داعش و نیروهای عراقی است، کشته شده‌اند. خبر دیگر آنکه نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای از نقش مرجعیت عالی شیعیان در عراق در آزادسازی شهر موصل از دست تکفیری‌های داعش، تقدیر کرد.

کد مطلب: 99869
 
Share/Save/Bookmark