میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۳
 
 
تضمین‌کنندگان نظم جهانی؟!

ماکرون رئیس جمهور فرانسه در حالی به آمریکا رفته است که در سخنانش نکات قابل توجهی به چشم می خورد. یکی از مهمترین جملات وی این است او و «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، تضمین کنندگان نظم جهانی در مقابل طیفی از تهدیدات امنیتی هستند! ماکرون گفت: «ما -آمریکا و فرانسه- در حال حاضر مسئولیتی ویژه داریم... ما تضمین کنندگان نظم چندجانبه عصر حاضر هستیم و باید برای تصمیمات مهمی آماده شویم». این مواضع در حالی مطرح می شود که این سوال مطرح است که این نظم جهانی ادعایی کدام است و فرانسه چه نقشی در آن دارد؟
برای پاسخ به این پرسش وضعیت تحولات جهانی و عملکرد فرانسه قابل توجه است. اکنون سوریه، افغانستان، لیبی، یمن و فلسطین از محورهای اصلی بحران‌های جهانی هستند. فرانسه در قبال سوریه در کنار حمایت‌های اطلاعاتی از تروریست‌ها مستقیما با آمریکا به تجاوز موشکی علیه سوریه پرداخته و بر لزوم سرنگونی نظام مردمی سوریه تاکید دارد. در باب یمن در حالی جنایات ائتلاف سعودی-آمریکایی ادامه دارد که فرانسه صرفا به دنبال فروش سلاح به عربستان است چنانکه در سفر اخیر ولیعهد سعودی به فرانسه رسما اقدام به فروش میلیاردها دلار تسلیحات به سعودی کرده است.
در باب مسئله فلسطین نیز فرانسه از حامیان اصلی اشغالگری و تجاوزات رژیم صهیونیستی است و حتی در این کشور صحبت کردن از هولوکاست و زیر سوال بردن ادعاهای صهیونیست‌ها نیز ممنوع است. اقدامات نظامی فرانسه در آفریقا از لیبی گرفته تا مالی و ... در یک جمله ختم می شود و آن نظامی‌گری و کشتار است. در افغانستان نیز به رغم ۱۶ سال حضور نیروهای خارجی از جمله فرانسه همچنان این کشور با بحران شدید امنیتی مواجه است.
کارنامه آمریکا نیز مشخص است که سراسر جنگ و کشتار و برهم زدن امنیت و ثبات جهانی است. جهانیان اذعان دارند که آمریکا زمینه ساز بحران‌های گسترده در جهان است که نمونه آن را در سوریه، عراق، یمن و فلسطین اشغالی و... می توان مشاهده کرد. با توجه به کارنامه آمریکا و فرانسه به صراحت می توان گفت که آنچه در نظم جهانی ادعایی آنها مشاهده می شود سراسر بحران سازی و جنایت است که زمینه ساز بی ثابتی و ناامنی جهانی شده است. لذا بر خلاف ادعای ماکرون اگر قرار باشد اقدامی برای نظم جهانی صورت گیرد قطعا با سیاست‌های آمریکا و فرانسه محقق نخواهد شد بلکه راهکار نهایی مقابله جهانی با رفتارهای بحران ساز آمریکا، فرانسه و کشورهایی مانند انگلیس و سعودی در کنار رژیم صهیونیستی است که قطعا تاثیر بسیاری بر تحقق امنیت جهانی خواهد داشت. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 104099
 
Share/Save/Bookmark