میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۷
 
 
بحران‌سازی‌های آمریکا علیه سوریه و عراق ابعاد تازه‌‌ای گرفت
بازتولید نسل جدید تروریست‌ها
بازتولید نسل جدید تروریست‌ها
 

همزمان با تحرکات نظامی مشکوک آمریکا در مرزهای عراق و سوریه، گزارش ها نشان می‌دهد آمریکا به دنبال ایجاد نسل جدیدی از تروریست‌ها در مناطق غرب عراق است تا به رغم سرکوب تروریسم توسط نیروهای امنیتی عراق در این کشور باقی بماند.
«عباس العرداوی» کارشناس امنیتی عراق آمریکا را متهم کرد که به دنبال ایجاد نسل جدیدی از تروریست‌ها در مناطق الانبار، نینوی و الجزیره (منطقه بین استان‌های الانبار و صلاح الدین) عراق به منظور تقویت نفوذ و تسلط آنها بر آن مناطق است. العرداوی گفت: سرکوب چنین طرحی منوط به حضور گسترده امنیتی در مناطق مذکور و وادار کردن عشایر به عدم پیروی از این خط مشی جدید است.
این کارشناس امنیتی در گفت‌وگو با وبگاه خبری المعلومه عراق گفت: آمریکایی‌ها با برخی از کسانی که چهره های سرشناس عشایر در الانبار، نینوی و الجزیره خوانده می‌شوند، جلساتی را برگزار کردند تا با کمک آنها یک پایگاه مردمی برای بقای خود پیدا کنند. وی افزود: در همین راستا آمریکایی‌ها برخی تهدیدهای پیشین درباره گسترش گروه‌های تروریستی را به کار گرفته و تلاش می‌کنند دولت بغداد را برای عبور مجدد برخی تروریست‌های داعش از سوریه به عراق تحت فشار گذارند.
العردوای تصریح کرد: ایالات متحده در حال تلاش برای ایجاد گروه‌های تروریستی جدید با نام‌های مختلف است، آن هم پس از اینکه القاعده و داعش را در چادرهای تحصن معترضان عراقی پرورش داد و امروز تلاش می‌کند نسل جدید تروریست‌ها را در مناطقی که قصد کنترل آن را دارد، بدون توجه به اینکه نیروهای امنیتی تروریسم را نابود کرده‌اند، بازتولید کند. گروه موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» اعلام کرد که ۱۰۰ کامیون وابسته به ائتلاف موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا از عراق وارد سوریه شد. ۴۰ کامیون از این ۱۰۰ کامیون، خالی و ۴۰ کامیون نیز سرپوشیده بود و مشخص نبود که چه چیز در آن وجود داردز ۱۰ کامیون، حامل خودرو و ۱۰ کامیون دیگر نفت‌کش بود. دیدبان مسیر حرکت این کامیون‌ها در جاده «عامودا-قامشلی» واقع در ریف «الحکسه» (شمال شرق سوریه) را دنبال کرده است.
پیش از این اقدامات ائتلاف آمریکا، شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای‌ دموکراتیک سوریه» که تحت الحمایه واشنگتن هستند، نشستی را برای بررسی آخرین تحولات شرق فرات برگزار کردند. ادعای مبارزه کُردها و آمریکا با داعش در حالی مطرح می‌شود که دیدبان اخیرا اعلام کرد که این طرف‌ها با یکدیگر به توافقی دست یافتند؛ مسئله‌ای که شبیه آن در شهر رقه سوریه رخ داد و در جریان آن، چهار هزار داعشی با همکاری آمریکا و کُردها از رقه خارج و به دیرالزور انتقال داده شدند.
در تأیید گزارش دیدبان، مخالفان دولت سوریه ۲۰ بهمن ماه جاری اعلام کردند که ائتلاف آمریکا و شبه نظامیان کُرد با عناصر باقی‌مانده داعش در شرق سوریه به توافق رسیده‌اند که این عناصر کرانه شرقی رود فرات را ترک کنند.
در کنار این اخبار، «کینو گابرییل» سخنگوی «نیروهای دموکراتیک سوریه ۲۷ بهمن ماه از ادامه عملیات نظامی در یک مساحت کوچک در شرق فرات علیه داعش خبر داد تا اخبار مربوط به توافق با داعش را بی‌اساس عنوان کند به گفته دیدبان، آمریکا در تلاش بود که با گسترش دامنه بمباران هوایی، سرکرده‌ها و عناصر داعش را مجبور کند که تسلیم شوند؛ زیرا این افراد ۴۰ تن طلا و دهها میلیون دلار پول در تصاحب خود داشتند.
از سوی دیگر عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت که نیروهای آمریکایی در تلاشند که الحشد الشعبی را از استانهای الانبار، نینوی و صلاح الدین بیرون برانند.«علی جبار» عضو این کمیته گفت که نیروهای «آمریکایی حاضر در پایگاه عین الاسد در استان الانبار و سایر استانهای غربی، در حال برنامه‌ریزی برای بیرون راندن نیروهای الحشد الشعبی از این استان‌ها هستند». جبار به پایگاه خبری «المعلومه» عراق گفت که این نقشه‌ها به خاطر ترس واشنگتن از درگیری با الحشد الشعبی است و اینکه موجب شکل‌گیری افکار عمومی شود که پس از اعمال فشار به دولت، خواستار بیرون راندن نیروهای آمریکایی شود که به صورت غیر قانونی از عراق شود.در این میان شبکه سی ان ان با اشاره به نزدیک شدن به پایان خلافت فیزیکی داعش به نقل از یک مقام ارشد نظامی آمریکا گزارش داد که صدها داعشی با ۲۰۰ میلیون دلار پول نقد از سوریه به عراق فرار کرده‌اند.
از سوی دیگر سرگي لاوروف وزير خارجه روسيه در کنفرانس خبري با همتاي عماني خود گفت : آمریکاییها تروریست ها را در منطقه التنف آموزش می دهند. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در نشست مشترک خبری با یوسف بن علوی همتای عمانی اش در مسکو گفت: روسیه و عمان از همان ابتدا خواستار دستیابی به حل سیاسی در یمن بودند. ما با همه طرف های یمنی تعامل داریم و از همه آنها درخواست می کنیم به زور متوسل نشوند و پای میز مذاکره بنشینند. ما از نتایج گفتگوهای استکهلم درباره یمن استقبال کردیم، اما متاسفانه اجرای این توافقنامه با پیچیدگی هایی روبرو شد.

کد مطلب: 108004
 
Share/Save/Bookmark