میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۹
 
 
بیم یکسان‌سازی از فعالیت سوداگرانه در بازار ارز
بازار دلار داغ‌تر شد
بازار دلار داغ‌تر شد
 

نوسانات بازار ارز در یک هفته اخیر در بیشتر ارزها از جمله دلار، یورو و پوند در بیشتر روزها در جهت افزایش حرکت کرد؛ به طوری که دلار حدود ۴۰ تومان و یورو حدود ۹۰ تومان با نوسان قیمت همراه شد.
به طور کلی بازار ارز در هفته گذشته در نرخ‌های خود با روند صعودی مواجه بود. دلار آمریکا در هفته گذشته با روند صعودی همراه شد و در بیشتر روزهای هفته قبل بالاتر از ۳۷۰۰ تومان ایستاد.
این نوع ارز در ابتدای هفته گذشته با نرخ ۳۷۰۲ تومان روند خود را آغاز کرد. در ادامه، قیمت دلار با حرکت کاهشی همراه شد و به ۳۶۸۰ تومان رسید. اما در ادامه هفته، بار دیگر حرکت معکوس پیدا کرد و به ۳۷۰۸ تومان رسید و تا انتهای هفته این روند صعودی ادامه داشت و در روز پنجشنبه دلار روی ۳۷۴۳ تومان ایستاد تا در مجموع طی یک هفته اخیر دلار ۴۱ تومان در بازار آزاد نوسان پیدا کند.
همچنین در بین سایر ارزها یورو در بیشتر روزهای هفته گذشته مانند دلار با روند افزایشی روبرو بود و در مجموع حدود ۹۰ تومان نوسان قیمت را پشت سر گذاشت.
در ابتدای هفته گذشته یورو با نرخ ۳۹۹۸ تومان فروخته شد و در ادامه هفته با حرکت کاهشی با نرخ ۳۹۶۰ تومان در بازار آزاد عرضه شد. در روزهای بعد نرخ یورو از مرز ۴۰۰۰ تومان عبور کرد و به ۴۰۵۱ تومان رسید و در نهایت در آخرین روز هفته گذشته ۴۰۳۵ تومان فروخته شد. از سوی دیگر پوند انگلستان، روند افزایشی را تجربه کرد. این نوع ارز در اوایل هفته گذشته ۴۶۴۰ تومان حرکت خود را آغاز کرد و در ادامه هفته به ۴۵۹۵ تومان و در اواسط هفته به ۴۶۰۸ تومان رسید و در ادامه در نقطه اوج آن به ۴۶۷۵ تومان رسید. در آخرین روز هفته نیز روی ۴۰۷۹ تومان ایستاد تا در مجموع نوسان ۶۷ تومانی را در یک هفته اخیر تجربه کرده باشد.
در میان سایر ارزها در بازار آزاد، لیر ترکیه شرایط نسبتا مشابهی با سایر ارزها داشت. این نوع ارز حرکت خود را با نرخ ۱۱۲۹ تومان در بازار آزاد شروع کرد و به ۱۱۴۹ تومان رسید. در آخر هفته با ادامه روند افزایشی به ۱۱۵۴ تومان رسید تا در این بازه زمانی ۳۳ تومان افزایش پیدا کرده باشد.
طبق پیش‌بینی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر، طی روزهای آتی بازار دلار شرایط باثبات‌تر و متعادل‌تری خواهد داشت و وضعیت عرضه و تقاضا به تعادل بیشتری می‌رسد، در نتیجه قیمت‌ها نوسان چندانی نخواهند داشت.
به گفته محمد ولی، به طور طبیعی در زمان اربعین و ماه صفر قیمت دلار تا حدودی افزایش پیدا می‌کند، ‌چون اگر به طور متوسط اینطور در نظر بگیریم که هر مسافر ۱۰۰ دلار با خود همراه داشته باشد، رقم قابل توجهی خواهد شد و تاثیرات خود را در بازار ارز در جهت افزایش قیمت خواهد گذاشت.
در همین رابطه مشاور رئیس‌کل بانک مرکزی با تاکید بر ضرورت توافق بازار پول و سرمایه برای اجرای یکسان‌سازی نرخ ارز گفت: برخی با فعالیت سوداگرایانه در صددند تا مردم را به ورود به بازار ارز و طلا تشویق کنند.
سیدغلامرضا کاظمی‌دینان در گفت‌وگو با مهر با اشاره به نزدیک شدن به زمان وعده دولت برای اجرای یکسان‌سازی نرخ ارز و ضرورت مدیریت افکار عمومی به منظور جلوگیری از رفتارهای هیجانی در بازار گفت: چند عامل باعث می‌شود که فضای هیجانی برای ارز ایجاد شود، عامل اول این است که بتوان ارتباطات بین بانکی با کشورهای خارج از ایران برقرار کرد و به راحتی انتقال ارز داشته باشیم؛ ضمن اینکه بتوان واردات ارز را برای گشایش اعتبارات نیز به سهولت انجام داد؛ این موضوع می‌تواند در پیشبرد دقیق اهداف یکسان‌سازی نرخ ارز اثرگذار باشد.
مشاور رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: در زمان یکسان‌سازی نرخ ارز اگر نتوان تامین مناسب ارز برای واردات و نیاز مشتریان داشته باشیم، مجبوریم کارهای غیرمتعارف انجام داده و هزینه‌های غیرمتعارف پرداخت کنیم که این هزینه‌ها اجازه نمی‌دهد ارز ثبات پیدا کند، به همین دلیل تا زمانی که ارتباطات بین بانکی با دنیا برقرار نشده و به خصوص با بانک‌های بزرگ جهان، کار پیش نرود، اعمال سوداگرایانه به شکل فعلی ادامه می‌یابد و مردم این اطمینان را برای قیمت ارز ندارند.
وی تصریح کرد: از سوی دیگر، تا زمانی که پول در دست مردم شناور است و آنها نمی‌دانند با این پول چه کنند، ممکن است تحرکاتی در بازار ارز انجام شود که به نفع اقتصاد نباشد، ضمن اینکه از آنجایی که سیستم بانکی در حال کاهش نرخ سود بانکی است؛ مردم احساس می‌کنند پول و سرمایه‌شان اگر در بانک بماند، ممکن است سود کمتری دریافت کنند؛ همچنین عده‌ای افراد سودجو نیز در بازار ارز و خرید و فروش طلا فعال شده و تلاش می‌کنند برای توفیق فعالیت‌های سوداگرایانه خود، مردم را تشویق کنند تا پول‌های خود را به جای اینکه به سیستم بانکی یا بازار سرمایه هدایت کنند؛ به بازارهایی همچون ارز و طلا بیاورند، بنابراین نوسانات زیادی ممکن است در قیمت ارز به وجود آید.
کاظمی‌دینان معتقد است بازار سرمایه و بازار پول باید با هم به یک توافق برسند تا در مسیر یکسان‌سازی نرخ ارز یاری‌رسان دولت باشند، به این معنا که بازار پول یعنی سیستم بانکی کار بانکی خود را انجام دهد و به ارائه وام‌های کوتاه‌مدت، تامین سرمایه در گردش برای بخش تولید و مواردی از این دست را انجام داده تا این بخش بتواند به حیات خود ادامه دهد؛ در عین حال بازار سرمایه نیز باید وظیفه خود که تامین سرمایه بلندمت یا زیربنایی است را به بهترین شکل صورت داده و وقتی این دو با توافق با هم عمل کنند، هر یک می‌توانند کار خود را به خوبی انجام دهند.
وی اظهار داشت: در چنین شرایطی، اطمینان خاطر بین کسانی که دارای سرمایه‌های بزرگ و کوچک هستند، رخ خواهد داد و بهتر می‌توانند تصمیم بگیرند که پول خود را در کدام بخش هزینه کنند؛ به این معنا که اگر مردم بدانند در بازار سرمایه می‌توانند سرمایه‌گذاری کرده و اطمینان از برگشت پول داشته باشند و ثباتی در بازار سرمایه ایجاد شود؛ مطمئنا در بازار، به دنبال خرید ارز نخواهند رفت و باعث نخواهند شد قیمت‌ها بالا و پایین شود.
مشاور رئیس‌کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: اگر این هماهنگی بین بازار پول و سرمایه رخ دهد، بانک مرکزی خیلی راحت می‌تواند مثل چند سال پیش، دلار را تک‌نرخی کرده و بنابراین خیال همه راحت خواهد شد، ضمن اینکه تولیدکننده، واردکننده و صادرکننده می‌داند تکلیفش چیست؛ در حالیکه اکنون نه هنوز صادرکننده تکلیف خود را می‌داند نه واردکننده می‌داند در چه فضای قیمتی ارز باید تجارت کند؛ ضمن اینکه به دلیل اینکه بانک‌ها نمی‌توانند پول را در خارج جابجا کرده یا گشایش اعتبار کنند؛ تولیدکننده مجبور می‌شود نیاز خود را از بازار آزاد ارز تهیه کرده و برای خرید کالا و مواد اولیه به مصرف برساند؛ پس بازار دچار نوسان می‌شود.
وی گفت: به نظر می‌رسد طی یک تا دو سال اخیر، بازار ارز نوسانات آنچنانی نداشته و تحرکات کنترل شده است؛ ولی ایده‌آل نیست؛ نباید فاصله میان ارز آزاد و دولتی تا این اندازه زیاد باشد؛ حتی باید بگوییم که اصلا نباید فاصله‌ای وجود داشته باشد؛ بنابر این اگر فاصله حذف شود، مردم هم می‌توانند شرایط بهتری را تجربه کرده و در عین حال، ثبات اقتصادی بیشتر خواهد شد.

کد مطلب: 97690
 
Share/Save/Bookmark
 


نیما
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۱۹:۳۰:۱۶
حتی مردم عادی هم برایشان خنده آور و جوک است که دلیل افزایش نرخ ارز تک نرخی کردن آن است. وقتی که ارز کافی در بازار نیست و عرضه به مراتب بالاتر از تقاضا است چگونه میشود تک نرخی کرد؟ هر ریالی که بانک مرکزی به نرخ می افزاید در بازار آزاد حداقل دو سه برابر آن اضافه میشود. اگر دولت واقعا از پول ملی محافظت می کند بهترین راه عرضه ارز کافی است و الا روز بروز از ارزش پول ملی و پول جیب مردم کاسته میشود. بعضی تحلیل گرها میگویند مثل چین ارزش پول را باید پایبن نگه داشت تا صادرات گسترش پیدا کند اما آنها این اشتباه را میکنند که برای حتی بیش از یک دهه حدود 6 بوان برابر یک دلار بوده است. در واقع چین اگر ارزش پول ملی را دستکاری می کند جلوگیری از افزایش ارزش آن است نه اینکه ارزش آن را پایین آورد در حالی که در ایران در حدود 4-5 سال گذشته ارزش پول 75 در صد افت داشته است یعنی دست اندرکا ران به این صورت پول جیب مردم را به نوعی بالا کشیدند و آن هم مردم کلاس متوسط و پایین جامعه.