میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۳
 
 
ماجرای درخواست غیرقانونی رئیس جمهور از صداوسیما
سیمای روحانی!
سیمای روحانی!
 

یک منبع مطلع جزئیات بیشتری از ماجرای درخواست رئیس جمهور از رئیس سازمان صداوسیما را در اختیار مشرق قرار داده است.
در پی انتشار خبری از قول آقای واعظی رییس دفتر ریاست جمهوری مبنی بر تذکر آقای روحانی به ریاست سازمان صدا وسیما در حاشیه جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته هیئت دولت، یک منبع مطلع جزئیات بیشتری از این موضوع را در اختیار مشرق نیوز قرار داد.
به گفته این منبع آگاه آقای دکتر روحانی از آقای علی عسگری خواسته است از این پس صرفا بسته های خبری تهیه شده در نهاد ریاست جمهوری عینا، بدون هرگونه دخل و تصرف و دقیقا آنگونه که در معاونت ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور تهیه می شود، باید از صدا و سیما پخش شود.
این منبع اضافه کرد رییس صدا وسیما در جواب با تاکید بر اینکه صدا وسیما تاکنون کمال همکاری را با دولت داشته و این امر برای همه مخاطبان مشهود است، با این درخواست مخالفت کرده و گفته است که چنین درخواستی در دوره هیچ یک از روسای جمهوری پیشین سابقه ندارد و با هویت رسانه و آرامش جامعه در شرایط فعلی نیز ناسازگار است.
علی عسکری همچنین تاکید کرده چنین اقدامی به نفع خود دولت هم نیست و اعتبار فعالیت‌های رسانه ای دولت را به شدت نزد مخاطبان زیرسوال برده و آن را کم اثر میکند.
سازمان صدا و سیما یک رسانه ملی است که وظیفه دارد تا بر اساس مسئولیت خود بازتاب دهنده مسائل، اتفاقات، دیدگاه‌ها و ارائه تحلیل‌های کارشناسی در همه زمینه‌ها باشد. این که رسانه ملی تاکنون تا چه اندازه توانسته است به این وظیفه خود عمل کند و آیا به نسبت، موفق بوده یا نه، بحث این مطلب نیست بلکه درخواستی است که آقای روحانی از ریاست سازمان داشته که در بالا به آن اشاره شد. اما چرا آقای روحانی چنین درخواستی داشده است؟ آیا تاکنون صدا و سیما در پخش سخنان و برنامه‌های رئیس جمهور و دولت قصور داشته یا این که برنامه آقای روحانی ارائه هدفمند از سخنان و برنامه‌هایی است که او دارد؟
تاکنون صدا و سیما سعی داشته که همه برنامه‌های رئیس جمهور و دولت را پوشش دهد و در این امر نیز بیشترین برنامه از سه قوه به ویژه رئیس جمهور از دولت تدبیر و امید و شخص آقای روحانی پخش شده است.
بسیاری از برنامه‌های دولت و شخص رئیس جمهور بنا بر خواسته دولت از رسانه ملی پخش شده که حتی میتوان گفت چه بسا اگر بخش‌هایی از آن منتشر نمی‌شد هم برای شخص رئیس جمهور، هم دولت و هم فضای افکار عمومی مناسب‌تر بود. اگر بخواهیم به یکی از آن برنامه‌هایی که از صدا و سیما و بنا بر درخواست دولت پخش شد اشاره کنیم، می‌توانیم به سخنان آقای روحانی در جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی بپردازیم. آقای روحانی پس از آن که روز جمعه طرح دولت برای افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین اجرا شد، چند روز پس از آن در سفری به استان آذربایجان شرقی در جلسه شورای اداری این استان در این زمینه سخن گفت.
حسن روحانی رئیس‌جمهور عصر روز چهارشنبه ۶ آبان ۹۸ گفت: شبی که سهمیه‌بندی بنزین اجرا شد من خودم هم اطلاع نداشتم و نمیدانستم که اجرای این طرح این هفته است یا هفته آینده؛ چرا که به شورای امنیت کشور گفته بودم که زمان آن را به من هم حتی نگویید، چرا که به آنها گفته بودم در صداوسیما کارهای تبلیغاتی اجرای این طرح را انجام دهید و هر شبی که مناسب بود آن را اجرایی کند.
متن سخنان آقای روحانی هر چند برای افکار عمومی قابل پذیرش نیست، هر چند اگر هم درست باشد، اما این متن خبری به اندازه تصویری که از او در صدا و سیما و بنا بر خواسته دولت پخش شد، تأثیر منفی بیشتری گذاشت.
تیم رسانه‌ای آقای روحانی و مشاوران رسانه‌ای رئیس جمهور چگونه نتوانسته بودند تشخیص دهند، تصویری که از آقای رئیس جمهور در آن جلسه از صدا و سیما پخش می‌شود، نامناسب است؟ چرا که خنده‌های آقای روحانی برای افکار عمومی هنگام پخش تصویری جلسه شورای اداری استان آذبایجان شرقی زمانی که گفت من هم صبح جمعه متوجه شدم بنزین گران شد، تأثیر منفی بر افکار عمومی گذاشت.
جدای از این که مردم از سخن آقای روحانی شگفت زده شده بودند و برای آنها باور پذیر نبود که رئیس جمهور از اجرای برنامه مهمی مانند سهمیه بندی بنزین آگاه نبود، خنده‌های او بیشتر مردم را ناراحت کرد. اگر تیم رسانه‌ای آقای روحانی و مشاوران رسانه‌ای او اندکی تعمق کرده بودند، اجازه پخش چنین تصاویری را به صدا و سیما نمی‌دادند،چرا که وجهه جایگاه ریاست جمهوری ارزش بالایی دارد و نباید به آسانی مخدوش شود. شاید دولت و شخص رئیس جمهور برنامه‌هایی که خود تولید کرده و به صدا و سیما می‌دهد و تأکید و اصرار دارد که همان باید پخش شود، به زیان خود و کشور باشد، صلاحدید دولت تدبیر و امید، تاکنون نشان داده که برخی از اصول رسانه‌ای را رعایت نمی‌کند به همین جهت است که صدا و سیما نمی‌تواند خواسته دولت را برآورده کند اگر هم بخواهد، منع قانونی دارد. در هر صورت در برخی موارد و مواقع نیز پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری پس از پخش مستقیم سخنان آقای روحانی اقدام به حذف بخشهایی اس سخنان او در پایگاه خود کرده در حالی که این سخنان به طور گسترده در رسانه‌ها منتشر شده و از صدا و سیما نیز پخش شده است. در هر حال به نظر میآید که رئیس جمهور محترم و دولت تدبیر و امید مناسب است که در تیم رسانه‌ای و مشاوران رسانهای خود تجدید نظر کند تا در زمان باقی مانده از دوران ریاست جمهوری مسئله کمتر پیش بیاید.

کد مطلب: 112504
 
Share/Save/Bookmark