میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۷
 
 
در جلسه ديدار رئيس كميسيون اقتصادي مجلس با مديران بانك توسعه صادرات صورت گرفت:
پیشنهادهاي راهبردی به مجلس برای حمايت از صادرات
پیشنهادهاي راهبردی به مجلس برای حمايت از صادرات
 
نشست مشترک رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با مديران بانك توسعه صادرات ايران با هدف ارتقاي توان بانک در حمایت از صادرکنندگان و تولید صادراتی کشور برگزار و پیشنهادات راهبردی به مجلس برای حمایت از صادرات اعلام شد.
به گزارش روابط عمومي بانك توسعه صادرات ايران، در اين جلسه كه دكتر محمدرضا پورابراهيمي و مدیرعامل، اعضاي هيات مديره، هيات عامل و مديران بانک توسعه صادرات ایران حضور داشتند، پیشنهادهايي برای افزايش توان بانك توسعه صادرات در تامين مالي صادرات و راهكارهاي حمايتي اين بانك در تحقق جهش توليد در کشور مطرح شد.
از مهمترين پيشنهادهای مطرح شده در اين جلسه افزايش سرمايه بانك توسعه صادرات ایران بود كه در صورت موافقت مجلس شوراي اسلامي، سهم بانك در تامين مالي صادرات به طرز قابل توجهي افزايش می یابد.
در پيشنهادي ديگر بر ضرورت تفكيك قوانين و مقررات ناظر بر بانكهاي توسعه اي و تجاري با توجه به نقش مهم بانكهاي توسعه اي در توسعه اقتصادي كشور مباحثي مطرح شد. جزئيات ديگر جلسه در ادامه اين خبر آمده است.

**راهكاري براي افزایش سرمایه بانك توسعه صادرات بدون تزریق منابع جدید
در اين جلسه، دکتر علی صالح آبادی ضمن خیر مقدم به دکتر محمدرضا پورابراهیمی گفت: نظر به شرایط ارزی ویژه کشور و تاکید دولت بر اهمیت صادرات و ارزآوری از مسیر صادرات غیر نفتی، این جلسه با هدف تعامل و رایزنی با مقام قانون گذار برای بهبود عملکرد بانک توسعه صادرات و نیل به هدف جهش تولید، تشکیل شده است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران ضمن اشاره به اینکه 83 درصد تسهیلات بانک توسعه صادرات ایران، ارزی و تنها 17 درصد ریالی است، گفت: بانک توسعه صادرات، بانکی دولتی، تخصصی و توسعه ای با 38 شعبه در کل کشور، در بخش تجهیز منابع به دلیل رعایت نرخ 15 درصد در سود سپرده و ارائه تسهیلات با نرخ ترجیحی امکان چندانی برای جذب سرمایه از طریق سپرده های مردمی ندارد و در این بخش متکی به سرمایه بانک، سپرده گذاری صندوق توسعه ملی، خطوط اعطایی از سوی بانک مرکزی و گردش مالی مشتریان در بانک است.
وی افزود: به منظور افزایش توان بانک در ارائه خدمات بیشتر به صادرکنندگان و بخش تولید صادرات محور، پیشنهاد می شود، صندوق توسعه ملی، بدهی بانک توسعه صادرات را به این صندوق، تحت عنوان افزایش سرمایه لحاظ کند؛ در صورت موافقت دولت، این افزایش سرمایه بدون تزریق منابع جدید بوده و با محدودیت های فعلی دولت در تخصیص منابع جدید سازگار خواهد بود و بانک می تواند پروژه های بیشتری را تامین مالی کرده و نقش حمایتی خود را در حوزه صادرات با توان بیشتری ایفا کند.

**معافيت بانك توسعه صادرات از ماليات، به نوعي حمايت از صادرات است
صالح آبادی برگرداندن سود سهام دولت به بانک و معافیت از مالیات را نیز از دیگر مطالبات بانک توسعه صادرات عنوان کرد و گفت: همانطور که گفته شد، ماهیت بانک توسعه صادرات به عنوان یک بانک توسعه ای باید با ملاحظات ویژه از سوی قانونگذار بررسی شود؛ لذا انتظار می رود در موقعیتی که امکان افزایش سرمایه از سوی دولت وجود ندارد، بانک از پرداخت مالیات وسود سهام دولتی به دولت معاف شده و این منابع به عنوان افزایش سرمایه برای بانک تلقی گردد.

**مقررات بانكي ويژه بانك هاي توسعه اي تدوين شود
وی از دیگر چالش های بانک های توسعه ای را یکسان بودن قوانین و مقررات بانکی برای بانک های توسعه ای و بانک های تجاری دانست و گفت: این مساله باعث بروز مشکلاتی در فعالیت بانک خصوصا در شرايط فعلي تحريم می شود و لازم است از سوی نهاد قانونگذار برای حل آن چاره اندیشی شود؛ اصولا در بانک توسعه صادرات سیستم ها و نرم افزارها بر مبنای بانکداری شرکتی طراحی شده و اجرای برخی مقررات از جمله اعطای وام های خرد مانند وام ازدواج، سیستم IT بانک را دچار اخلال می کند.
علی صالح آبادی در ادامه این نشست یادآور شد: بانک توسعه صادرات در شرایط دشوار تحریم و نیاز به ارزآوری از محل صادرات غیر نفتی نیازمند حمایت ویژه از سوی دولت است و یکی از موضوعاتی که می تواند در این شرایط، توان بانک را ارتقا دهد، پوشش ریسک نوسان نرخ ارز از سوی دولت است.
به گفته مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در این مدت، بانک توسعه صادرات با روش های تخصصی و مذاکرات متعدد، توانسته است روند واردات تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز خطوط تولید را تسهیل کند.

**بانك توسعه صادرات در پي فرصت سازي جديد براي صادرات است
در ابتداي اين جلسه دكتر ابوذر سروش، رئيس هيات مديره اين بانك گزارشي از عملكرد اين تخصصي- توسعه ای در سه سال گذشته ارائه كرد.
وي گفت: فرصت‌ سازي براي فعالان حوزه صادرات و حمايت از ايجاد اشتغال در داخل کشور از ماموريتهاي اصلي بانك اين بانك است.
رئيس هيات مديره بانک توسعه صادرات ایران خاطرنشان كرد: اين بانك در مواجهه با چالش هاي مربوط به حوزه بانكداري بين المللي به دليل وجود تحريم هاي بين المللي، امكان جذب سرمايه ‌هاي خارجي، ايجاد روابط كارگزاري، اخذ رتبه اعتباري، دريافت خدمات از شركت‌هاي بيمه اي بين المللي و ... محدوديت دارد كه افزايش سرمايه بانك و تدوين مقررات حمايتي از بانكهاي توسعه اي مي تواند اختيارات و سرعت عمل اين بانك را ارتقا دهد.
دكتر سروش با بيان گزارشي از فعاليت هاي اين بانك در بخش حمايت از شركتهاي دانش بنيان صادراتي گفت: در سال گذشته 62درصد تسهيلات اين بانك به شركتهاي دانش بنيان از منابع بانك توسعه صادرات و مابقي از منابع صندوق توسعه ملي بوده است.
کد مطلب: 114403
 
Share/Save/Bookmark