میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۱۵
 
 
همزمان با تشدید سرکوب‌گری آل‌خلیفه برگزار شد
تظاهرات بحرینی‌ها برای آزادی زندانیان سیاسی

آل خلیفه با حمایت غرب همچنان به سرکوب و باداشت‌های گسترده مردم ادامه می‌دهد چنانکه در مخالفت با این روند و برای آزادی زندانیان سیاسی بحرین، در این کشور و چند کشور اروپایی تظاهرات مردمی برگزار و بر لزوم آزادی این زندانیان تأکید شد.
بحرین از سال ۲۰۱۱ تاکنون صحنه اعتراض‌های مردمی به ساختار دیکتاتور و سرکوب گر آل‌ خلیفه است در حالی که کشورهای غربی و سازمان ملل متحد مدعی حمایت از حقوق بشر در برابر درد و رنج ملت بحرین سکوت و حتی به حمایت از این سرکوب گری می پردازند. طی هفته‌های بار دیگر گزارش‌های متعددی از وضعیت بحرانی زندان‌های آل خلیفه منتشر شده که خشم مردم را بر انگیخته است. در همین چارچوب مناطق مختلفی در بحرین برای چهارمین شب متوالی، شاهد تظاهرات بود.شبکه خبری المیادین گزارش داد، در این تظاهرات شمار زیادی از مردم بحرین و مادران زندانیان سیاسی حضور داشتند که در زندانهای رژیم آل خلیفه زندانی هستند.تظاهرات‌کنندگان با اشاره به شیوع گسترده کرونا، از مسئولان رژیم آل خلیفه خواستند که هر چه سریعتر زندانیان را آزاد کنند.
المیادین خبر داد که دهها نفر از زندانیان در بحرین، به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و این اعتراضات پس از درز خبر ابتلای این افراد به این ویروس آغاز شد.این تظاهرات از «جزیره سترة» و «السنابس» تا «النویدرات» امتداد داشته است و معترضان، سانسور تعداد زندانیان مبتلا به کرونا توسط مسئولان بحرین را محکوم کردند.تظاهرات‌کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی، رژیم آل خلیفه را مسئول به خطر انداختن جان زندانیان عنوان کردند.منابع محلی خبر دادند که مردم روستای «الدیر» با نظامیان رژیم آل خلیفه مقابله و در برابر آنان ایستادگی کردند. این نظامیان در تلاش بودند معترضان را متفرق کنند، ولی تظاهرات ادامه پیدا کرد.همزمان با اعتراضات بحرین، شماری از تبعه‌های عربی و اسلامی حاضر در کشورهای اروپایی، تجمعهای اعتراضی را در همبستگی با زندانیان بحرینی برگزار کردند.
شمار زیادی از معترضان برای دومین روز متوالی در برابر سفارت بحرین در انگلیس تجمع کردند و خواستار آزادی بی قید و شرط همه زندانیان سیاسی شدند.برخی از معترضان نیز در برابر سفارت بحرین در آلمان، دست به تجمع زدند و با زندانیان بحرینی که با خطر ابتلا به ویروس کرونا روبرو هستند، اعلام همبستگی کردند.شمار دیگری از معترضان نیز در پاریس تجمع کردند و خواستار کشف واقعیت رخدادهای زندانهای بحرین شدند.این در حالی است که ۲۰ سازمان حقوقی اخیرا از مسئولان بحرینی خواستند که فعالان معارض و مدافعان حقوق بشر را آزاد کنند.دو گروه مدافع حقوق بشر می‌گوید که پلیس بحرین هنگام بازداشت شماری از کودکان در جریان اعتراضات سالروز قیام مردمی این کشور، آنها را مورد ضرب و شتم و تهدید به تجاوز و شوک الکتریکی قرار داده است.لازم به ذکر است آیت الله «شیخ عیسی قاسم» رهبر شیعیان بحرین با ارسال پیامی، بار دیگر خواستار آزادی زندانیان سیاسی در این کشور شد.
آیت الله عیسی قاسم در این پیام که دیروز بر روی پایگاه اطلاع رسانی «بحرین الیوم» قرار گرفت، خواستار ادامه تظاهرات بحرینی‌ها برای آزادی زندانیان سیاسی که در زندان‌های رژیم آل خلیفه با تهدید ابتلا به «ویروس کرونا» مواجه هستند، شد. وی خطاب به اعتراض کنندگان گفت: هر کس که انصاف و عدالت داشته باشد، نمی‌تواند بی‌عدالتی که بر شما روا شده را انکار کند و خروج هزاران نفر از عزیزانتان در زندان‌ها را نپذیرد. وی خواستار تقویت جنبش مردمی بحرین برای دست‌یابی به مطالبات ملی شد و نسبت به فریب تظاهرکنندگان و تحریف حرکت آن‌ها به منظور خنثی کردن مطالباتشان از جمله آزادی زندانیان سیاسی، هشدار داد. آیت الله عیسی قاسم همچنین خواستار حفظ املاک عمومی و خصوصی و احتیاط برای جلوگیری از ایجاد اختلال در نظم و تردد جامعه شد. وی خطاب به بحرینی‌ها گفت: به جهانیان بیاموزید که چگونه مظلوم بر حق خود پافشاری می‌کند و از آن عقب نشینی نمی‌کند، اما به خشم خود اجازه نمی‌دهد که او را از دین، عقل، خرد و مصلحت خارج کند. به نوشته بحرین الیوم، پیش از این نیز آیت الله عیسی قاسم فتوای جلوگیری نکردن از حرکت‌های مردمی در بحرین را صادر کرده بود.

کد مطلب: 117545
 
Share/Save/Bookmark