میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۹
 
 
نایب رئیس هیأت مدیره انجمن تولید پراکنده ایران اعلام کرد
گاز ۱۷ نیروگاه برق در کشور قطع شد

نایب رئیس هیأت مدیره انجمن تولید پراکنده ایران از قطع گاز ۱۷ نیروگاه مقیاس کوچک و بدهی ۷۵ میلیارد تومانی وزارت نیرو به شرکت گاز خبر داد و گفت: صدور مجوز ساخت نیروگاه‌های کوچک نیز متوقف شده است.
محمد بیات در گفت‌و‌گو با فارس با اشاره به اینکه ظاهرا تمایلی به حضور بخش خصوصی در صنعت برق نیست، گفت: طبق قرارداد خرید تضمینی برق که تولیدکنندگان نیروگاه‌های مقیاس کوچک با توانیر و شرکت‌های برق منطقه‌ای بسته بودند، قرار نبود تولیدکنندگان نیروگاه‌های کوچک و متوسط پول برق را پرداخت کنند، بلکه قرار بود پول گاز توسط توانیر به شرکت گاز پرداخت و از صورتحساب‌ها کسر و مستقیم این مبلغ پرداخت شود. وی افزود: حال با گذشت زمان چون توانیر و وزارت نیرو پول ندارند که به شرکت گاز بدهند، شرکت گاز هم اعلام کرده است که ما از این نیروگاه طلبکار هستیم و گاز نیروگاه‌های تولید پراکنده و مقیاس کوچک را قطع کرده است.
بیات خاطرنشان کرد: حال به ازاء هر مترمکعب سوخت گاز که ۱۲۰ تومان است یک تومان سهم شرکت‌ها و نیروگاه‌های تولید پراکنده و ۱۱۹ تومان سهم توانیر بوده است، اما چون قبض‌هایی که صادر می‌شود کلی است، ما نمی‌توانستیم این سهم یک تومان خود را پرداخت کنیم، حال شرکت گاز می‌گوید نه توانیر آن ۱۱۹ تومان را و نه نیروگاه‌های تولید پراکنده آن یک تومان را پرداخت کرده است.
وی ادامه داد: موضوع قطع شدن سوخت گاز یک بحث است، اما حالا که می‌خواهیم مجوز ساخت نیروگاه تولید پراکنده و درخواست ایستگاه گاز را بگیریم می‌گویند تعرفه سوخت نیروگاه‌های تولید پراکنده مطابق با تعرفه سوخت صنعتی خواهد بود، مگر اینکه راندمان نیروگاه متوسط و مقیاس کوچک ۵۵ درصد باشد در حالیکه تاکنون چنین دستگاهی اصلا ساخته نشده است.
نایب رئیس هیأت مدیره انجمن تولید پراکنده ایران اضافه کرد: در کشور راندمان نیروگاه‌های بزرگی مثل نیروگاه زنبق یزد ۲۰ درصد است، اما سؤال این است که چرا این نیروگاه سوخت با تعرفه نیروگاهی دریافت می‌کند در حالیکه طبق ماده ۴ آئین‌نامه سوخت‌رسانی به صنایع، نیروگاه‌های دولتی و خصوصی باید با یک تعرفه مشخص، سوخت دریافت کنند.
وی ادامه داد: سال گذشته امین‌زاده معاون رئیس‌جمهور نامه‌ای به زنگنه وزیر نفت ارسال کرد که تمام نیروگاه‌ها را با یک نرخ سوخت محاسبه کنید، اما وزیر نفت بی‌توجه به این موضوع کار خود را انجام می‌دهد. بیات اظهار داشت: حال که سوخت‌رسانی گاز به نیروگاه‌های مقیاس کوچک و متوسط به مشکل خورده‌ است، تعرفه‌ها با تعرفه‌های سوخت صنعتی محاسبه می‌شود و مجوز داده نمی‌شود، از طرفی توانیر اعلام کرده است مجوز جدید برای مولدهای متوسط و مقیاس کوچک صادر نمی‌شود.

کد مطلب: 101641
 
Share/Save/Bookmark