میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۲
 
 
تنش‌های انگلیس و روسیه وارد ابعاد جدیدی شد
لندن – مسکو در نبرد مسمومیت جاسوس دو‌جانبه
لندن – مسکو در نبرد مسمومیت جاسوس دو‌جانبه
 

سران انگلیس با بحران‌های داخلی و خارجی مواجه هستند روس ستیزی را مولفه‌ای برای فرار از بحران‌ها قرار داده‌اند چنانکه به دنبال مسمومیت یک جاسوس سابق روسیه و دخترش با گاز اعصاب در انگلیس، نخست وزیر این کشور گفته است تحریمهای جدیدی علیه روسیه در ارتباط با این حادثه اعمال می‌کند.
همزمان گروهی دیگر نیز دولت بریتانیا را تحت فشار قرار داده‌اند تا اقدام به توقیف دارایی‌های آن دسته از الیگارشهای روس نزدیک به ولادیمیر پوتین و معرفی شده از سوی آمریکا مستقر در خاک بریتانیا کند.
ترزا می حمله به سرگئی اسکریپال و دخترش با گاز اعصاب در شهر سالزبری انگلیس را یک "جنایت وحشتناک و بی‌ملاحظه" خوانده و چند نماینده حزب محافظه کار انگلیس در پارلمان این کشور خواهان تدابیر سرسختانه علیه کرملین شده‌اند. نخست وزیر انگلیس خاطرنشان کرد، اگر ثابت شود دولت روسیه از بابت این تلاش علیه جان اسکریپال مسئولیت داشته "آنچه را که درست است" انجام خواهد داد. روزنامه دیلی تلگراف گزارش کرد، تحریمهایی که ترزا می علیه روسیه اعلام می‌کند ممکن است شامل لغو روادید الیگارش‌های روسی و اخراج کردن دیپلماتهای روسیه باشند.
توبیاس الوود، مشاور وزیر دفاع انگلیس گفت، ما نباید شتابزده عمل کنیم اما باید پاسخی قدرتمند بدهیم و این مساله را با همپیمانانمان در ناتو و همچنین در جریان نشست بعدی این ائتلاف در بروکسل در ماه ژوئیه مطرح خواهیم کرد. او خاطر نشان کرد: یک سری سوالهای بزرگ مطرح می‌شود از جمله این که قرار است شما چطور با یک حمله وحشتناک و پنهانی که عمدا برای ایجاد خرابکاری در جامعه ما صورت گرفت برخورد خواهید کرد.
فیلیپ هاموند وزیر دارایی انگلیس اعلام کرد: به هر دولت خارجی که در مسمومیت جاسوس دوجانبه روس در انگلیس دست داشته باشد، "پاسخ مناسب" خواهیم داد. وی ادامه داد: بنابراین ما باید به پلیس اجازه دهیم که این پرونده را پیگیری کند.سکریپال زمانی در سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه خدمت می‌کرد و پس از متهم شدنش در سال ۲۰۱۰ به انگلیس پناهنده شد. وی در سال ۲۰۰۴ توسط سرویس‌های امنیتی فدرال روسیه به ظن خیانت به عوامل روس در سرویس اطلاعات انگلیس دستگیر و در سال ۲۰۰۶ طی یک محاکمه سری به ۱۳ سال حبس محکوم شد
اسکریپال اعتراف کرد که به عوامل روس در MI۶ در عوض گرفتن پول خیانت کرده است. با این حال وی در سال ۲۰۱۰ مورد عفو ریاست‌جمهوری وقت، دیمیتری مدودف قرار گرفت و در جریان یک عملیات مبادله جاسوسان میان روسیه و آمریکا از زندان آزاد شد. پلیس ناحیه ویلتشایر که منطقه سالزبوری در حوزه استحفاظی آن قرار دارد اعلام کرد که ظاهرا این مرد و زن همدیگر را می‌شناخته‌اند و هیچ آثاری از جراحت مشهود روی بدنشان نداشتند. وزیر کشور انگلیس خبر داد ۵ اثر از گاز اعصاب در محل مسمومیت جاسوس سابق روس در انگلیس کشف شده است.
اَمبر راد وزیر کشور انگلیس خبر داد تحقیقات پلیس این کشور درباره مسموم کردن جاسوس اسبق روس و دخترش ادامه داشته و ردپایی از گاز اعصاب پیدا شده است. همچنین خانم راد وزیر کشور انگلیس خبر داد در تحقیقات پیرامون مسموم کردن این جاسوس اسبق روس، پلیس انگلیس بیش از ۲۴۰ شاهد را شناسایی کرده و در حال بررسی بیش از ۲۰۰ مدرک است. تنش‌ها میان دو کشور در حالی بالا گرفته که در اقدامی که می‌تواند به تحریک آمریکا و انگلیس باشد دادستانی لتونی اعلام کرد، این مرد جاسوس اتهام‌های خود را پذیرفته است و این جرم می‌تواند تا ده سال حبس را برای وی به همراه داشته باشد.در پرونده جنایی این متهم انتقال اطلاعات محرمانه لتونی به کشور خارجی و در اختیار داشتن غیرقانونی سلاح و مهمات به چشم می‌خورد.
در این میان در قدرت‌نمایی روسیه در برابر تهدیدات غرب ارتش روسیه یک سامانه موشکی آئروبالستیک مافوق صورت را با موفقیت آزمایش کرد. در این میان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که بازگرداندن شبه جزیره کریمه به اوکراین تحت هر شرایطی غیرممکن است و هیچگاه رخ نخواهد داد. به دنبال بروز ناآرامیها و جنگ داخلی در اوکراین در سال ۲۰۱۴، شبه جزیره کریمه با برگزاری یک همه پرسی به فدراسیون روسیه ملحق شد.

کد مطلب: 103649
 
Share/Save/Bookmark