میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۵
 
 
انفجارهای تروریستی در دو کلیسای مصر ده‌ها قربانی برجای گذاشت
کشتار با چاشنی تفرقه‌افکنی دینی
کشتار با چاشنی تفرقه‌افکنی دینی
 

حملات تروریستی علیه کلیساها در برخی مناطق مصر که داعش ادعای انجام آنها را دارد در حالی ده‌ها قربانی برجای گذاشته که شواهد امر نشان می‌دهد حامیان تروریسم در منطقه به دنبال تکرار سناریوی ایجاد شکاف و تقابل دینی بویژه میان مسلمانان و مسیحیان هستند.
القای تکرار جنگ‌های صلیبی میان مسلمانان و مسیحیان یکی از طرح‌هایی است که نظام سلطه همواره برای رسیدن به اهداف سلطه‌گرایانه به کار گرفته که نمود عینی آن را در حوادث ۱۱سپتامبر می‌توان مشاهده کرد. زمانی مسلمانان هدف قرار می‌گیرند و گاه مسیحیان و حتی پیروان سایر ادیان که هدف نهایی آن نیز ایجاد شکاف دینی در عرصه جهانی است. این روند این روزها نیز در حال تکرار شدن است چرا که پیوندی قابل توجه در عرصه ملت‌های جهان برای حمایت از مبارزان با تروریسم یعنی محور مقاومت و روسیه و متحدانشان ایجاد شده و ادعاهای واهی آمریکا و شرکایش نیز خریداری در جهان ندارد. با توجه به پیامدهای مثبت این روند در امنیت جهانی اکنون تروریسم پروران با محوریت آمریکا و شرکایش بویژه انگلیس و رژیم صهیونیستی و سعودی به دنبال بر هم زدن این معادله هستند. حملات تروریستی در اروپا و نیز تجاوز موشکی آمریکا به سوریه نمودی از این رفتارهاست.
حلقه تکمیلی این روند را در انفجارهای دیروز در مصر می‌توان جست وجو کرد. منابع مصری از وقوع انفجاری در کلیسای طنطا واقع در شمال قاهره و کشته و زخمی شدن چندین نفر خبر دادند. شبکه العربیه نیز گزارش داد که در اثر وقوع انفجار در نزدیکی این کلیسا تا کنون ۵ نفر کشته و ۴۵ نفر زخمی شده‌اند. شبکه المنار نیز به نقل از یک مسئول مصری گزارش داد که در این انفجار ۱۳ نفر کشته و ۲۵ نفر نیز زخمی شدند. استانداری الغربیه نیز اعلام کرد که در این انفجار ۱۳ نفر کشته و ۴۲ نفر نیز زخمی شده‌اند. بنابر این گزارش شمار کشته‌های انفجار طنطا به ۲۵ نفر و تعداد زخمی‌ها به ۷۱ نفر افزایش یافت و «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر دستور پذیرش مجروحان در بیمارستان‌های نیروهای مسلح را صادر کرد. رسانه‌های مصری گزارش دادند که یک عامل انتحاری با منفجر کردن کمربند انفجاری خود باعث وقوع این انفجار بوده است. الازهر مصر در بیانیه‌ای انفجار تروریستی در شهر طنطا را به شدت محکوم کرد. در این بیانیه آمده است که وقوع انفجار در کلیسای مارجرجس در شهر طنطا جنایتی فجیع علیه همه مصری‌هاست. پایگاه الیوم‌السابع از دستگیری یک مظنون در ارتباط با انفجار دیروز در اطراف کلیسای طنطا خبر داد و نخستین تصویر آن را منتشر کرد. یک منبع امنیتی مصر گفت که انفجار کلیسای طنطا در نتیجه انفجار یک بمب ۶ کیلویی که در یکی از اتاق‌های کنار سالن نیایش کار گذاشته شده بود، رخ داده است.
در این میان رسانه‌های مصری از وقوع انفجار در اطراف کلیسای المرقسیه در شهر اسکندریه خبر دادند. پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان حادثه انفجار در کلیسای مارجرجیس در شهر طنطای مصر را محکوم کرد. همچنین احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب، انفجار در کلیسای شهر طنطا را محکوم کرد.
این شبکه اعلام کرد مفتی مصر نیز حادثه انفجار کلیسایی در شهر طنطا را محکوم کرده است. عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر خواهان برگزاری نشست شورای دفاع ملی پس از این حادثه شد.
در پی وقوع انفجار در کلیسایی در طنطای مصر و کشته و زخمی شدن ده‌ها تن، رئیس جمهور روسیه در پیامی به همتای مصری خود با دولت و ملت این کشور ابراز همدردی کرد.
رئیس جمهور روسیه در این پیام افزود: ارتکاب جرم آن هم در تعطیلات مذهبی، انجام خشونت و بدبینی قابل توجه است، واضح است که تروریست‌ها نه تنها دنبال ترساندن مردم بلکه ایجاد اختلاف میان پیروان مذاهب مختلف هستند. وی آورده است: با این حال مطمئن هستم که آنها به اهداف جنایتکارانه خود دست نمی‌یابند و ما قادر خواهیم بود با هم و شانه به شانه با دیگر اعضای مسئول در جامعه جهانی به مبارزه با نیروهای ترور و از بین بردن ایدوئولوژی نفرت دست یابیم.
مقامات قطر انفجار کلیسای «مارجرجس» در شهر طنطا که بر اثر آن ۲۶ نفر کشته و ۷۱ نفر دیگر زخمی شدند را به شدت محکوم کردند.
همچنین مقامات بحرین نیز ضمن محکوم کردن انفجارهای تروریستی در مصر، همبستگی خود را با قاهره در مبارزه با تروریسم و همچنین حمایت از اقدامات بازدارنده مصر برای حفظ امنیت و ثبات این کشور اعلام کردند.
دبیرکل اتحادیه عرب انفجار در شهر طنطا واقع در استان الغربیه مصر را به شدت محکوم کرد. وی خواستار یکپارچگی تلاش‌ها برای مقابله با خطر روزافزون تروریسم و جنایت‌های آن و نیز تشدید همکاری و هماهنگی در دو سطح عربی و بین‌المللی برای مقابله با این پدیده شد. خبر دیگر از مصر آنکه ریاست‌جمهوری مصر با صدور بیانیه‌ای از جامعه جهانی و طرف‌های ذی‌نفع خواست تا برای مهار درگیری‌ها در سوریه و دستیابی به راه‌حل فراگیر دست به اقدام فوری بزنند.
«عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر نشستی را با تعدادی از مسئولان این کشور اعم از شریف اسماعیل نخست‌وزیر، سامح شکری وزیر خارجه، صدقی صبحی وزیر دفاع و سرلشگر
خالد فوزی مدیر دستگاه اطلاعات عمومی برگزار کرد. در این نشست آخرین تحولات منطقه به خصوص بحران سوریه مورد بررسی قرار گرفت.
طبق گزارش خبرگزاری آناتولی، ریاست جمهوری مصر پس از این نشست بیانیه‌ای صادر و طی آن بر ضرورت اقدام جامعه جهانی‌ و طرف‌های ذی‌نفع برای مهار درگیری‌ها و دستیابی به راه‌حل فراگیر و نهایی بحران سوریه تأکید کرد.

کد مطلب: 98914
 
Share/Save/Bookmark