میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست تحليل
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۳
 
 
پی نوشت پرونده
نفوذ به بهشت

از هفت تیر ۱۳۶۰ که بهشتی و یارانش را از انقلاب گرفت تنها روایت‌هایی باقی مانده که هر بار مرورشان دلمان را بیشتر از پیش خون می‌کند، در کنار مرور تاریخ و یادآوری فجایع که همیشه میهمان سالروز واقعه دلخراش است نمادی هم در مجتمع سرچشمه وجود دارد، نمادی که سعی کرده بهشتی را حفظ کند، با همان میز و صندلی‌های قدیمی و به همان سادگی انقلاب. اما نه مجسمه‌های سنگی می‌تواند جان کلام را برساند نه روایتی که همیشه از بعد از فاجعه شنیده‌ایم. 
روایتی که تلخ است و بوی اضطراب و نگرانی می‌دهد، روایتی که جز اشک چیزی را به یادمان نمی‌آورد. اما فکر می‌کنم اگر به همین نماد و روایت واقعه بسنده کنیم در حق جامعه و نسل جدیدی که در بمباران اطلاعات خلط شده در مواجهه با اخبار درست و غلط سرگیجه می‌گیرند جفا کرده‌ایم. بر همین اساس است که مقرر کردیم پرونده‌های قدیمی را دوشنبه‌ها با هم مرور کنیم. نه از آن مرورهایی که تاکنون صورت گرفته. مروری از دریچه دیگر و پیدا کردن شکیات و پرسیدن سوالاتی که شاید در اذهان چند نسل بعدتر ایجاد خواهد شد. سوالات ممکن است تلخ باشد و گاهی حتی عده‌ای را ناراحت کند اما ترجیح می‌دهیم این ناراحتی و شک را به جان بخریم تا نسل‌های بعدی‌مان با تشکیکی که دشمن به دلشان می‌اندازد نسبت به مسئولان و همه وقایع تلخ بدبین نشده و جای قاتل و مقتول عوض نشود. در این مسیر از همه کارشناسان و افرادی که مدارک مستندی از وقایع تاریخی روایت شده دارند کمک می‌طلبیم که در مسیر رفع شبهات و روشنگری یاریمان کنند.
به واقعه هفت تیر سال ۶۰ می‌رسیم آنجه که یک نفوذی به قلب بهشت می‌زند. دغدغه‌مان هم این است که راه نفوذ را بیابیم و با بیان صریح مسایل اجازه نفوذ جدید از ابهامات را ندهیم. شهادت شهید بهشتی درناک است تا آنجا که امام خمینی(ره) می‌گویند: «بهشتی یک ملت بود» اما دردناک‌تر سوء‌استفاده از مظلومیت این شهید بزرگوار و تعویض جای قاتل و مقتول در سال‌های بعدی است که با این روال قطعا رخ خواهد دارد. همانطور که فجایع را منافقان زمانی رقم زدند که سعی در ایجاد تشکیک بین نیروهای انقلاب داشتند و باز هم قصد دارند از همین اهرم استفاده کنند.
شهید بهشتی قبل از شهادتشان با تهمت‌های فراوانی رو‌به‌رو می‌شوند تا جایی که این تهمت‌ها در دل برخی افراد خاص هم تشکیک ایجاد می‌کند و این شاید کلید نفوذ به قلب تشکلاتی است که بهشتی آن را هدایت می‌کرد.
اما امروز دلمان می‌خواهد سوال کنیم چه می‌شود که نفوذ رخ می‌دهد؟! سعی می‌شود در گزارش به آن پاسخ داده شود؟ چه کسانی قصور عامدانه یا قصوری که ناشی از خوشبینی زیاد بود انجام دادند تا عامدانه یا غیرعمدی قاتل بهشتی و یارانشان باشند؟

کد مطلب: 99716
 
Share/Save/Bookmark