میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۷
 
 
نخست‌وزیر لبنان در عربستان اعلام استعفا کرد
خودکشی سیاسی حریری در ریاض
خودکشی سیاسی حریری در ریاض
 

نخست‌وزیر لبنان که هفته گذشته در سفری غیرمنتظره عازم عربستان شد، استعفا و اظهارات بسیار تندی علیه ایران و حزب‌الله مطرح کرد در حالی که بسیاری تاکید دارند حریری گرفتار بازی سعودی شده است.
سعد حریری که روابط نزدیکی با خاندان سعودی دارد باردیگر به مولفه‌ای برای بحران سازی در لبنان مبدل شده است چنانکه وی استعفای خود را در عربستان اعلام کرد. شبکه عربستانی «العربیه» از استعفای سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان خبر داد. الحریری در پخشی زنده بر شبکه «العربیه» با اعلام استعفای خود، افزود: فضای کنونی لبنان شباهت بسیاری به زمان قبل از ترور «رفیق الحریری» (پدر وی) دارد و من بیم «ترور شدن» دارم. سعد الحریری گفت: «دست‌های ایران در منطقه قطع خواهد شد»؛ پیش‌تر نیز سابقه داشته که ایران بر تسلط بر برخی پایتخت‌های عربی افتخار کند؛‌ ایران به هر کجا قدم می‌گذارد فقط فتنه و تخریب به جای می‌گذارد.
نخست‌وزیر لبنان افزود: نمی‌پذیریم که لبنان محلی برای تهدید امنیت منطقه باشد؛ نمی‌پذیریم که سلاح حزب‌الله علیه مردم سوریه استفاده شود. الحریری سپس مدعی شد: ایران علاقه بسیاری به تخریب جهان عرب دارد. شری که ایران به منطقه فرستاده به سوی خودش بازخواهد گشت. وی ادامه داد: علی‌رغم سیاست بی‌طرفانه‌ام، ایران به اقدامات تخریبگر خود علیه لبنان و منطقه ادامه داد. الحریری سپس گفت مداخلات حزب‌الله منجر به مشکلاتی برای ما در میان کشورهای عربی شده ؛ حزب‌الله با قدرت سلاح، شرایط مورد نظر خودش را بر لبنان تحمیل کرده است.
الحریری دوشنبه هفته گذشته در سفری غیرمنتظره به عربستان رفت؛ سفر وی همزمان با تشدید اظهارات «ثامر السبهان» وزیر مشاور عربستان در امور خلیج‌فارس علیه حزب‌الله و ایران بود.
در این میان دو دیدگاه مطرح است نخست این است که حریری در ادامه همگرایی با سعودی اقدام به این استعفا کرده است بویژه اینکه حریری دیدگاه ضد مقاومتی و ضد لبنانی خود را بارها به نمایش گذاشته است. دیدگاه دیگر آن است که سعودی که در لبنان و منطقه با شکست مواجه شده به دنبال اجرای ابعاد جدیدی از بحران سازی است و سعی دارد تا از حریری برای رسیدن به این مقصود بهره‌برداری کند. به عبارتی حریری در هر صورت خواسته یا ناخواسته در اسارت سعودی قرار گرفته که مغایر با منافع و امنیت لبنان است.
حریری در حالی شرایط لبنان را بحرانی خوانده که روز گذشته در دیدار با علی‌اکبر ولایتی به تحولات لبنان اشاره کرده و گفته بود که"علی‌رغم برخی از اختلافات، ثبات و امنیت در لبنان ایجاد شده و همه گروه‌ها بر این مهم تاکید و همکاری دارند". این منبع لبنانی، استعفای حریری را در چارچوب طرح آمریکا و عربستان برای مهار حزب‌الله و تشدید ایران هراسی در منطقه خواند. در همین خصوص باید گفت ثامر سبهان وزیر دولت در امور خلیج‌فارس در وزارت امور خارجه عربستان، چندی پیش سفرهای متعددی به لبنان داشته و تلاش کرد تا گروه‌های مختلف لبنانی را علیه حزب‌الله تحریک کند تا جاییکه وی به صراحت مقامات جریان ۱۴ مارس را ترسو و بزدل خوانده بود.
این اقدامات سبهان، واکنش صریح سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله را به همراه داشت و وی اعلام کرد که این عربستان است که امنیت و صلح در یمن، بحرین، عراق و پاکستان را مختل کرده است. حزب‌الله بزرگتر از آن است که امثال سبهان بتوانند با آن مقابله کنند و هر دستی که بخواهد در لبنان فتنه‌گری کند قطع خواهیم کرد.
وئام وهاب نماینده مجلس لبنان نیز این سوال را مطرح کرده است که چرا حریری باید بیانیه استعفای خود را در ریاض بخواند؟ به نظر می‌رسد که فشارهای عربستان عامل اصلی استعفای حریری از سمت خود برای فشار به جریانات لبنانی برای کسب امتیازات مورد نظر عربستان باشد. حریری در حالی از تکرار دوران پدرش می‌گوید که اسناد نشان می‌دهد که ترور رفیق حریری نخست‌وزیر پیشین لبنان کار رژیم صهیونیستی است و عربستان نیز در این جنایت با صهیونیست‌ها همکاری کرده است.
درباره استعفای سعد حریری، «زیاد الاسود» نماینده لبنانی از ائتلاف «الاصلاح و التغییر» اعلام کرد توجیهی برای استعفای الحریری از عربستان وجود ندارد. اظهاراتی از سعودی‌ها شنیدیم که دلالت بر قصد آنها برای مداخله در لبنان داشت.
«ولید جنبلاط» رئیس حزب سوسیال ترقی‌خواه لبنان گفت: لبنان ضعیف‌تر از آن است که بتواند پیامدهای اقتصادی و سیاسی ناشی از استعفای الحریری را بپذیرد. منابع مطلع به شبکه خبری المیادین اعلام کردند که فشارهای زیادی به "سعد الحریری" وارد شده تا وی استعفای خود را از عربستان اعلام کند. قصر ریاست جمهوری لبنان اعلام کرد که ما منتظر بازگشت الحریری هستیم تا علت این استعفا مشخص شود. "جمال الطقش" نماینده سابق حزب‌الله در پارلمان لبنان در مصاحبه‌ای هشدار داد که استعفای ناگهانی حریری بخشی از طرح آمریکا و صهیونیست‌ها برای ایجاد آشوب در جهان عرب و اسلام است.

کد مطلب: 101714
 
Share/Save/Bookmark