میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۵۳
 
 
آمریکا نمایش جدیدی از جنگ افروزی‌ را روی صحنه برد
تروریسم پروری بایدن با پرچم القاعده
تروریسم پروری بایدن با پرچم القاعده
 
تروریسم پروری آمریکا در حال اجرای ابعاد جدیدی از این سناریو برای ناامن سازی جهان در پیش گرفته است که رئیس‌جمهور آمریکا با ادعای اینکه ممکن است سازمان تروریستی القاعده به افغانستان بازگردد، اما اذعان کرد که واشنگتن دیگر نمی‌تواند به هر جایی که القاعده در آن حضور دارد، لشکرکشی کند.

بایدن هر چند که سعی دارد تا خود را ضد تروریسم معرفی و خروج آمریکا از افغانستان را نشانه‌ای بر پیروزی در این عرصه عنوان دارد که همزمان به دنبال اجرای ابعاد جدیدی از تروریسم پروری در جهان است چنانکه در حالی که انتقادهای جهانی از عملکرد دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در نحوه فرار عجولانه از افغانستان - که منجر به کنترل طالبان بر دولت کابل شد - همچنان ادامه دارد، اما بایدن بار دیگر از این تصمیم خود دفاع کرد.بایدن اذعان کرد که آمریکا نمی‌تواند به هر کشوری که سازمان تروریستی القاعده در آن حضور دارد، حمله نظامی کند.وی که در مراسم یادبود قربانیان حادثه یازدهم سپتامبر در پنسیلوانیا صحبت می‌کرد، گفت: «آیا القاعده ممکن است به [افغانستان] بازگردد؟ بله! ولی می‌دانید موضوع چیست، آنها از قبل به خیلی جاهای دیگر بازگشته‌اند».رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: «پس رویکرد چیست؟ هر جایی که القاعده در آن حضور دارد، ما باید به آن حمله کنیم و نیروهایمان در آنجا باقی بمانند؟ بیخیال!»
بر اساس این گزارش، بایدن در ادامه مدعی شد: «اینکه فکر می‌کردیم افغانستان را می‌توان واقعا متحد کرد، اشتباه بود... نیروهای آمریکا اما به هدف اصلی خود یعنی کشتن اسامه بن لادن رهبر القاعده در دوم می ۲۰۱۱ دست یافتند».این در حالی است که دولت وی شامگاه پنجشنبه و در آستانه در آستانه فرا رسیدن سالگرد حوادث ۱۱ سپتامبر در پیامی به کنگره وضعیت اضطراری مربوط به «تهدیدهای تروریستی» علیه ایالات متحده که نخستین بار سال ۲۰۰۱ اعلام شده بود را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد. این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که در اقدامی تامل برانگیز ایمن الظواهری سرکرده سازمان تروریستی القاعده که گمان می رفت مرده باشد، اخیرا و در یک پیام ویدئویی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده، پیروان خود را به مبارزه علیه غرب فراخوانده است.
وی در این پیام ویدئویی هواداران خود را به مبارزه علیه غرب و متحدان آن‌ها در خاورمیانه فراخوانده است. کارشناسان با بررسی این ویدئو به این نتیجه رسیده‌اند که الظواهری دست‌کم تا اوایل سال جاری زنده بوده است.الظواهری در بخش دیگری از پیام ویدئویی خود به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان اشاره کرده و آن را نشانه شکست آمریکا پس از ۲۰ سال جنگ در افغانستان دانسته است اما او در این پیام به تسلط طالبان بر افغانستان اشاره‌ای نمی‌کند.انتشار این ویدئوی یک ساعته ظاهراً برای رد شایعات مربوط به مرگ الظواهری پس از انتشار گزارش‌هایی در ماه نوامبر سال گذشته (۲۰۲۰) مبنی بر مرگ وی به دلایل طبیعی بود.الظواهری در سال ۲۰۱۱ و در پی کشته شدن «اسامه بن لادن» سرکرده قبلی این گروه توسط نیروهای عملیات ویژه آمریکا در مخفیگاه خود در پاکستان، رئیس این گروه تروریستی شد.
خبر دیگر از افغانستان آنکه وزیر خارجه فرانسه گفت که طالبان درباره مسئله خروج اتباع خارجی و افغان‌ها و تشکیل دولت فراگیر دروغ می‌گویند و پاریس هیچ رابطه‌ای با دولت تازه تاسیس آن‌ها نخواهد داشت.روزنامه وال استریت ژورنال نیز خبر داد، تعدادی از خلبانان نیروی هوایی افغانستان که بعد از تسلط طالبان بر این کشور به ازبکستان فرار کردند، به پایگاه هوایی آمریکا در قطر منتقل می‌شوند.
در این میان «الکسی موخین» کارشناس مسائل سیاسی روسیه در یک برنامه رادیویی با اشاره به تغییر قدرت در افغانستان گفت: آمریکا ارتشی متشکل از افراد گرسنه اما مسلح ایجاد کرده است.وی در مورد تحولات افغانستان و ایجاد خطر در آسیای مرکزی گفت: ازبکستان و تاجیکستان به زندگی آرام خود ادامه خواهند داد اما «تحت ضمانت های روسیه» که به سرعت زیرساخت‌های نظامی خود را در آنجا تقویت می‌کند.
«دیمیتری ژیرنوف» نیز گفت که بحران پناهجویان افغان حتی قبل از روی کار آمدن طالبان در افغانستان هم وجود داشته و دلیل فرار مردم این کشور فقر است نه طالبان. «دیمیتری ژیرنوف» سفیر روسیه در کابل گفت که بحران پناهجویان افغان حتی قبل از روی کار آمدن طالبان وجود داشت، زیرا افغان‌ها به دلیل فقر از کشور خود فرار می‌کنند.این دیپلمات گفت: مشکل طالبان نیست، مشکل فقر افغانستان است. واضح است که سطح زندگی در ایالات متحده بالاتر از افغانستان کنونی است. ظاهراً به همین دلیل است که مردم فرار می کنند.وی افزود: قبل از طالبان، موج عظیم پناهندگان وجود داشت. به گفته کارشناسان، آنها نمی‌توانند تعدادشان را محاسبه کنند، زیرا پنج میلیون پناهنده افغان در پاکستان و ایران زندگی می کنند. آن‌ها از فقر فرار می‌کنند.این دیپلمات روس همچنین گفت که روسیه در حال بررسی امکان ارائه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان است، اگرچه هنوز هیچ توافق عملی در این زمینه به دست نیامده است.خبر دیگر از افغانستان آنکه طالبان اعلام کرد بانک مرکزی افغانستان به تمام بانک‌های این کشور ابلاغ کرده که تمام حواله‌ها تنها به پول افغانی پرداخت شود.حواله‌های ارزی با دلار در طول این سال‌ها منبع مهمی برای تامین مالی خارجی برای افغانستان بوده، اما پس از تسلط طالبان دسترسی به دلار کاهش یافته است.
کد مطلب: 119616
 
Share/Save/Bookmark