میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۵
 
 
سازما‌ن‌ملل نیز درباره پیامدهای تجاوز ائتلاف سعودی به الحدیده هشدار داد
یک حمله هوایی دیگر تا همه‌گیر شدن وبا
یک حمله هوایی دیگر تا همه‌گیر شدن وبا
 

 ائتلاف سعودی آمریکایی بیش از سه سال است که یمن را آماج حملات گسترده قرار داده‌اند و این روزها سازمان ملل باردیگر درباره فراگیر شدن وبا در این کشور هشدار داده است.
سعودی که ادعا داشت در مدت چند روز می‌تواند یمن را تصرف کند نه تنها به این امر دست نیافته بلکه پس از گذشت بیش از سه سال از یک‌سو به کشتار مردم یمن می‌پردازد و از سوی دیگر ارتش یمن و نیروهای مردمی به مقاومت در برابر متجاوزان ادامه می‌دهند. در این میان کشورهای غربی مدعی حامی حقوق بشر به حمایت از ائتلاف سعودی در کشتار مردمی یمن می‌پردازند که بر شدت بحران این کشور افزوده است. 
روزگار خونینی را که آنها به یمن تحمیل کرده‌اند مشابه آن را فقط می‌توان در جنایات صهیونیست‌ها علیه ملت فلسطین در غزه مشاهده کرد که هزاران زن و کودک را به جرم فلسطینی بودن به خاک و خون کشیده‌اند و از هیچ جنایتی فروگذار نیستند.
همزمان با افزایش حمایت‌های نظامی آمریکا از ائتلاف سعودی، یک مقام سازمان ملل درباره حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان به مراکز بهداشتی شهر بندری «الحدیده» یمن هشدار داد و گفت این شهر ممکن است تنها یک حمله هوایی دیگر با همه‌گیر شدن «وبا» فاصله داشته باشد.
این روزها آمریکا و التبه انگلیس فروش تسلیحات به عربستان را تشدید کرده‌اند که همه آن علیه مردم یمن به کار گرفته می‌شود بگونه‌ای که فاجعه انسانی علیه این کشور را به شدت بالا برده چنانکه هماهنگ کننده امور انسانی سازمان ملل در یمن درباره مخاطرات حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان در شهر «الحدیده» یمن هشدار داد. ائتلاف تحت رهبری عربستان در روزهای گذشته مناطق مختلف در یمن، از جمله مناطق نزدیک به یک مرکز بهداشتی و مرکز آبرسانی در شهر «الحدیده» را هدف حمله قرار داد.
«لیز گرندی»، هماهنگ‌کننده امور انسانی یمن در سخنانی که متن آن روی وب‌سایت سازمان ملل قرار گرفته گفت: «در چند هفته گذشته، ما هر کاری که امکان دارد را برای کمک‌رسانی به صدها هزار ساکن شهر الحدیده و مناطق اطراف آن را انجام داده‌ایم. این حملات زندگی شهروندان بی‌گناه را در معرض خطر مفرط قرار می‌دهد.»
«گرندی» تصریح کرد از زمان آغاز حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان به این شهر تلاش‌هایی برای رساندن غذا، آب آشامیدنی و جعبه کمک‌های اولیه صورت گرفته است. ائتلافی به رهبری عربستان سعودی از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴ کشور فقیر یمن را برای بازگرداندن قدرت به «عبد ربه منصور هادی»، رئیس‌جمهور مستعفی یمن هدف حملات سنگین هوایی، زمینی و دریایی قرار داده است. این حملات به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری و گسترش بیماری‌های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است. مسئولان نزدیک به جنبش انصارالله می‌گویند از زمان آغاز این حملات بیش از ۳۶ هزار غیرنظامی یمنی شهید و زخمی شده‎اند.
گرندی درباره وضعیت «الحدیده» گفت: «وبا همین حالا در محله‌های سراسر شهر و استان وجود دارد. آسیب‌رسانی به تأسیسات بهداشتی، آب‌رسانی و سلامت، تمامی کارهایی را که تلاش می‌کنیم انجام دهیم، با خطر مواجه می‌کنند. ممکن است تنها یک حمله هوایی دیگر با همه‌گیر شدن غیرقابل مهار [این بیماری] فاصله داشته باشیم.» کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان توصیف می‌کنند. ۲۲ میلیون نفر که ۷۵ درصد جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند نیازمند نوعی کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند. از این میان، ۸.۴ میلیون نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.
لازم به ذکر است عملیات گسترده اشغالگران با پشتیبانی جنگنده‌های سعودی به گذرگاه عسیر با پاسخ کوبنده ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به شکست انجامید.
سخنگوی رسمی انصارالله یمن تاکید کرد که امارات بدون آمریکا هیچ است و ضعیف تر از آن است که بتواند وارد نبرد با یک روستای یمنی شود چه برسد به آنکه وارد جنگ با ملت این کشور شود. محمد عبدالسلام سخنگوی رسمی انصار الله یمن در پست توئیتری خود خطاب به «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات نوشت: این جنگ تجاوزکارانه آنچه را که می‌خواستند پنهان کنند آشکار کرد. شما اماراتی‌ها بدون آمریکا هیچ هستید. عبدالسلام تاکید کرد: نظام حاکم در امارات ضعیف‌تر از آن است که یک جبهه نبرد علیه یک روستا در یمن ایجاد کند چه برسد به آنکه وارد جنگ با ملت این کشور شود. وی در ادامه افزود: رابطه میان آمریکا و امارات رابطه استعمارگر و یکی از دست نشانده‌های منطقه‌ای خود است.
لازم به ذکر است امارات در طول سه سال اخیر به کشتار مردم و ایجاد زندان‌های مخفی همچون گوانتانامو پرداخته است در حالی که از سوی کشورهای غربی نیز این جنایات مورد حمایت قرار می‌گیرد.

کد مطلب: 105413
 
Share/Save/Bookmark