میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۲
 
 
اقامه نماز بر پیکر «یار دیرین» به امامت رهبر معظم انقلاب
آرامش در جوار امام(ره)
مردم انقلابی ایران، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تا خانه ابدی بدرقه کردند
آرامش در جوار امام(ره)
 

مراسم تشییع پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح دیروز با حضور گسترده اقشار مختلف مردم در تهران برگزار شد.
آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی عصر روز یکشنبه هفته جاری به علت عارضه قلبی و نارسائی تنفسی پس از انتقال به بیمارستان شهدای تجریش در سن ۸۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۱۳ روستای بهرمان از توابع استان کرمان متولد شد. وی در ابتدای دهه چهل شمسی برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم رفت و با مبارزان ضد حکومت پهلوی همراه شد. یار دیرین امام و انقلاب به‌دلیل مبارزات خود ضد حکومت ستمشاهی چندین بار دستگیر و زندانی شد اما از آرمان‌های خود بازنگشت و رهبر کبیر انقلاب را تنها نگذاشت. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ابتدا سرپرست وزارت کشور و سپس چند دوره رییس مجلس شورای اسلامی شد. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوران دفاع مقدس در دوره‌ای طولانی جانشینی فرماندهی کل قوا را به‌عهده داشت.
وی در سال ۱۳۶۸ با رأی مردم به‌عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد و در سال ۱۳۷۲ نیز برای دور دوم به‌عنوان رئیس جمهور انتخاب شد و تا سال ۱۳۷۶ رئیس قوه مجریه بود. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۷۶ با حکم رهبر انقلاب اسلامی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شد که این مسئولیت را تا پایان عمر به‌عهده داشت. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در همه ادوار مجلس خبرگان به‌عنوان نماینده مجلس و عضو هیئت رئیسه حضور داشت. وی همچنین از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ ریاست مجلس خبرگان رهبری را به‌عهده داشت.

مراسم تشییع با حضور گسترده اقشار مردم در دانشگاه تهران
مراسم تشییع پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دیروز(سه‌شنبه ۲۱ دی) ساعت۵۰/۸ دقیقه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و با حضور گسترده اقشار مختلف مردم در دانشگاه تهران آغاز شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی به منظور اقامه نماز بر پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی ساعت ۱۰ صبح وارد دانشگاه تهران شدند و اقامه نماز کردند.
در این مراسم که با حضور انبوه و پرشور مردم قدر‌شناس، مؤمن، انقلابی و وفادار، رؤسای قوای سه‌گانه و مسئولان لشکری و کشوری، در فضایی آکنده از حزن و اندوه برگزار شد، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر پیکر آن همرزم و مبارز قدیمی نماز اقامه کردند و برای آن مرحوم، غفران، عفو و رحمت الهی را مسألت کردند.
به همین مناسبت مجلس یادبودی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، امروز چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ از ساعت ۳۰: ۹تا ۱۲ در حسینیه امام‌خمینی (ره) برگزار می‌شود.

حضور خانواده آیت‌الله هاشمی در بین مردم
پیکر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ساعت ۰۹: ۰۹ برای تشییع و بدرقه مردم به دانشگاه تهران منتقل شد.
همچنین فرزندان و همسر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به وسیله اتوبوس به دانشگاه تهران منتقل شدند هم اکنون در بین جمعیت هستند. 

شخصیت‌های حاضر در مراسم
در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیت‌های مهم کشوری و لشکری حضور داشند که برخی از آن‌ها عبارتند از:
روحانی رئیس جمهور، لاریجانی رئیس مجلس، آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه، احمد جنتی، امامی کاشانی، علوی وزیر اطلاعات، رحمانی فضلی وزیر کشور، سرلشکر باقری رئیس ستاد کل، سرلشکر جعفری فرمانده سپاه، نعمت‌زاده، ترکان، منتظری دادستان کل کشور، صفوی، امیر سیاری، بهزاد نبوی، محمدرضا خاتمی، حجت الاسلام طباطبایی، پرویز فتاح، علی‌عسگری، سالک، چیت‌چیان، ری شهری، مولوی عبدالحمید، قاسم سلیمانی، محمدباقر قالیباف، معصومه ابتکار، سردار وحیدی، بهروز نعمتی، محمدرضا خباز، مظفر، رمضان‌زاده، سورنا ستاری، جعفری دولت آبادی، مصطفی معین، سید علی خمینی، حائری شیرازی، سردار اشتری، هادی خامنه‌ای، علی مطهری، غلامعلی حدادعادل، مصطفی پورمحمدی، موحدی کرمانی، محمد فرهادی، صالحی امیری، قاضی‌زاده هاشمی.

پیکر آیت‌الله بر دوش مردم
پس از اقامه نماز به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پیکر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، بر دوش مردم قرار گرفت تا در مسیر میدان راه آهن تشییع شد. سپس پیکر ایشان به مرقد امام خمینی (ره) منتقل و در جوار مرقد امام راحل دفن شد.
رئیس مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آیت‌الله هاشمی در مقاطع مختلف و هر جا که نیاز بود برای جلوگیری از به ثمر رسیدن توطئه‌های دشمنان در صحنه بودند.
علی اکبر ولایتی رئیس مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه مراسم سوگواری درگذشت آیت‌الله هاشمی در جمع خبرنگاران درباره شخصیت وی گفت: آیت‌الله هاشمی در مقاطع مختلف و هر جا که نیاز بود برای جلوگیری از به ثمر رسیدن توطئه‌های دشمنان در صحنه بودند.
وی افزود: وی همواره تا زمانی که امام در قید حیات بودند در کنار ایشان حضور داشتند و بعد هم همواره در کنار مقام معظم رهبری بودند.
رئیس مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: فقدان وی واقعا یک فقدان عظیم است که باید بگویم وی جایگزینی ندارد و انشالله با امام علی (ع) محشور شوند.
حمید چیت چیان وزیر نیرو هم اظهار داشت: فعالیت‌هایی که آقای هاشمی از ابتدایی‌ترین روزهای این نهضت تا امروز داشتند، نشان می‌دهد که ایشان چه شخصیتی بودند و چه نقش بزرگی در پیشبرد انقلاب داشتند.
وی افزود: امروز مردم اینجا حضور پیدا کردند تا وفاداریشان را به ایشان و انقلاب و نظام نشان دهند.
چیت چیان تاکید کرد: انشاالله موفقیت انقلاب ما و مجد و عظمت انقلاب و اسلام و نظام ادامه خواهد داشت.
کمال خرازی وزیر اسبق خارجه نیز در حاشیه این آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را شخصیتی تاثیرگذار، صبور و یار امام و همرزم رهبری معرفی کرد و اظهار داشت: ایشان یکی از موثرین افراد در شکل‌گیری و ادامه انقلاب اسلامی بود و در تشکیل جمهوری اسلامی نیز نقشی بسزا داشت.
خرازی افزود: آیت‌الله هاشمی با صبر، متانت و شکیبایی مسایل و بحران‌ها را حل می‌کرد.
حجت‌الاسلام احمد سالک نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به شخصیت بزرگ ایشان تصریح کرد: آقای هاشمی از شخصیت‌های مهم و به تعبیر من از ستون‌های انقلاب بودند.
وی ادامه داد: نقش اساسی ایشان در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بر کسی پوشیده نیست.
این نماینده مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین ویژگی ایشان این بود که فدایی امام و رهبری بودند و جمله معروفی دارند که عشق من امام خامنه‌ای است.
سالک خاطرنشان کرد: ایشان شخصیت مؤثری در همه ابعاد چه در زمان ریاست جمهوری و چه در زمان ریاست مجلس و فرماندهی جنگ داشتند.
مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در جمع خبرنگاران گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یک شخصیت استثنایی بود و برای مردم ایران زحمت زیادی کشید و فقدان ایشان قابل جبران نیست و ضایعه بزرگی به شمار می‌رود مگر اینکه خدا جبران کند.
وی با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در تمام عرصه‌ها تاثیر گذار و صاحب نظر بود، اظهار داشت: آیت‌الله هاشمی در وحدت شیعه و سنی بسیار موثر بود و دید بلندی داشت و علما و اندیشمندان اهل سنت با وی ملاقات داشتند و او هم دفاع می‌کرد.
سردار احمد وحیدی وزیر سابق دفاع در حاشیه مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به نقش رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مقابله با ضد انقلاب و معاندین نظام اظهارداشت: ایشان یک شخصیت مجاهد و مبارز و حاضر در میدان‌ها بودند و یکی از حوزه‌های درگیری آقای هاشمی جریان‌های نفاق بود.
سردار وحیدی ادامه داد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از اول انقلاب با جریانات نفاق و ضدانقلاب درگیر بودند و حتی آن‌ها اقدام به ترور ایشان کردند.
وزیر سابق دفاع با بیان اینکه آقای هاشمی به چهارچوب‌های نظام پایبند بودند، گفت: رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در چارچوب نظام جمهوری اسلامی عمل می‌کردند.
مصطفی معین وزیر علوم دولت اصلاحات در جمع خبرنگاران گفت: یکی از اصلی‌ترین سرمایه‌های کشور را از دست دادیم و تقدیر الهی است و باید رضایت داد اما باید تا وقتی چنین افرادی زنده هستند قدر‌شناسی بیشتری شود.
وی افزود: الان باید با تامل و مطالعه در زندگی ایشان قبل و بعد انقلاب و در جنگ و سازندگی از تاثیری که در اتحاد ملت داشتند، عبرت بگیریم.
معین درباره نقش آیت‌الله هاشمی در مقابله با ضد انقلاب و معاندین نظام، گفت: طبیعی است که هر فرد مسلمان مومنی از نظام اسلامی خود دفاع می‌کند اما با رعایت اصول اخلاق و حقوق شهروندی و آقای هاشمی هم به وظیفه خود عمل کردند.
اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد اظهار داشت: آقای هاشمی وجود و شخصیتش با انقلاب و امام پیوند خورده و فقدانش ضایعه غیر قابل جبرانی است.
وی افزود: این فقدان قابل جبران نیست و خسارتی است که به انقلاب اسلامی وارد شده است.
آیت‌الله حائری شیرازی عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: وقتی کسی برای خدا کار کند خدا هم متقابلا جبران می‌کند، آقای هاشمی اختلاف سلیقه‌ای با مسؤولان داشته اما این اختلاف برای هوای نفس نبوده است.
وی افزود: چه اشکالی دارد اگر کار برای خدا باشد اما اختلاف نظر هم داشته باشند؟ نیت ایشان هم خیر و برای خدا بود و هم فرد عاقلی بود.
محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مردم به خدمتگزاران خود علاقه‌مندند.
وی افزود: حضور پرشور مردم در مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نشان می‌دهد که آن‌ها همیشه در صحنه هستند.
آیت‌الله سید محمدعلی موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در خوزستان با اشاره به شخصیت انقلابی و مبارز مرحوم هاشمی اظهار داشت: رحلت آیت‌الله هاشمی برای ما بسیار جانسوز و تاسف‌بار بود. ایشان از مجاهدین انقلاب بودند در تمام دوران انقلاب در خدمت امام در سال‌های متوالی مبارزه کردند.
وی افزود: ایشان در سال‌های مبارزه قبل از انقلاب شکنجه‌های بسیاری را متحمل شدند و همچنین پس از پیروزی انقلاب آ کارهای بزرگی را مانند جانشینی فرمانده کل قوا در زمان جنگ برعهده گرفتند.
جزایری در پایان خاطرنشان کرد: این ضایعه بزرگ را به همه تسلیت می‌گویم و همه ما از این حادثه ناگوار دل شکسته شدیم.
باهنر با بیان اینکه ما همواره در انقلاب ریزش‌ها و رویش‌ها داشته‌ایم عدم وجود آیت‌الله هاشمی در ادامه مسیر انقلاب را صدمه‌ای عظیم برای آن خواند.
وی با تاکید بر اینکه ما همواره در طول انقلاب ریزش‌ها و رویش‌های فراوانی داشته‌ایم گفت: همه افرادی چون آیت‌الله هاشمی سرمایه‌های بی‌بدیلی هستند که در این مورد هم عدم وجود این فرد مبارز صدمه‌ای عظیم به انقلاب وارد می‌کند.
دبیر کل جبهه پیروان خط امام در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پس از فوت آیت‌الله هاشمی انقلاب چگونه به مسیر خود ادامه خواهد داد بیان داشت: زمانی که امام از دنیا رفت همه فکر می‌کردند مسیر انقلاب متوقف می‌شود، ولی انقلاب با توان بیشتر به مسیر خود ادامه داد.
باهنر با بیان اینکه متانت صبوری از خصوصیات خاص آیت‌الله هاشمی بود خاطر نشان کرد: با فوت او هم این مسیر و مسیر انقلاب ادامه پیدا خواهد کرد.
ساعت ۱۳ ظهر دیروز پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پس از تشییع بر دستان مردم برای تدفین به حرم مطهر امام خمینی رسید و ساعت ۳۰/۱۳ دقیقه پس از عمری مجاهدت در داخل مرقد بنیانگذار جمهوری اسلامی آرام گرفت.
خانواده «آیت الله هاشمی» از بدرقه باشکوه مردم تقدیر کردند
خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از مردم ایران به خاطر حضور باشکوه در مراسم تشییع و بدرقه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تقدیر و تشکر کردند.
«متن کامل پیام بدین شرح است:
بسمه تعالی
لحظه لحظه‌ها در بدرقه شکوهمند و مردمی پدر در تاریخ این سرزمین ثبت شد؛ وداع مردم با مردی که برای مردم زیست، برای مردم مجاهدت کرد و سرافرازی مردم را می‌خواست و چه زیبا همین مردم سرافرازش کردند. تهران شاهد حضور بی‌نظیر و خارج از شمار انسان‌هایی بود که به بدرقه بزرگمرد قرن ایران ‌زمین آمده بودند. این تنها وداع با هاشمی نبود؛ مردم با مظلومیت بهشتی، تفکر مطهری، آزاداندیشی طالقانی و شجاعت و صلابت خمینی کبیر وداع کردند.
این روز تجلی وفای به وعده الهی بود، وعده‌ای که خداوند به بندگان صالحش در صبر و پایمردی و مجاهدت داد و به بهترین شکل، آن را برای هاشمی محقق کرد. چشمان ظاهر هاشمی اگرچه بسته بود اما میلیون‌ها چشم‌تر دیدند چگونه خدا به صبر او در برابر تیرهای زهرآگین تخریب و تهمت، جزایی نیکو داد و به این مجاهد نستوه آبرو بخشید.
پدرمان فرزند قرآن بود و در آخرین فصل از عمر خود، از نصر الهی وعده می‌داد و حضور مردم را منشأ و مظهر این پیروزی می‌دانست. و سرانجام مردم آمدند و چه باشکوه آمدند؛ اذا جاء نصرالله والفتح و رأیت الناس یدخلون فی دین الله افواجا.
عصاره عمر هاشمی، اعتدال و وحدت بود و رحلتش نمایشگاهی بی‌نظیر از اثبات حقانیت اعتدال و ضرورت وحدت پدید آورد. همانگونه که در حیاتش مردم‌مدار بود، رحلتش نیز مردم‌مدار شد.
هاشمی مدافع مظلومین و دغدغه‌مند گشودن انسداد‌ها در حیات جامعه بود، قوام نظام را در وحدتی حداکثری و بودن همه با هم می‌دانست و شاهد بودیم، همه با هم برای او آمدند. احساس کردیم تنها ما در فراغ پدر ننشسته‌ایم که میلیون‌ها نفر برای رحلت پدری بی‌بدیل به سوگ نشسته‌اند. اما چگونه می‌توانیم هاشمی را زنده ندانیم در حالی که امتداد تفکر او را در چشمان غمگین و خیل انبوه بی‌شمار مردمانی می‌بینیم که مانند هاشمی می‌اندیشند و مانند او دغدغه سرافرازی ایران با اعتدال و آرامش را دارند.
این سرزمین، هرچند بزرگمردی نستوه را از دست داد که جلو‌تر از زمان خود بود و همواره به آینده می‌اندیشید اما در مقابل، صاحب نسلی شده است که پای در راه ساختن ایرانی بهتر نهاده‌اند.
ایران فرزندی بزرگ، مردم پدری آینده‌نگر و رهبر انقلاب دلسوز‌ترین رفیق خویش را از دست داده‌ است؛ اما‌‌ همان گونه که لحظه لحظه حیات هاشمی راهگشای کشور بود، وداع و بدرقه بی‌نظیر مردم نیز می‌تواند سرمایه‌ای بزرگ برای ایران و مبدأ بازگشت جامعه به مسیر اعتدال و وحدت باشد.
در پایان زبانمان قاصر است از آنکه سپاس خود را از سیل الطاف مردم قدر‌شناس ایران، مسئولان نظام به ویژه رهبر انقلاب، مراجع عظام تقلید، علما و نخبگان، رهبران سایر ادیان و مذاهب و مردم و مسئولان کشورهایی که با همدردی و همراهی تحمل این ضایعه بزرگ را برای ما آسان‌تر ساخته‌اند اعلام نماییم.»
پیکر خسته این مجاهد نستوه در کنار مراد او خمینی کبیر به آرامشی ابدی رسید اما عشق هاشمی به مردم، مرگ او را ناممکن ساخته است. هاشمی زنده است تا انقلاب زنده است، هاشمی زنده است تا ملت زنده‌اند و راه هاشمی پاینده خواهد ماند.
هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق/ ثبت است بر جریده عالم دوام ما»

کد مطلب: 98159
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۲۳:۵۰:۵۰
کاشکی با بصیرت میرفت