میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۳۳
 
 
مردم عوامیه زیر آتش جنگنده‌های سعودی

رژیم سعودی با افزایش حضور نظامیان خود در العوامیه و ارسال تجهیزات نظامی بیشتر به این منطقه، حملات خود علیه مردم بی‌‌دفاع را تشدید کرده است.
نظامیان رژیم سعودی با استفاده از بولدوزر به تخریب ساختمان‌های محله تاریخی المسوّره در منطقه شیعه‌نشین العوامیه ادامه می‌دهند. ۸۴ روز از آغاز موج جدید حملات رژیم سعودی به العوامیه و مناطق همجوار آن می‌گذرد و این در حالی است که این رژیم با افزایش حضور نظامیان خود در العوامیه و ارسال تجهیزات نظامی بیشتر به این منطقه، حملات خود علیه مردم بی‌‌دفاع را تشدید کرده است.
شاهدان عینی گفتند که نظامیان سعودی محله الدیره را با خمپاره‌های موشکی و سلاح‌های سنگین هدف قرار می‌دهند و سمت منازل بمب‌های آتش‌زا پرتاب می‌کنند.
برخی فعالان عربستانی نیز گفتند که بولدوزرهای رژیم سعودی تخریب منازل محله الدیره را که از پنج روز پیش هدف حملات توپخانه‌ای و موشکی این رژیم قرار دارد، آغاز کرده‌اند. این در حالی است که نظامیان سعودی تجهیزات نظامی گسترده‌ای به العوامیه ارسال کرده و راه ارتباطی بین محله المسوّرة و محلات مجاور آن را مسدود کرده‌اند.از سوی دیگر نظامیان سعودی به منازل شهروندان یورش می‌برند و آن‌ها را مجبور می‌کنند که منازل خود را تخلیه کنند و سپس به سرقت محتویات این منازل می‌پردازند و آن را به آتش می‌کشانند. منابع محلی از شکسته شدن دیوار صوتی در العوامیه درپی پرواز گسترده جنگنده‌‌‌های عربستان در آسمان این منطقه خبر دادند.
رژیم سعودی قصد دارد از طریق ترساندن مردم، قطع جریان برق و سایر خدمات حیاتی العوامیه، آن‌ها را مجبور به مهاجرت کرده و در نتیجه این منطقه را به منطقه نظامی غیرقابل سکونتی تبدیل کند. رژیم سعودی از چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت دور تازه‌ای از حملات خود به منطقه شیعه‌نشین العوامیه را آغاز کرده‌ است. شرق عربستان که منطقه‌ای نفتخیز، پالایشگاهی و در عین حال شیعه‌نشین است از سال ۲۰۱۱ میلادی در اعتراض به بی‌عدالتی و «توزیع ناعادلانه ثروت» صحنه اعتراض‌های شدید علیه خاندان آل‌سعود بوده است که رژیم سعودی این اعتراضات را سرکوب کرده است.
منابع عربستانی از تشدید درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و "افراد مسلح" در شهرک العوامیه و آواره شدن ساکنان این منطقه خبر دادند. نیروهای امنیتی روزهای شنبه و یکشنبه گذشته ساکنان منطقه العوامیه در استان القطیف واقع در شرق عربستان را از طریق مسیرهای متعدد از این منطقه خارج کردند.
به گفته منابع، صدها تن از ساکنان به دلیل تشدید درگیری میان نیروهای امنیتی و "افراد مسلح" در این منطقه مجبور به فرار شده‌اند. سعود بن‌نایف، امیر منطقه الشرقیه عربستان نیز دستور داده که خانواده‌های آواره به استان القطیف منتقل شده و به آن‌ها کمک‌رسانی شود.

کد مطلب: 100337
 
Share/Save/Bookmark