میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۴
 
 
بازی با برگه اخوان

امنیت بین‌الملل تحت تحرکات تروریستی و نیز اقدامات مخرب و بحران‌ ساز قدرت‌های بزرگ بویژه آمریکا در حالی شرایطی مبهم و بعضا آغشته به جنگ و نزاع را سپری می‌کند که تحرکات آمریکا در به روز رسانی آنچه لیست گروه‌های تروریستی می نامند هر روز ابعاد تازه‌ای می‌گیرد. هنوز چند روزی از قرار دادن سپاه و جبهه مقاومت منطقه در لیست گروه‌های تروریستی نگذشته که روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: دونالد ترامپ تصمیم گرفته است که اخوان المسلمین را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی اعلام کند. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا دولت ترامپ به دنبال قرار دادن نام اخوان المسلمین در لیست گروه‌های تروریستی است در حالی که اخوان جریان سیاسی ریشه‌ای با میلیون‌ها هوادار است.؟
برخی این اقدام را ادامه رفتارهای تقابلی ترامپ با عملکرد دولت گذشته آمریکا می‌دانند چرا که ترامپ همواره ادعا دارد تمام اقدامات اوباما مغایر با منافع ملی آمریکا بوده است. ترامپ همانطور که از بسیاری از توافقات جهانی خارج شده گام بعدی رد اقدامات گذشتگان را در قرار دادن نام اخوان در لیست تروریستی اختصاص داده چرا که دولت اوباما رابطه خوبی با اخوان داشته است چنانکه پیشتر هیلاری کلینتون وزیر خارجه دور اول ریاست جمهوری اوباما، به رابطه خوب آمریکا با اخوان اذعان کرده بود و حتی آمریکا تلاش داشت از این جریان برای رسیدن به اهدافش در سوریه نیز بهره گیرد.
سناریوی دیگر طرح آمریکا برای توجیه نظامی گری جدید به بهانه لیست‌ جدید ضد تروریسم است در حالی که همزمان با ایجاد فضای تهدید سعی دارد اخوان را در مسیر خواسته‌های خود سوق دهد. اخوان ظرفیت بالایی در بسیاری از کشورهای عربی دارد و آمریکا سعی دارد از این ظرفیت در رسیدن به اهدافش در سوریه، اردن، یمن، لیبی، سودان، لیبی و... بهره گیرد. به عبارتی آمریکا به دنبال باج خواهی از جریان اخوان است. نکته دیگر ارتباط این رویکرد با اهداف رژیم صهیونیستی است. برخی جریان‌های فلسطینی همچون حماس رویکرد اخوانی دارند و برخی کشورهای همچون قطر و ترکیه نیز با همین رویکرد اخوانی به حمایت از فلسطین می‌پردازند. قرار دادن اخوان در لیست تروریست‌ها می‌تواند مولفه‌ای برای توجیه حملات رژیم صهیونیستی به غزه و حتی تحرکات مخربش در منطقه باشد.
نکته مهم دیگر تاثیرات این طرح آمریکا بر معادلات منطقه است. اکنون از یک سو آمریکا به دنبال یارگیری منطقه‌ای است و از سوی دیگر استمرار و تشدید بحران در منطقه را در چارچوب اهدافش می‌داند. کشورهایی مانند مصر، عربستان و امارات به شدت علیه اخوان موضع دارند در حالی که کشورهایی مانند ترکیه و قطر حامی اخوان هستند. آمریکا با این طرح از یک سو جلب رضایت ائتلاف سعودی رو دنبال می‌کند تا همچنان به سرکیسه کردن آنها بپردازد و از سوی دیگر طرح اعمال فشار بر ترکیه و قطر برای همسو شدن با اهداف آمریکا را پیگیری می‌کند. همراهی با آمریکا در سوریه و عراق و اقدام علیه ایران از مطالبات آمریکا از این کشورهاست. نکته مهم آنکه جریان اخوان جریانی ریشه‌ای با میلیون‌ها هوادار است و آمریکا عملا توان معرفی آن به عنوان گروه تروریستی را ندارد و این رفتارش بیشتر اقدامی تبلیغاتی برای حفظ بحران در منطقه و نیز باج‌خواهی از برخ از کشورهاست. 

نویسنده: فرامرز اصغری 

کد مطلب: 108708
 
Share/Save/Bookmark