میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
تظاهرات جلیقه زردها علیه سیاست‌های ماکرون ادامه دارد
فرانسه همچنان در کوران اعتراض
فرانسه همچنان در کوران اعتراض
 

با به بن بست رسیدن مذاکرات میان دولت و سندیکاهای کارگری معترضان فرانسوی دیروز مجددا به خیابانها آمدند تا علیه سیاستهای دولت کشورشان تظاهرات کنند.
تظاهرکنندگان در خیابانهای شهر پاریس تجمع کرده‌اند تا به سیاستهای اقتصادی و اجتماعی دولت کشورشان از جمله طرح جنجالی اخیر مربوط به اصلاحات نظام بازنشستگی اعتراض کنند. اتحادیه های تجاری فرانسه بعد از به بن‌بست رسیدن مذاکراتشان با دولت بر سر اصلاحات مناقشه‌برانگیز بازنشستگی به این اعتراضات پیوسته‌اند. همچنین معترضان جنبش جلیقه‌زردها نیز با مشارکت در این اقدام عمومی به دنبال طرح مطالبات و شکایاتشان از سیاستهای دولت هستند. هر چند که تظاهرات دو گروه به صورت مجزا شروع شدند، اما در ادامه برنامه‌ریزی کرده‌اند تا در محل میدان "رپوبلیک" در شهر پاریس تجمعی واحد را تشکیل دهند.
در حالی که فرانسه خود را آماده پنجمین روز اعتراضات سراسری در سال ۲۰۲۰ می‌کند، تلاش برای شکستن بن‌بست بر سر اصلاحات نظام بازنشستگی این کشور در مذاکرات میان دولت و اتحادیه های تجاری ناکام ماند.
اعتصابات در بخش حمل‌ونقل عمومی فرانسه در اعتراض به اصلاحات مناقشه‌برانگیز نظام بازنشستگی این کشور وارد روز سی‌وهفتم خود شده است. دولت میانه‌روی امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه به رغم تداوم اعتراضات، روز جمعه با ارائه پیش‌نویس لایحه مربوط به این اصلاحات که همچنان شامل بند جنجالی افزایش سن بازنشستگی به ۶۴ سال بود، اتحادیه های صنفی معترض را به چالش کشید.ادوار فیلیپ، نخست وزیر فرانسه اظهار کرد، این اصلاحات باید منجر به تنظیم یک بودجه متعادل برای حقوق‌های بازنشستگی شود و افزایش سن بازنشستگی بهترین راه دستیابی به این امر است. فرانسه معادل ۱۴ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف پرداخت حقوق‌های بازنشستگی می‌کند.
موضع دولت فرانسه باعث خشم اتحادیه‌ها از جمله بزرگترین اتحادیه تجاری این کشور یعنی "کنفدراسیون دموکراتیک کار فرانسه" (CFDT) که متمایل به اصلاحات است شده است. این اتحادیه روز جمعه هشدار داد پیشنهاد دولت برای مذاکرات بیشتر را در صورتی که همزمان با آن پارلمان شروع به بحث درباره لایحه کند رد می‌کند.لوران برژه، رئیس اتحادیه CFDT به خبرنگاران گفت: ما به یک شرط در این مذاکرات شرکت خواهیم کرد، این که نتیجه مذاکرات از همان اول تعیین نشده باشد.دولت ادوار فیلیپ وعده داده هر گونه راه حل جایگزین را بعدا به عنوان اصلاحیه تصویب کند.اتحادیه CFDT بر خلاف اتحادیه تجاری تندروی "کنفدراسیون سراسری کار" (CGT) با پایه و اساس اصلاحات پیشنهادی دولت یعنی تصویب یک سیستم بازنشستگی امتیازمحور واحد به جای ۴۲ سیستم بازنشستگی مجزای فعلی با سنهای بازنشستگی مختلف موافق است. اما این اتحادیه با مساله افزایش سن بازنشستگی در فرانسه مخالفت کرده و آن را "کورکورانه و غیرمنصفانه" دانسته است.برای رئیس جمهور فرانسه جلب حمایت اتحادیه CFDT به منظور در هم شکستن جبهه واحد اتحادیه های مخالف با اصلاحات بازنشستگی اهمیت زیادی دارد در حالی که اتحادیه‌های دیگر تنها بر لغو کامل این اصلاحات تاکید دارند.نخست وزیر فرانسه بعد از نشستی با رهبران اتحادیه‌ها اظهار کرد، طرح های پیشنهادی مکتوب ملموسی را نزد اتحادیه‌های تجاری خواهد فرستاد اما او مشخص نکرد که دولت با چه درخواستهایی موافقت کرده است. لوران پیتراسفسکی، مقام ارشد امور بازنشستگی در دولت فرانسه به رویترز گفت: ما نمی‌توانیم لایحه‌ای داشته باشیم که نسبت به مساله سن بازنشستگی سکوت اختیار کرده باشد چرا که منجر به ارائه یک بودجه بازنشستگی متعادل نخواهد شد. این قلب اصلاحات است.

کد مطلب: 112389
 
Share/Save/Bookmark