میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۵
 
 
نسخه شورش پومپئو برای مردم کوبا و نیکاراگوئه

دخالت‌های بحران‌ساز آمریکا در آمریکای لاتین هر روز گسترده‌تر می‌شود چنانکه مایک پومپئو در اظهاراتی مداخله جویانه عنوان کرد، آمریکا آماده است تا نه فقط از ونزوئلایی‌ها بلکه از شهروندان کوبا و نیکاراگوئه نیز "در جنبشی به سمت دستیابی به یک وضعیت سیاسی بهتر" حمایت کند.
مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه تلموندو از برنامه های دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای پشتیبانی از معترضان در کوبا و نیکاراگوئه‌ برای مقابله با حکومتهایشان همچون اقدامات واشنگتن در قبال معترضان ونزوئلایی‌ خبر داده و گفت: دولت دونالد ترامپ تاکنون این حمایت را انجام داده و به این حمایت خود نه فقط برای ونزوئلا بلکه مطمئناً برای نیکاراگوئه و کوبا هم ادامه خواهد داد.
وزیر امور خارجه آمریکا همچنین مدعی شد: "دولت ترامپ با دولتهای قبلی آمریکا مثل دولت باراک اوباما تفاوت دارد چرا که دولت ترامپ خطرات واقعی برای مردم را شناسایی می‌کند و اقداماتی را برای اتخاذ نتایج خوب نه فقط برای مردم ونزوئلا بلکه برای مردم کوبا و نیکاراگوئه اتخاذ می‌کند."
وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه اظهارات مداخله‌جویانه‌اش گفت: مردم کشورهای مذکور در آمریکای لاتین باید یک جنبش به سمت تغییرات سیاسی را خودشان رهبری کنند و واشنگتن برای حمایت از آنها آماده است. پومپئو افزود: امیدوار هستیم این کشورها و شهروندان این کشورها درک کنند استبدادی که بر آنها تحمیل شده لازم نیست، فساد این حکومت‌ها لازم نیست و همچنین بدرفتاری و شرایط سخت زندگی که این مردم امروز گرفتار آن هستند لازم نیستند و آنها می‌توانند زندگی متفاوتی داشته باشند و از تلاش، حسن نیت و انسانیت خود برای دستیابی به وضعیت سیاسی بهتر هم در ونزوئلا هم در نیکاراگوئه و کوبا استفاده کنند.
از سوی دیگر شورای امنیت ملی آمریکا از لغو سفر «جان بولتون» به سئول به دلیل تمرکز بیشتر بر مسائل ونزوئلا خبر داد. به موازات ادامه دخالت‌های همه جانبه واشنگتن در امور ونزوئلا و حمایت‌هایش از رئیس‌جمهور خودخوانده، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرده که سفر جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به کره جنوبی لغو شده تا او به «تمرکز بر تحولات ونزوئلا» ادامه دهد. در حالی که آمریکایی‌ها از سفر رئیس‌جمهور این کشور به ویتنام برای دیدار با رهبر کره شمالی خبر داده‌اند، شبکه‌ «سی‌ان‌ان» از لغو سفر از قبل برنامه ریزی شده بولتون به کره جنوبی خبر دادند.
در این میان «اوو مورالس» با انتشار پیامی هشدار داد هر گونه مداخله در ونزوئلا و ارسال کمک‌های آمریکایی به این کشور به جنگ منجر خواهد شد. رئیس‌جمهور بولیوی تاکید کرد: «کمک‌های آمریکا به ونزوئلا یک «اسب تروا» و وسیله‌ای برای تهاجم و تحریک به جنگ است.» مورالس در ادامه نوشت: «ما انتظار داریم تعمقی جدی در قبال حیات و انسانیت صورت بگیرد‎؛ هرگونه مداخله تنها به جنگ منجر خواهد شد. صلح بدون عدالت اجتماعی و بدون احترام به حاکمیت ملی مردم محقق نخواهد شد.»

کد مطلب: 108087
 
Share/Save/Bookmark