میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۰۲
 
 
روحانی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ایتالیا:
رسیدن به روز اجرای توافق هسته‌ای تا پایان سال جاری میلادی ممکن است
رسیدن به روز اجرای توافق هسته‌ای تا پایان سال جاری میلادی ممکن است
 

رئیس‌جمهور گفت: اگر آمریکایی‌ها سیاست خودشان را نسبت به انقلاب اسلامی و مردم ایران عوض کنند، بابت ظلم‌هایی که به مردم ایران کردند عذرخواهی و تصمیم بگیرند که به ملت ایران احترام واقعی بگذارند، آنوقت حتما شرایط عوض خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی رای نیوز ایتالیا اظهارداشت: روابط دو کشور بویژه در عرصه اقتصادی و تجاری طی سالیان گذشته بسیار خوب و در مقاطعی نیز ایتالیا حتی نخستین شریک تجاری ما در اتحادیه اروپا بود.
روحانی با اشاره به مواضع معتدل ایتالیا در قبال ایران، گفت: در تحولات جدید در روابط میان ایران و اتحادیه اروپا، ایتالیا جزو کشورهای بسیار بااهمیت برای ما است و توسعه روابط تهران و رم به نفع ملت‌های دو کشور و سایر کشورهای اروپایی است.
رئیس‌جمهور به علاقه‌مندی و احترام مردم ایران به تاریخ و فرهنگ ایتالیا اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد سفر به رم، آغازی برای توسعه بیش از پیش روابط دو کشور باشد.
خبرنگار ایتالیایی از رئیس‌جمهور پرسید «به نظر شما زمان مناسب برای حذف تحریم‌های اقتصادی و مالی چه زمانی است و آیا آنها تا پایان سال جاری لغو خواهند شد و همچنین با توجه به انتخابات مهم پارلمانی و مجلس خبرگان که به زودی برگزار خواهد شد،‌ لغو این تحریم‌ها چه اثری بر جای می‌گذارد؟"
رئیس‌جمهور گفت: احتمال این که تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی به روز اجرای این توافق برسیم و به طور طبیعی تحریم‌ها برداشته شود، زیاد است. البته هنوز کارهای زیادی باید انجام گیرد. هر دو طرف مشغول فعالیت هستند تا زمینه را برای روز اجرا آماده کنند و من فکر مي‌کنم تا پایان امسال این کار شدنی است، اگر همه برنامه‌ریزی‌هایی که شده به خوبی اجرایی و عملیاتی شود.
روحانی اظهارداشت: ما منتظر یک گزارش از آژانس در خصوص حل مسایل باقی مانده در مسائل هسته‌اي هستیم که امیدواریم در اوایل دسامبر این گزارش داده شود و اقدامات دیگری که ما نسبت به نوسازی رآکتور آب سنگین اراک و بقیه مسایل باید انجام دهیم، به احتمال زیاد تا پایان سال میلادی مي‌توان همه اینها را انجام داد.
رئیس‌جمهور در ادامه به بخش دوم پرسش خبرنگار ایتالیایی درباره انتخابات پاسخ داد و گفت: مسئله انتخابات جدا از مسایل هسته‌اي است. مردم ایران در انتخابات شرکت می‌کنند، جناح‌ها و احزاب با کاندیداهای خود در میدان رقابت حاضر می‌شوند اما مسئله هسته‌ای مسئله‌ای کاملا ملی است و همه مردم ایران در فکر آن روزی هستند که آثار شوم تحریم که از نظر ما غیرقانونی است برداشته شود. بنابراین اصل انتخابات ملی است مثل خود ماجرای هسته‌اي که ملی است. اما رقابت‌های انتخاباتی خیلی ارتباطی به مسئله هسته‌اي ندارد.
روحانی در پاسخ به سئوالی درباره سوریه و اینکه آیا از نظر ایران آینده سوریه بدون اسد متصور است؟، گفت: در حال حاضر آنچه که برای ما در بحث سوریه مهم است، مسئله مبارزه با تروریسم و گروه تروریستی داعش است و اینکه ضرورت دارد همه کشورها در این مبارزه سهیم شوند. بازگشت ثبات و امنیت به کشور سوریه و بازگشت امن آوارگان هم از اولویت‌ها است.
رئیس‌جمهور افزود: همچنین از دیدگاه ما، آینده سوریه در اختیار مردم سوریه است و مردم سوریه هستند که باید درباره نوع حکومتشان و اینکه چه افرادی باید مسئولیت داشته باشند، تصمیم بگیرند. ما معتقدیم کشورهای خارجی نباید در خصوص این مسایل که مربوط به مردم سوریه است، مداخله کنند. کشورهای خارجی باید زمینه را برای دموکراسی و انتخابات آزاد مهیا کنند و در آن انتخابات آزاد هر کسی که مردم سوریه مورد نظرشان بود، مورد قبول ما هم هست.
روحانی در جواب سئوالی درباره آزادی مطبوعات در ایران گفت: یکی از اهداف این دولت که از ابتدا دنبال مي‌کرده تقویت حقوق شهروندی در ایران، گسترش آزادی‌ها و فضای مناسب تر برای فعالیت اجتماعی است. من فکر مي‌کنم این دولت طی دو سال گذشته در این زمینه موفقیت‌های فراوان داشته است. امروز فضای دانشگاه‌های ما با دو سال پیش کاملا متفاوت است. حتی فضای مطبوعات ما هم کاملا متفاوت است.
وی اظهارداشت: امروز رسانه‌ها و مطبوعات آزادانه از دولت و از رئيس‌جمهور انتقاد می‌کنند، در حالی که قبلا چنین فضایی نبود. بنابراین قدم‌های مهمی برداشته شده اما در عین حال در برخی از زمینه‌ها تنها قوه مجریه قادر نیست که مسائل را حل و فصل کند. نوعی هماهنگی بین قوه مجریه و قوه قضاییه لازم است و گاهی هماهنگی بین سه قوه مورد نیاز است.امیدوارم در آن مواردی که هماهنگی نیاز است بتوانیم هماهنگی لازم را در فرصت‌های آینده بوجود بیاوریم.
خبرنگار ایتالیایی سوال کرد: شما بعد از توافق هسته‌ای که امضا شد سال نو یهودی را به آنها تبریک گفتید ولی ما هنوز در خیابان‌های تهران مي‌توانیم شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل را بشنویم. کدامیک چهره واقعی ایران است. آنچه شما گفته‌اید یا آنچه در خیابان‌ها می‌گویند؟
رئيس‌جمهوری اظهار داشت: ما به همه ادیان آسمانی از جمله دین یهود و دین مسیحیت کاملا احترام مي‌گذاریم. شما مي‌دانید در کتاب آسمانی ما بارها و بارها از پیامبر یهود یعنی حضرت موسی(ع) با عظمت یاد شده است. مردم یهود در کشور ما همواره زندگی مي‌کرده اند الان هم زندگی می‌کنند و شما می‌دانید که در میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی نماینده کلیمی‌ها و یهودیان هم حضور دارد. ضمنا یهودی‌ها در مراسم دینی خودشان کاملا آزاد هستند.
روحانی با اشاره به اینکه ما به همه یهودیان در سراسر جهان و کتاب مقدسشان احترام مي‌گذاریم، گفت: دین یهود و یهودیان از مسئله سیاست‌های صهیونیسم جداست. صهیونیسم یک موضوع است و یهود موضوع دیگری است. بسیاری از یهودیان دنیا نیز از صهیونیست‌ها متنفر هستند و حتی در آمریکا نیز برخی از یهودیان هستند که علیه صهیونیست‌ها تظاهرات می‌کنند. ما با سیاست‌هایی که رژیم صهیونیستی در منطقه ما اعمال می‌کند، کشتار فلسطینی‌ها و کشتار بی رحمانه کودکان کاملا مخالفیم. مردم ما این سیاست‌های رژیم صهیونیستی را کاملا محکوم می‌کنند و به حمایت‌های یکجانبه آمریکا از رژیم صهیونیستی هم اعتراض دارند.
وی تاکید کرد: بنابر این فکر مي‌کنم این دو با هم منافات ندارد که سیاست‌های رژیم صهیونیستی مورد نفرت مردم باشد اما در عین حال یهودیان، دین یهود و کتاب آنان مورد احترام ما باشند.
روحانی در جواب این سئوال که «آیا سفارت آمریکا در تهران و همچنین سفارت ایران در واشنگتن افتتاح خواهد شد؟»، اظهارداشت: به نظر من کلید این کار دست خود آمریکایی‌ها است. اگر آمریکایی‌ها سیاست خودشان را نسبت به انقلاب اسلامی و مردم ایران عوض کنند، بابت ظلم‌هایی که به مردم ایران کردند عذرخواهی و تصمیم بگیرند که به ملت ایران احترام واقعی بگذارند، آنوقت حتما شرایط عوض خواهد شد.
رئیس‌جمهور ادامه داد: به هر حال ما یک تجربه ۳۷ ساله داریم. آمریکا اشتباهات زیادی را نسبت به مردم و انقلاب اسلامی و در دوره جنگ تحمیلی مرتکب شده است که مردم ما را بسیار عصبانی کرده است. بنابراین آمریکایی‌ها اگر روزی تصمیم بگیرند که از مسیر خودشان برگردند و رفتار عادلانه ای نسبت به مردم ایران داشته باشند، آن روز شرایط می‌تواند کاملا تغییر کند.

کد مطلب: 94334
 
Share/Save/Bookmark