میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۴
 
 
تکرار نقش پلیس بد فرانسه این بار در سوریه
لودریان خاموش!
لودریان خاموش!
 

در حالی وزیر خارجه فرانسه بار دیگر با ایفای نقش پلیس بد اینبار از ایران و حزب‌الله خواسته تا سوریه را ترک کنند که به این حامی اصلی تروریست می‌گوییم؛ شما باید منطقه را ترک کنید؛ چرا که منطقه را به جولانگاه تروریست‌ها تبدیل کرده‌اید و برای حفظ منافعتان دلتان نمی‌خواهد آتش‌افروزی‌ها در خاورمیانه تمام شود؛ هرچه سریعتر بار و بندیل خود را جمع کنید و از منطقه بیرون بروید.
به تازگی لودریان در مصاحبه با تلویزیون «بی‌.‌اف‌.ام» در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا خواستار خروج نیروهای ترکیه از سوریه است، گفت: «ما خواستار خروج تمامی کسانی هستیم که نباید در سوریه باشند، از جمله شبه‌نظامیان ایران و حزب‌الله هستیم».
فرانسه از سال ۲۰۱۱ و بعد از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه از جمله کشورهای حامی شبه‌نظامیان مسلحی بوده که به نبرد با دولت مرکزی سوریه پرداخته‌اند. دخالت‌های فرانسه در مسائل داخلی سوریه بارها با واکنش مقام‌های این کشور مواجه شده است. در مقابل، دولت‌های عراق و سوریه همواره نقش ایران در مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله داعش را مورد تمجید قرار داده‌اند.
وزیر خارجه فرانسه همچنین به تکرار ادعاهای آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره قصد ایران برای تشکیل یک محور شیعی از تهران تا دریای مدیترانه پرداخت.
در بخش دیگری از سخنان خود، مدعی شد که شواهد موجود نشان می‌دهند دولت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است.
اظهارات قابل تامل و البته بهتر بگوییم گستاخانه وزیر خرجه فرانسه مبنی بر خروج ایران از سوریه در حالی مطرح می‌شود که بیشتر ناظران سیاسی و حتی مقامات سوری بر این تاکید دارند که حضور ایران در سوریه به دلیل نقش‌آفرینی مثبت کشورمان برای حل بحران در این کشور ضرورت دارد و معتقدند جمهوری اسلامی همچون آمریکا، اسرائیل و سران سعودی و دیگر تروریسم پروران متجاوز نبوده و البته این حضور با دعوت و رغبت مقامات دمشق بوده است و تا پایان مأموریت و خواست این کشور باقی خواهد ماند؛ ضمن آنکه دشمن به دنبال این است تا انگیزه‌های مثبت جمهوری اسلامی ایران را در منطقه بویژه غرب آسیا وارونه جلوه دهد.
چند وقت پیش نیز در گزارشی مفصل بیان داشتیم ؛ سوریه در منطقه بحران‌زده غرب آسیا در آستانه سقوط و استقرار حکومت تکفیری - وهابی داعش بودند، با کمک‌های ایران و سپس مشارکت روسیه، توانستند بحران ایجاد شده را پشت سر بگذارند. جمهوری اسلامی ایران از همان آغاز بحران در سوریه به خاطر منافع و امنیت ملی وارد بحران شد و توانست از گسترش تفکر وهابیت تکفیری جلوگیری کند.
ایران برای این منظور هم هزینه مالی کرده و هم هزینه جانی که البته نتیجه آن ایجاد امنیت پایدار در کشور است؛ بدون اغراق می‌توان گفت اگر ایران به بحران سوریه و عراق وارد نمی‌شد، چه بسا اکنون جنگ ادامه داشت آن هم در شهرهای ایران! قطعاً در شرایط نابودی تروریست‌های تکفیری وهابی که نقش اساسی و اصلی در نابودی آنها را ایران داشت، دیپلماسی فعال که بتواند پیش قدم بوده و گوشت را از چنگ طماعان دور نگه دارد، به شدت احساس می‌شود.
حتی هفته گذشته دستیار ارشد وزیر امور خارجه کشورمان در امور ویژه سیاسی و مذاکره ‌کننده ارشد ایران برای حضور در گفت‌وگوی‌های ملی سوریه به سوچی روسیه سفر کرد برخی‌ها نیز سفر حسین جابری‌انصاری به سوچی را به عنوان مهمترین کشور ضامن صلح در سوریه در این نشست شرکت کرده و نقش‌آفرینی تهران موجب تارو مار شدن تروریست‌های تکفیری-وهابی در سوریه و عراق بر شمردند
حالا دشمن با توجه به برهم خوردن همه سناریوهایش درمنطقه بار دیگر خواهان حذف تهران از معادلات سوریه است تا خاکستر آتش‌افروزی در منطقه بار دیگر شعله‌ور و منافع از دست رفته آنها بار دیگر احیا شود.
فرانسه هم همیشه خوب نقش‌آفرینی پلیس بد را ایفا می‌کند یکبار در برجام اینبار هم برای تهران و خروج کشورمان از سوریه خط و نشان می‌کشد، گزاف می‌گوید؛ بهتر است به فرانسوی‌ها بگوییم این شما هستید که هم اکنون منطقه را به جولانگاه تروریست‌ها تیدیل کردید و برای حفظ و تداوم منافعتان کشورها را به جان هم انداختید و اصلا هم دلتان نمی‌خواهد آتش‌افروزی‌های‌تان در خاورمیانه تمام شود؛ پس به شما توصیه که نه؛ امر می‌کنیم که هرچه سریعتر بارو بندیل خود را جمع کنید و از منطقه بیرون بروید که حضورتان فقط فتنه است و بس.
این هم قابل تامل است؛ بهانه آمریکا برای ماندن نیروهایش در سوریه جلوگیری از تکرار اشتباه عراق و در واقع ستون فقرات سیاست آمریکا احیای طرح تقسیم سوریه و ترکیه و بازگشت به توافق «سیفر» در سال ۱۹۲۰ است که اساس آن تشکیل دولت کُردی در بخش‌‌هایی از عراق، سوریه، ایران و ترکیه بود؛ توافقی که «کمال آتاتورک» آن را خنثی کرد.
حتی در نشست هفته گذشته سوچی رییس جمهور ترکیه نیز بازی جدیدی به راه انداخته بود چناچنه اردوغان تهدیدهای خود را همان روز نشست ادامه و هشدار داد که «تروریسم» را در طول مرزهای جنوبی کشورش با سوریه نابود و از ایجاد پایگاه‌های آمریکایی - اسرائیلی که امنیت ترکیه، ثبات و وحدت ملی آن را تهدید می‌کند، جلوگیری می‌کند.

کد مطلب: 103146
 
Share/Save/Bookmark