میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۴
 
 
دادستان کل کشور:
قوه قضاییه در هر کاری وارد شود یک مُهر سیاسی زیر آن می‌زنند

دادستان کل کشور گفت: در زمان انتخابات با تخلفات زیادی روبه‌رو بودیم که بنده در بطن آنها بودم. حال که خواستیم برخورد کنیم گفتند که برخورد سیاسی است؛ این حرفها ناظر بر یک دولت خاص نیست و در تمام دولت‌ها وجود دارد.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری گفت: نظام بانکی ما دچار مشکل است و دلیل آن وام‌های کلان و سود‌های زیاد است و در حال حاضر بیش از ۱۲ تا ۱۳ پرونده انتظامی در حوزه انتظامی بانک مرکزی داریم و این مشکل به یک چاه بی‌انتها تبدیل شده است. وی افزود: عقلانیت حکومت بر این است که کار باید به مردم سپرده شود و دولت فقط باید نظارت کند. دولت باید استراتژی اقتصاد مقاومتی را تهیه، نظارت و مساعدت کند و از رئیس سازمان بازرسی می‌خواهیم نظارت سیستمی را افزایش دهد و اگر قانون اشکال دارد به مجلس بروید و قانون را تغییر دهید. امروز گذاشتن چند بازرس در هر سازمانی جواب نمی‌دهد و باید وارد سیستم بانک‌ها شد و از سیستم‌های روز استفاده کرد.
دادستان کل کشور گفت: باید با فساد مقابله کرد و بخشی از فساد طبیعی است؛ همه در راه راست حرکت نمی‌کنند؛ اما اینکه فساد به این گونه باشد، درست نیست. دستگاه قضا می‌‎خواهد با فساد مقابله کند با مسایلی مواجه می‌شود که با هیچ عقلی سازگار نسیت. وی گفت: قوه قضاییه می‌خواهد با یک جریانی مقابله کند، می‌گویند قوه قضاییه سیاسی عمل می‌کند، هر زمانی که قوه قضاییه میخواهد در هر کاری وارد شود یک مُهر سیاسی زیر آن می‌زدند. در زمان انتخابات با تخلفات زیادی روبه‌رو بودیم که بنده در بطن آنها بودم. حال که خواستیم برخورد کنیم گفتند که برخورد سیاسی است؛ این حرف‌ها ناظر بر یک دولت خاص نیست و در تمام دولت‌ها وجود دارد.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری تصریح کرد: در یک واگذاری، یک اختلاس کلان شد، در زمان ورود به پرونده ،قوه قضاییه به برخی مهره‌ها می‌رسد، بعد می‌گویند:" قوه قضاییه سیاسی عمل می‌کند. قوه قضاییه یک جناح است که می‌خواهد جناح مقابل را زمین بزند". این حرف‌ها درست نیست. خطاب بنده به این افراد این است که آیا تضعیف قوه قضاییه به نفع کشور است؟
دادستان کل کشور افزود: اگر منشور امیرالمومنین را در بخش‌های مختلف اجرایی، قضایی، قانون‌گذاری و حتی نیروی مسلح حاکم کنیم، قطعا زندگی ما خیلی بهتر از این خواهد بود. در ارتباط با بکارگیری کارگزاران، حضرت علی(ع) به مالک دستور می‌دهند کارگزاران را با آزمون و امتحان بکارگیر و آنها را براساس تمایلات شخصی به کار نگیرد. پستی که امروز به من و شما داده شده از روسای قوا گرفته تا وزرا و روسای ادارات، امانت است.
وی تاکید کرد: قطعا و مسلما یکی از عوامل آسایش مردم، داشتن سیستم اداری سالم است. این مسئله هم در قوه مجریه، قوه قضاییه و مقننه صدق دارد. اگر خدای ناکرده قرار باشد عدم سلامت خود را نشان بدهد، مردم چکار کنند؟ چند درصد از مردم از دستگاه‌های حاکمیت رضایت دارند؟ نمی‌گویم ۱۰۰ درصد باید رضایت داشته باشند، چون مقدور نیست. ۵۰ درصد نارضایتی به دستگاه‌های قضایی طبیعی است، چون وقتی کسی در دادگاه‌ها محکوم می‌شود خود را ناراضی نشان می‌دهد اما این مقدار نارضایتی در دستگاه اجرایی یعنی در جایی مشکلی وجود دارد. در کشور ما حاکمیت اسلام و قرآن است و پسندیده نیست کار مردم را در ادارات به فردا بیندازند و این خیانت به مردم است.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری تصریح کرد: سیستم بانکی ما سیستم ناسالمی است و دلیل آن این همه اختلاس‌ها و سو برداشت‌ها و پرداخت تسهیلات به نورچشمی هاست. اگر سیستم بانکی ما درست بود، نباید شاهد چنین وضعی می‌بودیم. همین الان بیش از ۱۲ الی ۱۳ پرونده در هیئت انتظامی بانک مرکزی داریم.
وی بیان کرد: درخصوصی‌سازی با اموال بیت‌المال چه کردند؟ از شرکت آذراب و هپکو گرفته تا پتروشیمی کرمانشاه. باید یک فکری کرد. امروز باید از نظارت سیستماتیک بیشتر استفاده کرد. قطعا مقدور نیست که در کنار هر پروژه‌ای از یک یا دو ناظر استفاده کنیم و باید از فناوری‌های نوین در بخش‌های مختلف بانکی و گمرکی استفاده کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری تاکید کرد: قوه‌ قضاییه هم که می‌خواهد به پرونده‌های مهم و مهره‌هایی که به برخی جاها اتصال دارند ورود کند، یک آقای بزرگواری می‌گوید قوه قضاییه بیکار است و احضار می‌کند و آقای بزرگوار دیگری می‌گوید قوه قضاییه برخورد سیاسی می‌کند. در انتخابات تخلفات بسیاری داشتیم و برخی مقامات در امر انتخابات تخلف صریح داشتند و حالا که پرونده تشکیل شده و می‌خواهیم برخورد کنیم می‌گویند برخورد شما سیاسی است. این مسئله هم شامل دولت سابق و هم دولت فعلی است. در بحث مسائل مالی قوه قضاییه ورود می‌کند و به یک مهره‌هایی می‌رسد که وابستگی‌هایی دارد و می‌گویند قوه قضاییه برخورد سیاسی می‌کند. آخر بی‌انصاف‌ها این چه حرفی است می‌زنید؟
دادستان کل کشور گفت: اینکه نماینده‌ای هر روز تریبونی پیدا کند و قوه قضاییه را بکوبد به نفع کیست؟ همین نماینده اگر پرونده‌ای داشت به قوه قضاییه مراجعه می‌کرد یا نمی‌کرد؟ دیدیم که مراجعه کرد. بنابراین اجازه بدهید قوه قضاییه با آرامش به پرونده‌ها رسیدگی کند. اقتدار قوه قضاییه باید حفظ شود و اگر ایرادی دارید، منطقی، عقلی و حقوقی مطرح کنید. آدم دلش از اینجا می‌سوزد که اصلا اطلاعی از محتویات پرونده ندارد و اظهارنظر ماهوی می‌کند. تو که از محتویات پرونده اطلاع نداری چرا اظهارنظر می‌کنی و به خودت اجازه می‌دهی یک تیری بیندازی و این ممکن است به سینه قوه قضاییه بخورد. فکر می‌کنید قوه قضاییه تضعیف شود به نفع مردم است؟ والله این طور نیست.
وی افزود: هیچ دستگاهی به اندازه قوه قضاییه در درون خود عوامل نظارتی ندارد و اگر یک قاضی مشکلی داشته باشد برخورد می‌شود. شما ببینید در همین سال ۹۵ چه تعداد قاضی منفصل شد. اینها را نمی‌بینند و اینگونه به قوه قضاییه هجمه می‌کنند و اظهار دلسوزی هم می‌کنند. از سوی دیگر کشورهای استکباری از این مسایل استفاده کرد و نظام را تضعیف می‌کنند.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری با بیان اینکه سپاه پاسداران از دیگر نهادهایی است که دشمن به دنبال تضعیف آن است، گفت: سپاه پاسداران از میان مردم برخاسته و ایثارهای فراوانی در عرصه‌های مختلف داشته است. اگر حضور سپاه قدس در عراق و سوریه نبود، می‌توانستند دماغ داعش را به خاک بمالند؟ و این همه پیشرفت داشته باشند؟ سردار سلیمانی نمادی از سپاه در دفع تروریست در منطقه است و بعد می‌خواهند اینها را در گروه‌های تروریستی قرار دهند. واقعا خنده‌دار است. سپاه تروریست شود و آن وقت نتانیاهو و این کشور جعلی نماد آزادی‌خواهی است؟
وی افزود: حرکت دشمن حساب شده است. چرا می‌خواهند سپاه را در دنیا تروریستی نشان دهند؟ من و شما باید مراقب باشیم و دیگر به دشمن کمک نکنیم. دادستان کل کشور تاکید کرد: همین امروز تیتر برخی روزنامه‌ها را دیدم که موجب تاسف است آن هم در روزی که دشمن به دنبال تروریست معرفی کردن سپاه است. این جز عامل دشمن بودن است؟ فکر می‌کنید اگر سپاه و قوه قضاییه تضعیف شود نان‌تان در روغن است؟
دادستان کل کشور ادامه داد: تا یک زمانی نظام به افرادی که کرم‌صفتانه کار می‌کنند مهلت می‌دهد، قبل‌تر از اینها کسانی آمدند که به جایی نرسیدند و اینها هم به جایی نمی‌رسند و باید بدانند که به جایی هم نخواهند رسید.

کد مطلب: 101346
 
Share/Save/Bookmark