میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۸
 
 
مردم بار دیگر شعارشان را با وجود مطالبات به حق فریاد زدند؛
اعتماد به انقلاب و انقلابیون
اعتماد به انقلاب و انقلابیون
 

مردم شهرهای مختلف اصلی‌ترین رکن حماسه‌ای شدند که در ۲۲ بهمن ۹۵ آفریده شد، آنها با وجود همه مطالبات به حق و انتقادهایی که به مسئولان دارند اما با حضوری باشکوه یکبار دیگر ثابت کردند که در چارچوب نظام جمهوری اسلامی حاضرند نقدهایشان را مطرح و مطالباتشان را پیگیری کنند. البته مردم در راهپیمایی دیروز صحنه‌های به یاد ماندنی از ایثار را نیز خلق کردند. با این مقدمه به حاشیه‌هایی سر می‌زنیم که در کنار حمایت از انقلاب اسلامی در راهپیمایی‌های دیروز خلق شد:

گرامیداشت یاد شهدای آتش‌نشان
در بخشی از راهپیمایی در همه استانها اختصاص داده بود جمعی از آتش‌نشانان و خانواده‌های آتش‌نشانان شهید در حادثه پلاسکو یاد و خاطره این شهدا را گرامی داشتند. از مردم اصفهان تا مردم سیستان و بلوچستان همه پلاکاردی برای قدردانی از شهدای آتش‌نشان در دست داشتند. اما در پایتخت جمعی از کارکنان سازمان آتش‌نشانی با لباس کار مخصوص خود در جمع راهپیمایان ۲۲ بهمن حضور یافتند. در کنار این گروه از آتش‌نشانان، خانواده‌های آتش‌نشانان شهید در حادثه پلاسکو نیز به یاد شهدای خود در این مراسم حاضر شدند. علاوه براین تصاویر شهدای آتش‌نشانان بر روی ماشین‌های آتش‌نشانی مستقر در مسیرهای راهپیمایی دیده می‌شد.همچنین تجهیزات باقیمانده از شهدای آتش‌نشان در حادثه پلاسکو در مسیر راهپیمایی ۲۲ بهمن در تهران به نمایش عموم گذاشته شد. تجهیزات باقیمانده از شهدای آتش‌نشان در حادثه پلاسکو در مسیر راهپیمایی ۲۲ بهمن در تهران به نمایش عموم گذاشته شد. راهپیمایان تهرانی نیز با حضور در غرفه مربوط به شهدای آتش‌نشان با اهدای گل و قرائت فاتحه یاد و خاطره شهدای آتش‌نشان را گرامی‌داشته و از مجاهدت آنها در حادثه پلاسکو تقدیر کردند.

غرفه‌های صلواتی
یکی از نکات برجسته در همه استانها برپایی غرفه‌های صلواتی بود، از زدن واکس تا اصلاح سر و پخش نذری که این غرفه‌ها مردمی برپا و مردمی اداره می‌شد، همین موضوع نیز یکی دیگر از جلوه‌های همبستگی را در بین مردم به نمایش گذاشته بود، نمایشی از کمکی بدون انتار پاداش و کمکی به آنهایی که برای حمایت از انقلاب راهی راهپیمایی شده بودند.

کمک‌های نقدی راهپیمایان به زندانیان جرائم غیرعمد
اما در این بین یکی دیگر از حماسه‌های مردمی حمایت از در بندانی بود که بنا به دلایل مالی و حادثه‌های غیر مترقبه در زندان قرار داشتند، بر همین اساس گروه‌های مختلفی از راهپیمایان ۲۲ بهمن با حضور در غرفه ستاد دیه، به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد کمک کردند. در راستای آزادی قریب به ۱۰۲ هزار زندانی آبرومند و بی‌بضاعت، ستاد دیه برنامه‌های مختلفی را دنبال کرده است، امروز هم غرفه ستاد دیه در خیابان آزادی و مسیر راهپیمایان مراسم ۲۲بهمن برپا شد. این غرفه میزبان مسئولین ذی ربط قضائی هنرمندان، ورزشکاران و چهره‌های محبوب مردمی بود. با اجرای طرح جدید این مجموعه حمایتی تحت عنوان «بهار انقلاب تا بهار طبیعت» ستاد دیه از ایام فجر ۹۵ تا پایان سال جاری در نظر دارد تمامی محکومان واجد شرایط بدهکار تا سقف ۲۲ میلیون تومان را از بند حبس رهایی بخشد. سال گذشته رقم آزاد شدن زندانی‌ها در دهه فجر از عدد ۹۶۰ زندانی هم فراتر رفت.

اهدای خون
یکی دیگر ازصحنه‌های ایثار و فداکاری آن هم در روز پیروزی انقلاب حضور در غرفه‌های اهدای خون بود، جمع کثیری از مردم در این حماسه نیز حاضر شدند و با اهدای خون خود زندگی را به مردمی که نیازمند هستند هدیه کردند. این صحنه‌ها نیز در اغلب استانهای کشور تصاویری دیدنی خلق کرده بود.

اعتراض به نجومی بگیران
اما در میان خلق حماسه حضور، عده‌ای به تغییر چهره و گرفتن گونی‌های اسکناس در دست سعی داشتند اعتراض خود را از حقوقهای نجومی که در دولت روحانی رواج داشت اعلام و خواستار مبارزه با حقوقهای غیر شرعی شدند که از بیت‌المال به خواص داده می‌شد، البته این حرکت نمادین خود پر از حرفهای ناگفته مردمی است که پشت انقلاب ایستاده‌اند،آنها با حضور در راهپیمایی نشان دادند که انقلاب را دوست داشته و از آن حمایت می‌کنند و در کنار این حمایت مطالبه خود را از انقلابیون مطرح و خواستار برخورد با نجومی‌بگیران شدند. این نشان می‌دهد که مردم نجومی‌بگیران را جدای از انقلاب دانسته و از انقلابی‌ها برای انقلاب دیگر در جریان مفاسد اقتصادی کمک طلبیدند.

پیگیری حقوق شهدای حج
یکی دیگر از صحنه‌های مطالبه‌گری در راه پیمایی ۲۲ بهمن شعار علیه آل‌سعود، به آتش کشیدن تمثال وهابی‌های سعودی و در عین حال مطالبه از مسئولان برای پیگیری حقوق شهدایی بود که در حج ۹۴ به طور ناجوانمردانه‌ای در مکه پر کشیدند. این نیز اوج همبستگی و در عین حال مطالبه‌گری را در کشور به نمایش گذاشته و ثابت می‌کند که مردم برای پیگیری حقوقشان انقلابیون را امین خود دانسته و درخواست کمک برای احقاق خود دارند.

شیعه و سنی، ایرانی و غیر ایرانی
ایرانی و غیر ایرانی، شیعه و سنی و حتی دیگر ادیان الهی حضوری پر شور در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال داشند و یکبار دیگر ثابت کردند که انقلاب اسلامی فراگیرتر از این شده که تنها به ایران و تنها به شیعیان محدود شود، هنوز مانند همان زمانهای انقلاب مردم زیادی از کشورهای مظلوم واقع شده و ادیان الهی جمهوری اسلامی و انقلاب را پشتیبان و حامی خود دانسته و برای احترام به این انقلاب مردمی در راه پیمایی ۲۲ بهمن حاضر می‌شوند.

تشکر از مردم امریکا
در میان راهپیمایان مردمان قدرشناس ایران تابلوهای انگلیسی را حمل می‌کردند که روی آن نوشته بود از مردم امریکا که از مسلمانان حمایت کردند قدردانی می‌کنند، همین حرکت مردم ایران بار دیگر قدرشناسی ایرانی‌ها و مسلمانان را ثابت کرد و یکبار دیگر نشان داد که مسلمانان حاضرند از هر کس حتی در امریکا که با حکومتشان مخالفتهای جدی دارد، اگر برای اسلام گامی بردارد تشکر کرده و قدر حمایتشان را بدانند. البته پیش از این نیز مردم ایران بارها در راهپیمایی ضد امریکایی خود اعلام کرده بودند که با مردم امریکا دشمنی ندارند و با دولت و سردمداران ظالم این کشور تا موقعی که راهشان را تغییر ندهند مخالفند.

واکنش به برجام
یکی دیگر از حرکات خودجوش مردمی پاره کردن برجام در تهدید ترامپ بود، مردم یکبار دیگری در میدان عمل نشان دادند که با تصمیمات مسئولانشان موافق بوده و اگر قرار باشد ترامپ به تعهدات خود عمل نکند آنها زودتر برجام را پاره کرده و برای مقابله با او آماده می‌شوند. این نشان از درایت و هوشیاری و البته حضور به موقع مردم در صحنه داشته و نشان از همبستگی مردم و مسئولان دارد. همه صحنه‌های خلق شده تنها یک سخن می‌تواند داشته باشد و آن اعتماد به انقلاب و انقلابیون است.

مائده شیرپور

کد مطلب: 98493
 
Share/Save/Bookmark