میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۲
 
 
فرانسه محموله جدید تسلیحات برای جنگ یمن را برای سعودی ارسال کرد
تضمین قاتل به متهم ردیف اول نسل‌کشی
تضمین قاتل به متهم ردیف اول نسل‌کشی
 

فرانسه که سابقه‌ای طولانی در نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت دارد که نمود آن را در الجزایر می‌توان مشاهده کرد ادعای دریافت ضمانت از قاتلان سعودی مبنی بر عدم استفاده از سلاح‌های یمنی در کشتار مردم یمن را مطرح کرده است.
فرانسه از جمله کشورهایی است که سابقه‌ای طولاتی در جنایت علیه بشریت دارد که نمود آن را در آفریقا می‌تواند دید آن هم نه در دورانی قدیم بلکه در قرن بیستم که جهان ادعای دموکراسی سر می‌دهد. نسل‌کشی هزاران نفر در الجزایر در حالی که هرگز به خاطر آن عذرخواهی نکرده‌اند، کشتار در لیبی، ساحل عاج، مالی و .... را نیز می‌توان به این کارنامه افزود. گزارش‌ها نشان می‌دهد که فرانسه اکنون نیز با حمایت از خلیفه حفتر در حال مشارکت در کشتار مردم لیبی است. این شرایط در حالی در کارنامه حقوق بشری فرانسه ثبت شده که این کشور ادعای گرفتن تضمین از قاتلان سعودی برای عدم استفاده از سلاح فرانسوی برای کشتار مردم یمن را مطرح می‌سازد. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در آستانه حرکت یک کشتی باری سعودی حامل تسلیحات از بندر آور (Havre) فرانسه مدعی شد عربستان سعودی به فرانسه «تضمین» داده است سلاح‌هایی که به این کشور فروخته می‌شود علیه غیرنظامیان در یمن استفاده نخواهد شد. رئیس‌جمهور فرانسه در بدو ورود به نشست کشور‌های اروپایی در رومانی مدعی شد: «بخش اصلی سلاح‌هایی که فروخته شده بیشتر در داخل خاک (عربستان) یا در مرز استفاده شده است. البته این سلاح‌ها در چارچوب درگیری‌ها نیز استفاده شده است».
ماکرون افزود: «با وجود این باید بگویم آنچه ما انجام دادیم این بود که تضمین‌هایی را در اختیار داریم که از این سلاح‌ها علیه غیرنظامیان استفاده نشود». ماکرون مدعی شد: این تضمین‌ها «گرفته شده است». شماری از فعالان فرانسوی با برگزاری تجمعی به اصرار دولت این کشور بر فروش تسلیحات به عربستان و امارات اعتراض کردند.
شرکت‌کنندگان در این تجمع اعلام کردند برای جلوگیری از بارگیری تسلیحات برای عربستان تلاش کردند تا از این سلاح‌ها در جنگ علیه غیرنظامیان در یمن استفاده نشود. سخنگوی جنبش انصارالله یمن در واکنش به حمایت رئیس‌جمهور فرانسه از ادامه فروش سلاح فرانسوی به عربستان سعودی گفت که چنین اظهاراتی با هدف «نادیده گرفتن جنایات» علیه مردم یمن عنوان می‌شود. «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله در صفحه توئیتر خود، اظهارات دیروز رئیس‌جمهور فرانسه در حمایت از فروش سلاح به عربستان، آن را «دورویی آشکار» خواند.
عبدالسلام افزود: اصرار رئیس‌جمهور فرانسه به ادامه فروش سلاح به عربستان سعودی، «دورویی آشکار» است که با هدف «نادیده گرفتن جنایات» علیه مردم یمن صورت می‌گیرد. حملات ائتلاف سعودی به یمن به بهانه بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهوری مستعفی و فراری یمن، وارد پنجمین سال خود شده است که طی این مدت هزاران نفر از غیرنظامیان و مردم بی‌گناه یمنی کشته و یا زخمی شده‌اند. از سوی دیگر رئیس کمیسیون اسرا در دولت انصارالله یمن تاکید کرد که عربستان و امارات مانع اجرای تبادل اسرا هستند. وی در ادامه افزود: عربستان بعد از توافق سوئد دستوری مبنی بر ممانعت از هرگونه میانجی گری داخلی که به توافق تبادل اسیران بیانجامد صادر کرد. المرتضی تاکید کرد: ما طرحی را برای تبادل هزار اسیر به مناسبت ماه رمضان آغاز کردیم اما عربستان تمام تلاش‌های داخلی را ناکام گذاشته است. خبر دیگر آنکه دستیار معاون وزیر خارجه آمریکا در امور کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس اذعان کرد: ائتلاف سعودی اماراتی در تحقق اهداف خود در یمن شکست خورده است. لازم به ذکر است یک منبع یمنی اعلام کرد که بر اثر گرسنگی و نبود دارو در استان الحدیده، پنج زن و یک پیرمرد جان خود را از دست داده‌اند. علی‌رغم توافق آتش بس سال گذشته میان هیأت ریاض و هیأت یمنی در استکهلم سوئد که مشخصا درخصوص استان الحدیده بود، اما مردم این منطقه همچنان از گرسنگی و نبود دارو رنج می‌برند. از سوی دیگر مسئولان یمنی گفتند، حدود ۱۰۰ نظامی جدایی‌طلب با پوشش غیرنظامی روز دوشنبه با کشتی وابسته به نیروی دریایی امارات وارد جزیره سقطری شدند. سقطری یک جزیره کم‌جمعیت در دریای عرب است. در واکنش به جنایات ائتلاف سعودیف نیرو‌های یمنی با موشک زلزال ۱ محل تجمع مزدوران سعودی را هدف قرار دادند. شبکه المسیره از شلیک ۱ موشک از نوع زلزال ۱ توسط نیروهای یمنی به محل تجمع نیروهای مزدوران سعودی در منطقه مشرف به جبل قیس در جیزان خبر داد.

کد مطلب: 108835
 
Share/Save/Bookmark