میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۲
 
 
مشکلی که برخی با محرم دارند!
دلسوزی یا دلواپسی؟

برخی انگار با بیداری و باز کردن چشم مردم به حقیقت جامعه و مطالبه‌گری از مسئولانشان مشکل دارند، با توسعه فرهنگ مقاومت زاویه دارند و از اینکه فرهنگ ایثار و فداکاری فراگیر شود و از کعبه آمالشان امریکا و غرب دور بمانند نگران و دلواپس می‌شوند که شروع به مخالفت‌ها و انتقادهای عجیب و غریب می‌کنند.
اینطور است که می‌توان گفت مشکل حمله‌کنندگان به مجالس محرم، نه ترافیک است نه محیط‌زیست و نه رسیدگی به فقرا، مشکل این جماعت با مغناطیس حسینی است؛ مغناطیسی که کلیمی، زرتشتی و مسیحی را هم جذب می‌کند.
روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیرمکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل ‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

بجای خرج کردن برای مجلس عزا به فقرا کمک کنید!
روزنامه اصلاح‌طلب ابتکار به مدیرمسئولی محمدعلی وکیلی - نماینده عضو فراکسیون امید مجلس - به انتقاد علیه مجالس عزاداری سید و سالار شهیدان پرداخت.
این روزنامه در گزارشی با عنوان «دغدغه‌های اجتماعی درباره مراسم سوگواری محرم؛ عزاداری حسینیِ » نوشت: «در بستر...عزاداری‌ها برخی مسائل بهداشتی و شهری نادیده گرفته می‌شود؛ از ترافیک‌های پرحجم که پشت دسته‌های عزاداری ایجاد می‌شود تا استفاده از ظرف‌های یکبار مصرف که سال‌هاست ادامه دارد و هشدارهای پلیس و سازمان‌ها در این‌باره گویا تاثیری بر این ماجرا ندارد. هر ساله کمپین‌های بسیاری برای رعایت مسائل بهداشتی و شهری در روزهای عزاداری امام حسین(ع) برپا می‌شود. آن‌ها تلاش می‌کنند با آگاهی دادن در این‌باره مردم عزادار را متوجه کنند که عزاداری در فضای شهری باید به گونه دیگری صورت بگیرد.»
این روزنامه اصلاح‌طلب در ادامه نوشت: «شهری مانند تهران را در نظر بگیرید یا اصفهان، شیراز، تبریز و...؛ این شهرها به طور معمول با معضلی چون ترافیک تا ساعت‌های پایانی شب درگیر هستند. حال تصور کنید حضور جمعیت بسیاری که برای عزاداری حسینی به خیابان‌ها می‌آیند تا چه اندازه در افزایش میزان ترافیک تاثیرگذار است! دو نکته اساسی در این‌باره متوجه کودکان و عزادارانی است که عموماً با لباس سیاه در شب‌های محرم در هیات‌ها و دسته‌های عزاداری شرکت می‌کنند. کودکان در این شب‌ها توجه کمتری به حرف‌های مادران و پدران دارند؛ آن‌ها دوست دارند با سایر دوستانشان بازی کنند یا به تماشای دسته‌ها بنشینند؛ از این‌رو در شرایط فعلی جامعه خطر دزدی این کودکان توسط افراد سودجو وجود دارد. از منظری دیگر هم کودکان و هم افراد سیاه‌پوش در معرض برخورد خودروهایی که در خیابان آمدو شد می‌کنند، هستند».
ابتکار در ادامه نوشت: «پیشنهاد می‌شود در هنگام پخش نذورات به نحوی اقدام شود که از ایجاد گره‌های ترافیکی جلوگیری و به مأموریت خودروهای امدادی نیز خللی وارد نشود؛ چراکه مأموریت خودروهای امدادی در چنین شرایطی با تأخیر انجام می‌شود و جان انسان‌ها در خطر خواهد افتاد.»
این روزنامه اصلاح‌طلب در ادامه نوشت: «همانطور که می‌دانید، هزینه‌های بسیاری برای برپایی هیات‌های عزاداری پرداخت می‌شود؛ هزینه‌هایی شامل تزئیات مناسب با این ماه و خرید لوازم برپایی دسته‌های عزاداری، بلندگوها و بسیاری دیگر. کمپین‌هایی در این بین شکل گرفته است برای هدفمند کردن عزاداری و متعاقباً نذوراتی که در این ایام ارائه می‌شود. به عنوان نمونه عکس‌هایی در فضای مجازی منتشر شده است که خانواده‌ها به جای تأمین ناهار و شام برای عزاداران در حرکتی نوین همزمان با آغاز سال تحصیلی برای دانش‌آموزان در مناطق محروم، لوازم مدرسه، از لوازم‌التحریر تا کیف و کفش و لباس تهیه کرده‌اند.»
سیاه‌نمایی در قالب هشدار و هراس‌افکنی درخصوص سرقت کودکان، ادعای مضحک پوشیدن لباس مشکی و افزایش احتمال تصادف، هشدار درخصوص ایجاد گره ترافیکی و توصیه‌های بهداشتی این روزنامه اصلاح‌طلب دقیقاً کپی‌برداری از مطالبی است که عده‌ای بی‌دین هر ساله در آستانه ایام محرم و با هدف تحت‌الشعاع قرار دادن مجالس پرشور عزاداری سید و سالار شهیدان، در فضای مجازی منتشر می‌کنند.
این سیاه‌نمایی‌های بیهوده در حالی است که حضور پرشور و شعور زن و مرد و پیر و جوان و کودک در مراسم عزاداری امام حسین(ع)، هر ساله نسبت به سال گذشته، افزایش چشم‌گیری پیدا می‌کند.
حضور آحاد مردم در مجالس ایام محرم، عشق است و شور و شعور و عزاداران با هر توان مالی با اشتیاق درپی آن هستند که در این ایام در برپایی خیمه عزای سالار شهیدان سهیم باشند.
هرکسی به نوعی در برپایی این مجلس سهیم است حتی به اندازه شستن چند استکان در هیات عزاداری یا جفت کردن کفش عزاداران یا جارو کشیدن زیر پای عزاداران حضرت سیدالشهدا(ع). اما گویی این عاشقی به مذاق عده‌ای خوش نمی‌آید و به هر طریقی درپی دهن‌کجی به آحاد مردم هستند.

کد مطلب: 106035
 
Share/Save/Bookmark