میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۸
 
 
موساد درپس ترور دانشمند سوری

مقامات امنیتی به یک روزنامه آمریکایی گفتند که سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی «موساد» طراح و مجری ترور دانشمند موشکی سوریه بوده است.
مقاماتی از یک سازمان اطلاعاتی منطقه‌ای به دست داشتن سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی «موساد» در ترور دکتر «عزیز اسبر» دانشمند سوری اعتراف کردند. این مقام ارشد امنیتی که نام و سازمان متبوعش فاش نشد، به روزنامه «نیویورک تایمز» گفت که این حداقل چهارمین بار طی سه سال اخیر است که رژیم صهیونیستی یک مهندس و دانشمند نظامی از محور مقاومت را در کشورهای خارجی ترور می‌کند.
طبق اطلاعات محرمانه‌ای که به دست این سازمان امنیتی منطقه‌ای رسیده، موساد برای مدت طولانی دکتر اسبر را زیر نظر داشته و نهایتا روز شنبه با پیدا کردن فرصت مناسب با استفاده از خودروی بمب‌گذاری شده، وی را به قتل رساند.
صهیونیست‌ها ادعا می‌کنند اسبر ریاست یگان محرمانه ویژه‌ای به نام «بخش ۴» را در مرکز مطالعات علمی و تحقیقاتی سوریه برعهده داشته و مسئول آغاز تولید موشک‌های هدایت‌شونده نقطه‌زن در این کشور بوده است.
نیویورک تایمز همچنین به نقل از یک مقام در ائتلاف ایران - سوریه نوشت که رژیم صهیونیستی به دنبال ترور اسبر بود زیرا او نقش برجسته‌ای در برنامه موشکی ارتش سوریه حتی پیش از آغاز بحران در سال ۲۰۱۱ داشته است. طبق قوانین رژیم صهیونیستی، فقط مقام نخست‌وزیر اختیار صدور دستور عملیات ترور را دارد که به نام «درمان منفی» در موساد شناخته می‌شود. بدین ترتیب، ترور دکتر اسبر به دستور مستقیم «بنیامین نتانیاهو» بوده است. سخنگوهای نخست‌وزیری و وزارت جنگ رژیم صهیونیستی از اظهار نظر درباره این مسئله امتناع کردند.
«ایسرائیل کاتص» وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی اما در واکنش به این گزارش نیویورک تایمز، بدون تایید یا رد کردن آن، از ترور دانشمند سوری استقبال کرد. شامگاه شنبه ۱۴ مرداد بود که منابع سوری اعلام کردند که دکتر «عزیز اسبر»‌ مدیر مرکز پژوهش‌های علمی منطقه «مصیاف» در انفجاری که خودرو او را هدف گرفته، جان باخته است. این در حالی است که صبح یکشنبه، گروه موسوم به «سَریة ابو عماره للمهام الخاصة» (گروهان عملیات ویژه ابوعماره) مسئولیت این ترور را بر عهده گرفت. خبر دیگر از سوریه آنکه ارتش سوریه برای سومین روز به عملیات خود علیه داعش در استان سویداء ادامه داد و در مرحله نخست در تلاش است که کنترل مناطق مرتفع این منطقه را به دست گیرد.
ارتش سوریه در جریان سومین روز عملیات علیه باقی‌مانده عناصر داعش در شرق استان سویداء (صحرای سویداء) در جنوب این کشور، دامنه عملیات خود را گسترش داد. منابع میدانی اعلام کردند که ارتش سوریه شبی سخت و پر از درگیری را از سر گذرانده اما موفق شده که نقاط مرتفعی را که به دیگر نقاط مشرف است، تصاحب کند.
نیروهای ارتش سوریه که از روز یکشنبه ۱۴ مردادماه عملیات پاکسازی حضور داعش در صحرای سویداء را کلید زدند توانسته‌اند از دو محور پیشروی کنند. روزنامه الوطن سوریه گزارش داد که نیروهای سوری توانسته‌اند در شمال شرق سویداء کنترل چند موضع را به دست گرفته و در شرق سویداء ارتفاعات واقع در شرق روستای «السبکی» را آزاد کنند.
همزمان با عملیات ارتش سوریه، جنگنده‌های سوری نیز محورهای درگیری با داعش را بمباران می‌کنند و از شامگاه یکشنبه تا به امروز شمار زیادی از عناصر داعش در جریان این حملات کشته شده‌اند. به طور کلی عملیات ارتش سوریه بر محورهای منطقه «ملح رشیده»، «الکرع» و «الدیاثه» و چند محور فرعی دیگر در صحرای شرقی سویداء متمرکز بوده و نیروهای سوری حملات خود به سمت ارتفاعات راهبردی «دکوه» را ادامه می‌دهند.
برخی از یگان‌های ارتش سوریه موفق شدند کنترل چند ارتفاع را به دست گیرند. در واقع مرحله نخست عملیات ارتش سوریه، تسلط بر مناطق مرتفع است تا عملیات رصد منطقه آسانتر شده، از پاتک‌های ناگهانی داعش جلوگیری و مساحت گسترده‌تری مشخص شود و عملیات پیشروی به سمت سایر ارتفاعات و عمق صحرای سویداء برای پایان دادن به حضور داعش در این منطقه آسان‌تر انجام گیرد. صفحه «السویداء ۲۴» در فیسبوک اعلام کرد که نیروهای ارتش سوریه از چند محور در صحرای سویداء به سمت منطقه الکراع واقع در شرق روستاهای «الرضیمة الشرقیة، عراجة و دوما» پیشروی کردند.
نیروهای سوری همچنین به عملیات به سمت منطقه «الدیاثه» از محورهای «الشریحی و الشبکی» ادامه دادند و یک منبع نظامی در همین راستا اعلام کرد: «ارتش سوریه بر شماری از ارتفاعات صحرای سویداء از جمله ارتفاعات الرزین و منطقه غبشه مسلط شده و پس از فرار عناصر داعش به سمت مناطق صعب‌العبور از نظر آتشباری بر [منطقه] مغر ملحه تسلط یافته است». برخی از منابع خبری معارض اعلام کردند که گروههای معارضی که در استان درعا با ارتش سوریه مصالحه کرده بودند، به نیروهای سوری پیوسته‌ و به این منطقه تجهیزات نظامی ارسال کرده‌اند. عملیات ارتش سوریه در این محور پس از حملات خونبار و انفجارهای مهیبی آغاز شده که عناصر داعش در شهر و ریف شمال شرقی سویداء علیه غیرنظامیان انجام دادند و درپی آن دست‌کم ۲۵۰ نفر جان باختند. خبر دیگر آنکه واشنگتن در تلاش است برای عدم تحقق هرگونه راه‌حل در شمال سوریه، سقف مطالبات کُردها با دمشق را افزایش دهد؛ هر چند نخستین اقدام آمریکا در این زمینه مانع‌تراشی در مسیر این مذاکرات است.

کد مطلب: 105531
 
Share/Save/Bookmark