میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۹
 
 
رشوه‌های بن سلمان برای رسیدن به تاج و تخت

در اقدامی که بیشتر برگرفته از تحرکات سعودی برای جلب رضایت غرب است، ولیعهد عربستان سعودی برای بستن مدارس به اصطلاح «دینی» این کشور در خارج و به جای آن گسترش فرهنگ و تمدن برنامه‌ریزی می‌کند.
روزنامه رای الیوم نوشت ولیعهد عربستان سعودی برای بستن مدارس «دینی» این کشور در خارج و تبدیل آن‌ها به مراکز به اصطلاح نشر و گسترش فرهنگ و تمدن برنامه‌ریزی می‌کند. بر اساس این گزارش، شاهزاده «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی، شخصا با صدور حکمی، دستور بررسی اوضاع و ماهیت فعالیت‌های بیش از ۲۲ موسسه به اصطلاح آموزشی-دینی وابسته به عربستان در خارج از این کشور در پایتخت‌های برخی کشور‌های مهم اروپایی، آمریکایی و خاورمیانه را صادر کرد.
رای الیوم به نقل از یک منبع آگاه آمریکایی افزود: محمد بن سلمان برای بستن تعداد زیادی از آنچه «مدارس سعودی» در خارج از این کشور نامیده می‌شود، برنامه‌ریزی می‌کند تا نقش این مدارس در چارچوپ دیدگاه ویژه و اعلام شده او بازنگری شود. گروهی وابسته به ولیعهد عربستان روی این پرونده کار می‌کند.
ظاهرا ولیعهد عربستان می‌خواهد گفتمان دینی را از مهمترین و قدیمی‌ترین مدارسی که با نام عربستان اداره می‌شود و مبالغ زیادی از سرمایه بخش آموزش قبل از دانشگاه را به خود اختصاص می‌دهد، حذف کند.
فعلا قرار است این مدارس به مراکز نشر و گسترش فرهنگ و تمدن تبدیل شوند و ماهیت دینی این مدارس حذف شود یا کاهش یابد. این گزارش در حالی منتشر می‌شود که بیشتر ولیعهد عربستان در مصاحبه با گاردین با تأسی از گفتمان غربی گفت قصد دارد این را به دوره اسلام میانه‌رو بازگرداند.
در ادامه اقدامات رضایتی برای غرب و البته برای انحراف افکار عمومی از سرکوب مردم، بر اساس تصمیم دولت سعودی، زنان عربستانی از ابتدای سال جدید میلادی، می‌توانند وارد سه ورزشگاه این کشور شوند. دولت عربستان اعلام کرد که زنان این کشور همزمان با آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی، می‌توانند وارد سه ورزشگاه ریاض، جده و الدمام شوند. هیئت دولت عربستان، ریاض، جده و الدمام را به عنوان اولین شهرهایی که زنان می‌توانند وارد آن شوند، تعیین کرده است. ترکی آل الشیخ، رئیس ورزش عربستان گفت که در راستای رهنمودهای پادشاهی این کشور و توجه وی به همه اقشار جامعه، تصمیم گرفته شد که عملیات آماده‌سازی سه ورزشگاه برای حضور زنان در آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی بر اساس ضوابط خاص، آغاز شود.
پیش از این پادشاه عربستان سعودی طی حکمی اجازه رانندگی را برای زنان این کشور صادر کرده بود.
پادشاهی عربستان سعودی می‌خواهد از طریق اصلاحات داخلی توجهات بین المللی را جلب کرده و حمایت بین المللی برای استراتژی سختگیرانه و افراطی منطقه‌ای خود علیه ایران، قطر و یمن را بدست آورد. برخی کارشناسان این انتقاد را به ریاض وارد می‌کنند که با گسترش انقلابی حقوق زنان می‌خواهد اذهان را از اقدامات شدید و سرکوبگرانه دولت علیه منتقدان تحریف کند. خبر دیگر آنکه رئیس جمهور فرانسه در تماسی تلفنی با ولیعهد عربستان به بررسی راه‌های مبارزه با تروریسم پرداخت.

کد مطلب: 101634
 
Share/Save/Bookmark