میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
قطعنامه آتش‌بس با محوریت مبارزه با القاعده، النصره و داعش تصویب شد
برتری دمشق بر غرب در شورای امنیت
برتری دمشق بر غرب در شورای امنیت
 

طرح غرب برای اعمال بر سوریه این بار در شورای امنیت ناکام ماند چنانکه شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای برای اعمال آتش‌بس ۳۰ روزه در سوریه و ایجاد دسترسی بشردوستانه به مناطق تحت محاصره تصویب کرد با فشار روسیه، گروه‌های تروریستی از زیر چتر حمایتی این آتش‌بس بیرون رفتند.
غرب تلاش داشت تا آتش بسی را به سوریه تحمیل سازد که در آن تمام گروه‌های تروریستی در لوای معارضان از حملات سوریه در امان بمانند اما این طرح در نهایت ناکام ماند و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع اعمال آتش‌بس ۳۰ روزه در این کشور، با رأی مثبت همه اعضای دائم و غیردائم تصویب شد اما با محوریت مبارزه با گروه‌های تروریستی.
براساس توافق به عمل آمده میان اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، مدت زمان اجرای آتش‌بس، ۳۰ روز خواهد بود و طی آن، دسترسی بشردوستانه به برخی مناطق تحت محاصره در سوریه بخصوص غوطه شرقی ایجاد خواهد شد. گروه‌های تروریستی القاعده، جبهه‌النصره و داعش از شمول این آتش‌بس مستثنی شده‌اند. غوطه شرقی منطقه‌ای راهبردی در نزدیکی دمشق پایتخت سوریه است که ارتش سوریه قصد دارد آن را از وجود تروریست‌ها پاک کند.
پیش‌نویس اولیه این قطعنامه که توسط کویت و سوئد نوشته شده، روز پنج‌شنبه به شورای امنیت آورده شد ولی با توجه به اختلاف اعضاء، رأی‌گیری به تعویق افتاد. روس‌ها از ابتدا خواستار معاف شدن گروه تروریستی جبهه‌النصره (شاخه القاعده در سوریه) از شمول آتش‌بس بودند. پس از رأی‌گیری، «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت که آمریکا اعمال فشار از سوی شورای امنیت بر «رژیم اسد و متحدانش یعنی ایران و سوریه» برای پایبندی آنان به مفاد آتش‌بس را خواستار است. هیلی گفت: «ما از این قطعنامه حمایت می‌کنیم اما شک داریم که رژیم اسد به آن پایبند بماند.»
تروریست‌های تحت حمایت آمریکا در غوطه شرقی، یعنی همان اعضای جبهه‌النصره که حالا با فشار چند روزه روسیه، از شمول آتش‌بس معاف شده‌اند، با حمله به مواضع ارتش سوریه و پناه گرفتن در غوطه شرقی که در نزدیکی دمشق قرار دارد، امنیت پایتخت سوریه را به خطر انداخته‌اند. «فاسیلی نیبینزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل، پس از نیکی هیلی سخن گفت؛ وی هشدار داد که آمریکا علناً سوریه را به حمله نظامی تهدید می‌کند و اعلام کرد که روسیه هرگونه تفسیر به رأی آمریکایی از متن قطعنامه جدید آتش‌بس را قبول نخواهد کرد.
نماینده دائم سوریه در شورای امنیت بعد از تصویب پیش نویس ارائه شده در مورد این کشور که خواهان اجرای آتش‌بس فوری است، اعلام کرد که این شورا باید ۲۹ قطعنامه قبلی خود در مورد سوریه را نیز اجرا کند. دبیرکل سازمان ملل متحد با استقبال از تصویب قطعنامه آتش بس ۳۰ روزه در سوریه خواستار ارسال فوری کمک‌های انسان‌دوستانه شد. همچنین رئیس‌جمهور فرانسه و صدراعظم آلمان قرار است امروز با رئیس‌جمهور روسیه درباره اجرای توافق آتش‌بس در سوریه گفت‌وگو ‌کنند.
کاخ الیزه اعلام کرد «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه درباره اجرای توافق آتش‌بس ۳۰ روزه در سوریه گفت‌وگو می‌کنند. نماینده کویت در سازمان ملل اعلام کرد این قطعنامه از همه طرف‌های درگیر در سوریه می‌خواهد اجازه دهند کمک‌های بشردوستانه وارد مناطق مختلف سوریه شوند و محاصره همه مناطق به خصوص در غوطه شرقی برداشته شود.
وزارت خارجه ترکیه با استقبال از تصویب قطعنامه آتش‌بس ۳۰ روزه در سوریه، مجدداً پایبندی خود به تمامیت ارضی این کشور را اعلام کرد. وزارت خارجه ترکیه همچنین از کشورهای ایران و روسیه به عنوان کشورهای ضامن آتش‌بس در سوریه (طبق توافقات گفت‌وگوهای آستانه) خواست تا با ممانعت از عملیات دولت دمشق در مناطق تحت کنترل معارضان، به کاهش تنش کمک کنند.
خبر دیگر از سوریه آنکه ارتش ترکیه ادعا کرد تا پایان سی‌وششمین روز از عملیات شاخه زیتون در شمال سوریه حدود ۱۹۵۰ شبه‌نظامی کُرد از پای درآمده‌اند. در بیانیه ستادکل نیروهای مسلح ترکیه آمده است که با از پای درآمدن ۷۸ عضو یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) در جریان حملات هوایی به عفرین، تلفات نیروهای کُردی از ابتدای عملیات به ۱۹۵۱ نفر افزایش یافت. به نوشته خبرگزاری «آناتولی» در این بیانیه همچنین آمده است که نیروهای ترکیه با پشتیبانی همپیمانان خود (گروهک ارتش آزاد سوریه) توانستند ۲ روستای دیگر را در حاشیه غربی منطقه عفرین از کنترل ی.پ.گ خارج کنند.
همچنین تا کنون ۷۸۲ هدف تعیین شده متعلق به نیروهای کُرد در منطقه عفرین، شامل سنگرها، مخفی‌گاه‌ها، انبار مهمات و تجهیزات نظامی نابود شده‌اند.

کد مطلب: 103380
 
Share/Save/Bookmark