میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۴
 
 
ولایتی:
مجلس اعلای عراق نقش بسیار مهمی در روابط تهران - بغداد دارد

مشاور امور بین‌الملل رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: روابط دو کشور ایران و عراق راهبردی است و مجلس اعلای عراق نقش بسیار مهم و مثبتی را در طول حیات خود داشته است.
به گزارش مهر، علی‌اکبر ولایتی در نشست مطبوعاتی مشترک با همام حمودی رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق اظهار داشت: در مساله برجام و احتمال خروج آنها از آن، این طور نیست که برخی از هم‌پیمانان آمریکا یک حرفی بزنند و آمریکا به نحو دیگری عمل کنند و آنها یک طرفه از برجام سود ببرند و ایران نیز یک‌طرفه به تعهداتش پایبند باشد. وی گفت: راهکار در ارتباط با این موضوع در خود برجام پیش‌بینی شده و از دیگر‌سو مجلس شورای اسلامی نیز قانونی در این زمینه تصویب کرده و این قانون مجلس ملاک عمل ما خواهد بود.
مشاور مقام معظم رهبری همچنین در پاسخ به سوالی در مورد تلاش آمریکایی‌ها جهت جدا کردن کردستان سوریه از این کشور در راستای تجزیه سوریه اظهار کرد: سناریوی آمریکایی‌ها این بود که عراق را به سه قسمت شیعه، کردی و سنی تجزیه کنند ولی جامعه عراق با این فکر مخالفت کرد و در همین چارچوب، آمریکایی‌ها اجرایی کردن این نقشه را به آینده موکول کردند. آنها در آینده نیز در این زمینه به موفقیتی دست نخواهند یافت؛ چراکه مردم، ارتش، نیروهای مردمی و دولت این کشور همگی حضور دارند و با این موضوع مخالف هستند. بنابراین آمریکایی‌ها در مورد تجزیه عراق به نتیجه‌ای نخواهند رسید.
وی ادامه داد: در مورد سوریه نیز آمریکایی‌ها مایل نبودند که ارتباطی بین سوریه و عراق ایجاد شود و شهر بوکمال را سدی در این ارتباط می‌دیدند ولی با کمک نیروهای سوری و عراق و جریان مقاومت، آمریکایی‌ها دماغ‌شان به خاک مالیده شد و داعش شکست خورد.
وی افزود: آمریکایی‌ها در شرق فرات پایگاه هایی زدند و می خواهند مقدمه جدا شدن کردستان سوریه را از این کشور فراهم کنند ولی این آرزویی است که محقق نمی‌شود.
ولایتی با بیان اینکه آنها قریب هفت سال است که علیه سوریه می‌جنگند و برخی از مزدوران خود از جمله "بلک‌واتر" را به این منطقه آورده‌اند که حکومت سوریه را از بین ببرد ولی موفق نشدند، ادامه داد: تجربه نیز نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها در اجرای این طرح موفق نمی‌شوند و سوریه متحد و یکپارچه باقی می‌ماند. وی افزود: محور مقاومت از تمامیت ارضی سوریه حمایت می‌کند.
مشاور امور بین‌الملل رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین به گفت‌وگوهای مطرح شده در دیدارش با رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق اشاره کرد و گفت: پیروزی‌های ارتش و همچنین نیروهای مردمی عراق در راستای آزادسازی کامل این کشور از وجود گروه‌های تروریستی بسیار مهم بود، ما این پیروزی را بار دیگر تبریک گفتیم.
ولایتی با تاکید بر اینکه رابطه ایران و عراق مبتنی بر حسن همجواری و راهبردی و استراتژیک است، به نقش مجلس اعلای اسلامی عراق و تحولات چند سال اخیر در این کشور اشاره کرد و گفت: مجلس اعلا نقش مهمی در پیروزی مردم عراق داشت.
ولایتی در ادامه همچنین به مصوبه اخیر مجلس عراق در رابطه با قدس و تاکید این مجلس مبنی بر اینکه قدس پایتخت همیشگی فلسطین است اشاره کرد و گفت: نمایندگان مجلس عراق با تصویب چنین موضوعی با تصمیم اخیر ترامپ مبنی بر انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به قدس مخالفت کردند.

کد مطلب: 102688
 
Share/Save/Bookmark