میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۷
 
 
انتخابات نزدیک و شهر سیاسی‌تر می‌شود؛
شرح وظایفتان را بار دیگر مرور کنید
شرح وظایفتان را بار دیگر مرور کنید
 

نفس شهر بند می‌رود، ترافیک در روزهای بارانی غوغا می‌کند، گورخواب‌ها پدیده‌ای نوظهور در شهر می‌شوند (هر چند تعدادشان به انگشتان دست هم نمی‌رسد) در همه این اتفاقات اخیر آنچه بیشتر توان مردم را دچار اختلال می‌کند سیاسی جلوه دادن موضوعات است، مردم ترافیک را تحمل می‌کنند، حاضرند هوای آلوده را تنفس کنند و خودشان مسئولیت حمایت از گورخواب‌ها را به عهده بگیرند اما داد و قال انتخاباتی نشنوند! مردم گوششان پر است از داد زدن‌های مداوم و گرفتن انگشت اتهام سوی این و آن و این روز‌ها بیش از هر موضوعی سر و صداهای انتخاباتی و سیاسی است که ناراحتشان می‌کند. مردم می‌خواهند بدانند در مدت عمر شورا، اعضای منتخبشان چه کرده‌اند و اگر معضلی جدیدا ظهور کرده برای برطرف کردنش چه برنامه‌ای دارند! مردم نمی‌خواهند تهمت‌های پی‌درپی اعضا را علیه یکدیگر بشنوند و اسیر دعواهای سیاسی شوند! اصلا مردم به ورزشکار و خواننده و وکیل و فعال اجتماعی رای دادند تا رنگ سیاسیون را در شورا نبینند اما انگار سیاست همه اعضا را در بر گرفته است. انگار سیاست دست از سر شهر برنمی‌دارند و جالب است بدانیم که هر یک دیگری را به سیاسی بازی و باند بازی متهم می‌کند. همین جلسه روز گذشته شورا را اگر مرور کنید می‌بینید که هر اتفاقی در آن می‌افتد غیر از آن چیزی که قانون برعهده اعضای شورا گذاشته است!

حافظی خطاب به شهردار تهران: ادب مرد به ز دولت اوست!
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران خطاب به شهردار تهران گفت: شما راست می‌گویید برخی از اعضای شورای شهر انسان نیستند!
رحمت‌الله حافظی در سیصد و هجدهمین جلسه علنی شورای شهر با اشاره به گزارش حسابرسی شهرداری تهران که در اختیار افکار عمومی قرار گرفته است، اظهار داشت: بدون شک مردم باید از عملکرد شهرداری تهران آگاه باشند چراکه شهرداری تخلف و انحرافاتی دارد. وی افزود: مردم از این گزارشات متعجب شده‌اند که چرا اعضای شورای شهر تنها نظاره‌گر تخلفات شهرداری تهران هستند و آن را نیز تأیید می‌کنند.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در یک سال گذشته که مدیر روابط عمومی شهرداری تهران به اعضای شورای شهر توهین کرد هیچ واکنشی از اعضای شورا دیده نشد، گفت: نتیجه این امر آن می‌شود که شهردار تهران به برخی از اعضا به راحتی توهین کند.
حافظی با تأکید بر اینکه در یک سال گذشته به خاطر توهین مدیر روابط عمومی نامه‌ای توسط ۳۰ تن از اعضای شورای شهر تنظیم و امضا شد، تصریح کرد: قرار بود یکی از کمیسیون‌های شورا موضوع را رسیدگی کند اما بعد از گذشت یک سال هنوز گزارشی به شورا اعلام نشده است. وی تأکید کرد: شهردار تهران حق دارد که می‌گوید برخی از اعضای شورای شهر انسان نیستند، هیچ انسانی نمی‌تواند اجحاف به مردم و انحراف از مصوبات شورا را ببیند و همچنین استمرار حضور شما در این مسند را تحمل کند.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران یادآور شد: اگر اعضای شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم در صیانت از حقوق آن‌ها درست رفتار می‌کردند بی‌شک امروز شاهد این اتفاق‌ها نبودیم. حافظی خطاب به شهردار تهران گفت: ادب مرد به ز دولت اوست.
رضا تقی‌پور سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران خطاب به حافظی گفت: ادب هر کسی به خود وی بر می‌گردد پس بهتر است شما اظهارنظر نکنید.

ترافیک سیاسی به عقل جن نمی‌رسد، توهین است؟!
معاون شهردار تهران گفت: بهتر است تاریخ را یکبار دیگر مرور کنند؛ شهرداری سیاسی زمانی اتفاق افتاد که عده‌ای در وزارت کشور تحصن کردند.
ناصر امانی نیز در پاسخ به پاسخگو نبودن شهردار در جلسه علنی گفت: در سال ۹۳، آقای حکیمی‌پور ۸ تذکر دادند که به هر ۸ مورد پاسخ داده شده است. در سال گذشته ۵ تذکر و در سال جاری نیز ۵ تذکر داده بودند که پاسخ لازم داده شده است.
وی گفت: در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۹۵ درباره دیون شهرداری‌ها صحبت شده بود که در این خصوص توضیحات لازم ارائه شد. امسال مجموع اعضای شورای شهر ۵۰ تذکر دادند که به ۴۸ تذکر آن جواب داده شده است. وی با تاکید بر اینکه پاسخگو هستیم و به قانون عمل می‌کنیم گفت: ما به تمامی تذکرات پاسخ می‌دهیم و اگر قانع نمی‌شوند می‌توانند پیگیری‌های لازم را انجام دهند.
معاون شهردار افزود: ۲۵۵۵ نامه از شهروندان به اعضای شورای شهر رسیده است و اعضا آن‌ها را به شهرداری ارسال کردند که تاکنون به ۲۴۳۰ نامه پاسخ داده شده است.
وی افزود: شهرداری سیاسی زمانی اتفاق افتاد که افرادی در وزارت کشور تحصن کردند بهتر است تاریخ را نگاه کنیم آن زمان شهرداری را سیاسی کردند.
معاون شهردار خطاب به تذکر رحمت‌الله حافظی که گفته بود به اعضای شورای شهر توهین شده است گفت: هیچ توهینی به اعضای شورای شهر تهران نشده است. در گذشته مدیر روابط عمومی موردی را عنوان کرده بود که به آن تذکر لازم داده شد. ادب چیزی است که باید همه آن را رعایت کنند. اینکه روز گذشته شهردار تهران موضوع ترافیک ساختگی اعلام کردند که به عقل هر جن هم نمی‌رسید به چه کسی توهین شده است.

وظایف شورای شهر!
اما بد نیست با این حساب نگاهی به قانون شورا‌ها و وظایف آن‌ها انداخته و اعضا را یکبار دیگر به مرور قانون و صحبت در حیطه وظایف قاونی خود آگاه کنیم. با این حساب وظایف قانونی اعضای شورا در ماده ۷۱ درباره بخشی از وظایف شورای اسلامی شهر به شرح زیر است:
بررسی و شناخت کمبود‌ها، نیاز‌ها و نارسایی‌های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرح‌ها و پیشنهادهای اصلاحی و راه‌حل‌های کاربردی در این زمینه‌ها جهت برنامه‌ریزی و ارائه آن به مقامات مسئول ذی‌ربط.
نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورا و طرح‌های مصوب در امور شهرداری.
همکاری با مسئولین اجرایی و نهاد‌ها و سازمان‌های مملکتی در زمینه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، اقتصادی و عمرانی بنا به درخواست آنان.
برنامه‌ریزی در خصوص مشارکت مردم در انجام خدمات اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی با موافقت دستگاه‌های ذی‌ربط.
تشویق و ترغیب مردم درخصوص گسترش مراکز تفریحی، ورزشی و فرهنگی با هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط.
اقدام در خصوص تشکیل انجمن‌ها و نهادهای اجتماعی، امدادی، ارشادی و تأسیس تعاونی‌های تولید و توزیع و مصرف، نیز انجام آمارگیری، تحقیقات محلی و توزیع ارزاق عمومی با توافق دستگاه‌های ذی‌ربط.
نظارت بر حسن اداره و حفظ سرمایه و دارایی‌های نقدی، جنسی و اموال منقول و غیرمنقول شهرداری و همچنین نظارت بر حساب درآمد و هزینه آن‌ها به گونه‌ای که مخل جریان عادی امور شهرداری نباشد.
همکاری با شهرداری جهت تصویب طرح حدود شهر با رعایت طرح‌های هادی و جامع شهرسازی پس از تهیه آن توسط شهرداری با تأیید وزارت کشور و وزارت مسکن و شهرسازی.
تصویب بودجه، اصلاح و متمم بودجه و تفریغ بودجه سالانه شهرداری و مؤسسات شرکت‌های وابسته به شهرداری با رعایت آیین‌نامه مالی شهرداری‌ها و همچنین تصویب بودجه شورای شهر.
تبصره کلیه درآمدهای شهرداری به حساب‌هایی که با تأیید شورای شهر در بانک‌ها افتتاح می‌شود واریز و طبق قوانین مربوطه هزینه خواهد شد.
تصویب وام‌های پیشنهادی شهرداری پس از بررسی دقیق نسبت به مبلغ، مدت و میزان کارمزد.
تصویب معاملات و نظارت بر آن‌ها اعم از خرید، فروش، مقاطعه، اجاره و استیجاره که به نام شهر و شهرداری صورت می‌پذیرد با در نظر گرفتن صرفه و صلاح و با رعایت مقررات آیین‌نامه مالی و معاملات شهرداری.
تصویب مقررات لازم جهت اراضی غیرمحصور شهری از نظر بهداشت و آسایش عمومی و عمران و زیبایی شهر.
نظارت بر ایجاد گورستان، غسالخانه و تهیه وسایل حمل اموات مطابق با اصول بهداشت و توسعه شهر.
وضع مقررات و نظارت بر حفر مجاری و مسیرهای تأسیسات شهری.
نظارت بر اجرای طرحهای مربوط به ایجاد و توسعه معابر، خیابان‌ها، میادین و فضاهای سبز و تأسیسات عمومی شهر بر طبق مقررات موضوعه.
تصویب نامگذاری معابر، میادین، خیابان‌ها، کوچه و کوی در حوزه شهری و همچنین تغییر نام آن‌ها.
تصویب نرخ کرایه وسایل نقلیه درون‌شهری.

راهکار اعتراض به شهردار در قانون شورا
برای اعتراض به شهردار هم ساز و کار قانونی تعبیه شده است که هر یک از اعضا می‌توانند براساس آن عمل کنند، در ماده ۷۳ در این‌باره آمده است که چنانچه یک یا چند نفر از اعضای شورای شهر به عملکرد شهردار یا عملیات شهرداری اعتراض یا ایرادی داشته باشند ابتدا توسط رئیس شورا موارد را به صورت روشن به شهردار تذکر خواهند داد. در صورت عدم رعایت مفاد مورد تذکر، موضوع به صورت سؤال مطرح می‌شود که در این صورت رئیس شورا سوال را کتباً به شهردار اطلاع خواهد داد و حداکثر ظرف ده روز پس از ابلاغ، شهردار موظف به حضور در جلسه عادی یا فوق‌العاده شورا و پاسخ به سوال می‌باشد.
چنانچه شهردار از حضور استنکاف ورزیده و یا پاسخ وی قانع کننده تشخیص داده نشود طی جلسه دیگری موضوع مجدداً به صورت استیضاح که حداقل به امضای یک سوم اعضای شورا رسیده باشد، ارائه می‌شود. فاصله بین ابلاغ تا تشکیل جلسه که از طرف رئیس شورا تعیین خواهد شد حداکثر ده روز خواهد بود. شورا پس از طرح سوال یا سوالات و جواب شهردار رأی موافق یا مخالف خواهد داد. در صورتی که شورا با اکثریت دوسوم کل اعضا رأی مخالف دهد شهردار از کار برکنار و فرد جدیدی از سوی شورا انتخاب خواهد شد.
طبق ماده ۷۴ هم شورای شهر و یا هر یک از اعضا حق ندارند در نصب و عزل کارکنان شهرداری مداخله کنند و یا به آن‌ها دستور بدهند.
در ‌‌نهایت می‌توان گفت آنچه مردم انتظار دارند بررسی عملکرد‌ها و رای به کارا‌ترین‌هاست نه رای به پرشعار‌ترین افراد! 

درس‌های ناخدا را دوباره بخوانیم
می‌گویند کشتی با تمام سرنشینانش به یک سر منزل حرکت می‌کنند و سرنوشتشان همسان رقم می‌خورد. اگر کشتی به مقصد رسد همه با هم می‌رسند و اگر اسیر توفان و تلاطم شود همه با هم غرق می‌شوند. بر همین اساس است که ناخدایان و آگاهان به دریا و دریانوردی این جمله را همواره برای کشتی نشستگان تکرار می‌کنند که هرکس وظیفه خود بداند که سلامت کشتی خللی نیابد. همه باید بدانند سوراخ شدن هر گوشه‌ای از کشتی یعنی غرق شدن همگان، با این اوصاف بهانه‌ای برای سوراخ‌کنندگان جای جای کشتی نمی‌ماند جز خودکشی در عمق اقیانوس!
در دنیای سیاست نیز حفظ اعتماد مردمی همانند‌‌ همان کشتی است که در صورت آسیب دیدن آن تمام سرنشینانش سرنوشتی جز غرق شدن نخواهند داشت. دنیای سیاست دنیای به چالش کشاندن و حتی خارج ساختن رقبا از میدان است اما باید در نظر داشت که در این عرصه حفظ اخلاق و توجه به اعتماد مردمی اصلی اولیه و مهم است. جناح‌های سیاسی نمی‌توانند انتظار داشته باشند که با فضای تخریب و سیاه‌نمایی در باب رقبا می‌توانند آن‌ها را از صحنه خارج سازند. قدرمسلم فضایی که این روز‌ها در صحنه سیاست مشاهده می‌شود که با توجه به نزدیک‌تر شدن زمان انتخابات شورای شهر و ریاست جمهوری افزایش می‌یابد مسلما نتیجه‌ای برای جریان‌های سیاسی به همراه ندارد و صرفا به تضعیف بیشتر اعتماد مردمی منجر می‌شود.
بر این اساس تکلیف خود دانستیم که بخش‌هایی از سخنان ناخدا را بازنشر داده تا شاید درسی باشد برای آنانکه همچنان تصور می‌کنند با آسیب زدن به اعتماد مردم، رقیب را خذف می‌کنند و خود سکان‌دار کشتی می‌شوند، یادآوری می‌کنیم که رویایشان با تخریب اعتماد مردم پیش نرفته و این رویا توهمی است که جز سراب حاصلی برایشان نخواهد داشت. 

سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 98088
 
Share/Save/Bookmark