میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۳
 
 
سرخوردگی رئیس جمهور آمریکا از عدم تسلیم شدن ایران
ترامپ برای توجیه شکست، ماکرون را قربانی کرد

رئیس‌جمهور آمریکا که طرحش برای تسلیم سازی ایرانیان با ناکامی همراه شده است، مدعی شد که «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه نماینده کشورش برای دعوت از ایران به مذاکره نیست.
«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا که به دلیل ناکارآمد بودن سیاست‌ موسوم به «فشار حداکثری علیه ایران» در مجاب کردن تهران به مذاکره با واشنگتن مورد انتقاد قرار گرفته روز پنجشنبه توجیه جدیدی برای عدم تمایل ایران به مذاکره ارائه کرد. رئیس‌جمهور آمریکا در صفحه توئیتر خود ضمن طرح این ادعای اثبات‌نشده که ایران خواستار مذاکره است، «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه را به ارسال علامت‌های اشتباه به ایران متهم کرده است. او در توئیتر نوشت: «ایران گرفتار مشکلات جدی مالی است. آنها به شدت خواهان گفت‌وگو با آمریکا هستند ولی از طرف همه کسانی که ادعا می‌کنند نماینده ما هستند، از جمله رئیس‌جمهور فرانسه، ماکرون به آنها علامت‌های اشتباه داده می‌شود.»
وی اضافه کرد: «می‌دانم امانوئل همانند بقیه حسن نیت دارد، اما هیچ‌کس غیر از ایالات متحده به نمایندگی از ایالات متحده صحبت نمی‌کند. هیچ‌کس به هیچ شکل، روش یا نوع مجاز به نمایندگی ما نیست.»
ترامپ، مطابق معمول مشخص نکرده به چه گزارش یا اظهارنظری واکنش نشان می‌دهد اما اخیراً برخی منابع خبری به نقل از منابع ناشناس ادعا کرده بودند امانوئل ماکرون از «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران برای شرکت در نشست گروه ۷ و دیدار با ترامپ دعوت کرده است. یک دیپلمات فرانسوی ساعاتی بعد از انتشار این گزارش‌ها گفته بود که ماکرون در جریان گفت‌وگوی اخیر خود با حسن روحانی پیشنهادی به وی درباره شرکت در نشست گروه ۷ یا دیدار با ترامپ نداده است. ترامپ در حالی گفته تنها آمریکا به نمایندگی از آمریکا برای دعوت از ایران به مذاکره صحبت می‌کند که در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۷ ماکرون را واسطه دیدار با روحانی کرده بود.
ادعاهای ترامپ در باب فشار حداکثری در حالی مطرح می شود که تارنمای «تایمز آسیا» در مطلبی تحلیلی با اشاره به اینکه فشار حداکثری دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا بر ایران نتیجه ای جز تشدید تنش ها نداشته است ، نوشت ، بسیاری از کارشناسان این فشارها را شکست خورده می دانند.
تایمز آسیا نوشت دولت آمریکا می خواهد ایران را با این فشارها به پای میز مذاکره بکشاند اما این تنش ها موجب شد تا انگلیس هم درگیر مناقشه نفتکش ها شود و سیاست دولت آمریکا در برابر ایران موثر نیفتد. این رسانه شرق آسیا تصریح کرده است هر چقدر بیشتر ترامپ در این مسیر گام بردارد تنش ها در خاورمیانه و دیگر نقاط دنیا افزایش خواهد یافت و بهره وری آن هم نصیب چین و روسیه خواهد شد.
بزرگ ترین مشکل و چالش برای آمریکا بنا به این گزارش این است که به رغم خروج آمریکا از برجام طرف های دیگر شامل چین و روسیه و کشورهای اروپایی و ایران به آن پایبند هستند و تعهداتشان را مهم می دانند و می کوشند تا از توافق حراست کنند.
تایمز نوشت سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ بر ایران باعث شد تا اروپا سامانه مالی اینستکس را عملیاتی کند و چین و روسیه هم روابط خود را با ایران گسترش دهند و برای اولین بار نیروهای شرق و غرب در یک دوره تاریخی و به خاطر برجام با یکدیگر متحد شدند و این هم شکست بزرگ دیگری برای آمریکا محسوب می شود. گزارش تاکید می کند که تحریم ها البته دشواری های زیادی برای ایران ایجاد می کند اما آن قدر موثر نیست که بتواند ایران را تسلیم کند بلکه هر چه بیشتر این شرایط ادامه پیدا می کند ایران مقاوم تر می شود و از سوی دیگر تنش ها در خاورمیانه و تنگه هرمز افزایش می یابد.
تایمز آسیا ادامه می دهد که ترامپ و مشاورش نمی دانند شرایط منطقه چیست آنها اصلا ایران را خوب نشناخته اند آنها ظاهرا متوجه نیستند که چنین مسیری نادرست است و راه بجایی نمی برد. گزارش اضافه می کند که راهبردهای آمریکا در برابر ایران در هر زمینه ای در ۴۰ سال گذشته شکست خورده و ایران هر روز قدرتمندتر شده است اما این بدان معنا نیست که ایران نمی خواهددر باره توافق هسته ای گفت و گو کند بلکه روش آمریکا برای این کار نادرست است. تایمز آسیا نوشت اگر ایران بداند که امنیت داخلی و منطقه ای تهدید نمی شود و از لحاظ اقتصادی منافع این کشور تامین شود طبیعتا آماده مذاکره خواهد بود. گزارش خاطر نشان می کند ، سیاست فشار و محدود سازی و تحریم ترامپ علیه ایران شکست خورده است ولی دیدیم که سیاست تساهل و مدارای دولت اوباما رییس جمهوری سابق آمریکا در برابر ایران سازنده بود و به برجام انجامید. تایمز تاکید کرد ترامپ از زمانی که از برجام خارج شد خود را به کنج انزوایی دردناک برد و حالا خطر رویارویی نظامی را بیشتر احساس می کند و درمانده در برابر ایران نمی داند چه باید بکند ولی باید بداند که این سیاست موجود دیگر جواب نمی دهد و تعاملی سازنده می تواند کارساز باشد.

کد مطلب: 110283
 
Share/Save/Bookmark