میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۴۱
 
 
راهی که باید رفت

عراق و سوریه دورانی حساس را سپری می‌کنند چراکه از یک‌سو اصلی‌ترین پایگاه تروریست‌ها در موصل به دست ارتش و نیروهای مردمی عراق سرنگون شده است و از سوی دیگر در سوریه نیز ارتش و متحدانش در حال پیشروی در مناطق مختلف هستند که شرایطی ویژه را بر این کشور حاکم ساخته است. حال این سوال مطرح است که راهکار حفظ دستاوردها چیست و چگونه می‌توانند پیروزی نهایی را رقم زنند. نکته مهم اصل وحدت و یکپارچگی ملی است. اصلی که بدون در نظر گرفتن ساختار قومی و دینی شکل گرفته و همگان در کنار هم برای آزادی سرزمینشان تلاش کرده‌اند که البته نقش مراجع دینی از جمله آیت‌الله سیستانی در عراق و شیخ حسون در سوریه را نباید نادیده گرفت.
نکته دیگر توجه به نقش مخرب آمریکاست چنانکه - جنایات آمریکا در موصل به بهانه مبارزه با تروریسم که هزار قربانی برجای گذاشته قابل توجه است. در این میان همگرایی عراق و سوریه محور اصلی مبارزه با تروریسم است که در هفته‌های اخیر در این پیروزی‌ها نقش مهمی داشته و استمرار آن نیز امری ضروری است. تجزیه سوریه و عراق خط قرمزی است برای ملت‌های دو کشور و حامیان ثبات منطقه آنها که باید مورد توجه باشد و براساس آن نیز روند تحولات را رقم زد. اقدام اقلیم کردستان عراق در برگزاری همه پرسی جدایی‌طلبی امری محکوم از سوی عراقی‌ها و مغایر با امنیت عراق و حتی کردهای این کشور است که قدر مسلم مورد تایید مردم و مسئولان عراقی و منطقه نیست و حاکمان این منطقه باید با درس گرفتن از تجربیاتی همچون سودان جنوبی از این رویه دست برداشته و برای عراق واحد و پیشرفته تلاش کنند.
عملکردهای نیروهای مردمی نیز از مولفه‌های مردم است. اقدامات بشر دوستانه حشد‌الشعبی در برابر ادعاهای واهی برای برهم زدن یکپارچگی عراق که از سوی محافل غربی صورت می‌گیرد امری مهم است که تکیه بر این اصل می‌تواند نقش مهمی در رسیدن عراق و البته مبارزان با تروریسم به دستاوردهای جدید داشته باشد. در میان این نکات یک اصل را نباید از نظر دور داشت و آن ادامه بهره‌گیری از ظرفیت‌های مبارزان با تروریسم یعنی ایران، روسیه و مقاومت منطقه از راهبردهای مهم در ثبات این دو کشور است. آنانی که در طول سال‌های اخیر بیشترین حمایت‌های صادقانه را از عراق و سوریه در مبارزه با تروریسم داشته و در این راه هزینه‌های بسیاری داده‌اند.
به هر تقدیر می‌توان گفت که راهکار تثبیت و استمرار پیروزی‌های عراق و سوریه بر تروریسم و حامیانشان، حفظ و توسعه وحدت داخلی و نیز استمرار همگرایی با مبارزان واقعی با تروریسم یعنی جمهوری اسلامی ایران، مقاومت منطقه و روسیه است که همواره اثبات کرده‌اند که در حوزه نظامی و سیاسی و اجتماعی در کنار سوریه و عراق بوده و در این راه از هیچ اقدامی فروگذار نبوده‌اند. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 100086
 
Share/Save/Bookmark