میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۹
 
 
روحانی:
من را احضار کنید قرار نیست عده‌ای مشکلات را حل کنند و عده‌ای چرتکه بیندازند
من را احضار کنید قرار نیست عده‌ای مشکلات را حل کنند و عده‌ای چرتکه بیندازند
 

رئیس‌جمهور گفت: هر کس از دولت انتقاد کند آزاد است؛ برخی منتقدان دولت هم آزادند هم مصونیت دارند هم گاهی اوقات تشویق می‌شوند؛ حامیان دولت گاهی نه آزادی دارند نه مصونیتشان معلوم است.
حجت‌الاسلام حسن روحانی طی سخنانی در جلسه هیئت دولت اظهار داشت: ایام مبارکی پیشِ‌رو داریم و در آستانه دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی هستیم، خصوصاً ۱۲ بهمن که آن روحِ بلند در کالبد ملت ایران دمیده شد و به‌تعبیر استاد شهید مطهری، آفتابی که بنا بود از شرق طلوع کند از غرب طلوع کرد روزهای مهمی در تاریخ انقلاب اسلامی بود که باید نسل نوجوان و جوان‌مان را با این انقلاب آشنا و آگاه کنیم.
روحانی خاطرنشان کرد: در دل و اذهان مردم جهان نسبت به انقلاب احترام وجود دارد و ابرقدرت‌ها هرچند مردم و انقلاب را اذیت کردند ولی واقعیت این است که ملتی از اسارت نجات یافت، دست استعمارگران را قطع کرد و امروز در این کشور اراده و آرای ملت حاکم است. تا روزی که در حکومت جمهوری اسلامی رأی مردم همه‌کاره است، ما شکست نمی‌خوریم و اگر در رأیِ مردم، «اما و اگر» ایجاد کردیم و گفتیم که مهم نیست ۵۰ درصد یا ۸۰ درصد پای صندوق رأی بیایند، خدای ناکرده ممکن است این لطف خدا را از دست بدهیم و ان‌شاءالله این مسئله رخ نخواهد داد.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امسال در شرایطی وارد دهه فجر می‌شویم که مطمئن‌تر از همیشه هستیم که جنگ اقتصادی دشمن هم شکست خورده است و در مسیر روزهای پایانی خود به‌ سر می‌برد امروز همه در دنیا اعلام می‌کنند و سیاسیون و البته غیر از یک رژیمِ فاسدِ جنایت‌کارِ کودک‌کش و یکی ـ دو کشورِ کوچک در منطقه که گاهی حرف بی‌ربط می‌زنند، کل دنیا به آمریکا می‌گویند که "چرا به تعهدات خود برنمی‌گردی".
روحانی افزود: ممکن است اروپایی‌ها به ما ایراد داشته باشند و البته این ایرادها نادرست است و ما از آن‌ها طلب داریم؛ ما صبر بزرگی کردیم و یک ‌سال دست‌ روی‌ دست گذاشتیم و وعده‌های آن‌ها را گوش دادیم و اروپایی‌ها به وعده‌های خود عمل نکردند و یا نتوانستند عمل کنند و بعد از یک سال هم که تعهدات خود را کنار گذاشتیم، مهلت‌های دوماهه دادیم. ما گفتیم که "شما به تعهدات خود به‌صورت کامل بازگردید و ما هم بازمی‌گردیم و آن‌ها نمی‌توانند به ما ایراد بگیرند و منطق ما منطق صحیحی است.

وی گفت: امروز همه می‌بینند که جنایتکار بزرگ، شرور بزرگ و کسی که هر روز مردم را آزار می‌داد رفته و شرایط متفاوت شده است و البته این‌که چه‌زمانی بتوانیم مسائل‌مان را با دنیا حل‌وفصل کنیم بحث دیگری است. شرایط امروز ما درباره تحولات اقتصادی با یکی ـ دو ماه پیش متفاوت است. اگر خبرنگاران از هر وزیر ما بپرسند که شرایط در تجارت، تولید و اقتصاد و سایر عرصه‌ها نسبت به یکی ـ دو ماه چگونه است؟ همگی می‌گویند شرایط بهتری داریم. وزیر صمت در یکی از جلسات از چند مرکز تولید لوازم خانگی در قم و اصفهان نام برد که به‌صورت سه‌شیفت کار می‌کنند و تولید آن‌ها نسبت به سال گذشته ۲ برابر شده است. درست است که بنگاه‌هایی هم تعطیل شده‌اند و صدا و سیما و رسانه‌ها گاهی آن‌ها را نشان می‌دهند ولی بنگاهی را هم که از یک شیفت، به‌صورت سه‌شیفت کار می‌کند بگوییم.

رئیس‌جمهور با تأکید به اینکه "باید همگی دست‌به‌دست یکدیگر بدهیم و مشکلات را حل کنیم"، خاطرنشان کرد: قرار نیست عده‌ای مشکلات را حل کنند و عده‌ای هم کنار بنشینند و چرتکه بیندازند و یا به‌نفعِ دشمن «هورا» بکشند و بلکه همه باید با هم کار کنیم و این کشور برای همه است و یک کالا گران و یا ارزان شود و ارزش پول ملی بالا برود و افزایش شود و زیرساخت‌ها افزایش یابد، برای همه است.
روحانی گفت: دولتی در تمامِ این سه‌سال، وسط میدان جنگ اقتصادی تحمیلی بوده است و انتقاد آزاد است و حق دارند انتقاد کنند ولی اول لازم است ضمن در نظر گرفتن اقدامات دولت، انتقادات خود را هم مطرح کنند و اگر این‌گونه باشد خوب است و اگر راه‌حل هم بدهند که بهتر است. انتقاد در جای خود خوب است ولی گاهی روح مردم آزار می‌بیند که ببینند کسانی در کشور نسبت به دولت با لحن نادرست صحبت می‌کنند و هم آزادی بیان برای آن‌ها لحاظ می‌شود و مصونیت نیز برایشان تضمین شده است و مُهر زده شده که "هر چه می‌خواهی بگو و تو آزادی"؛ البته گاهی هم پشت پرده آن‌ها را تشویق هم می‌کنند ولی اگر کسی بخواهد به‌نفعِ دولت حرف بزند، باید آزادی داشته باشد و باید در رسانه آزادی داشته باشد و آزادی بیان و مصونیت چنین فردی معلوم نیست. کسی که به‌عنوان حامی دولت می‌آید، ان‌شالله که این‌طور نیست ولی می ترسیم افرادی تحت فشار هم قرار بگیرند چون از دولت حمایت می‌کنند.
رئیس‌جمهور عنوان کرد: فضای مجازی به فضای تنفس برای مردم تبدیل شده و در ماه‌های اخیر به مردم گفتیم که در خانه بمانند و دانش آموزان و دانشجویان در خانه و به صورت مجازی درس بخوانند، اگر فضای مجازی نبود، چگونه درس می‌خواندند و مردم چگونه سرگرم می‌شدند؟ وزیر جوان ارتباطات و وزیر سابق در این‌عرصه کار بزرگی کردند و پهنای باند افتخاری برای کشور است و نمی توانند کسی را برای پهنای باند محاکمه کنند و دستور من بوده و اگر می‌خواهید کسی را محاکمه کنید، من را محاکمه کنید؛ پهنای باند یعنی آزادی الکترونیکی مردم، یعنی از ثبت سفارش تا بانک مرکزی تا گمرک تا ورود کالا و انبارها، همه را مردم ببینند. پهنای باند یعنی مبارزه با فساد؛ کسی نمی‌تواند با مبارزه با فساد مخالف باشد و اگر می‌خواهید کسی را برای مبارزه با فساد احضار کنید، من را احضار کنید نه اینکه وزیر من را احضار کنید.
رئیس‌جمهور گفت: از تمام قوا، از نیروهای مسلح، از مردم، از آن‌ها که با دولت خوب نیستند و از آن‌ها که با دولت در رقابت و با دولت قهر هستند می‌خواهم که بگذارید ما در این ۶ ماه باقیمانده کار کنیم. وزیر ما وقت ندارد که بین سه قوا راه برود و مقداری در این قوه باشد و به کارش برسد و مقداری به قوه دیگری برود و از او سؤال دارند؛ ما وزیر بین قوا نداریم و یک وزیر مسئولیت اجرایی دارد و باید به کار خود برسد و بگذارید در ۶ ماه آخر کارهای نیمه‌تمام را انجام بدهیم.
روحانی راجع به لایحه بودجه ۱۴۰۰ که در مجلس است، خاطرنشان کرد: باز هم تأکید می‌کنم که اگر شاکله و اهداف بودجه به‌هم نخورد ما با مجلس همکاری می‌کنیم اما اگر به همین‌صورت بخواهد جلو برود، ممکن است با مشکلاتی مواجه شویم که امیدواریم این‌گونه نشود.

کد مطلب: 116962
 
Share/Save/Bookmark