میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۸
 
 
۲۷۰ هزار آواره از میانمار به بنگلادش گریخته‌اند
اجساد سلاخی‌شده مسلمانان روهینگیا در رودخانه
اجساد سلاخی‌شده مسلمانان روهینگیا در رودخانه
 

همزمان با انتشار اخباری از آواره شدن ۲۷۰ هزار مسلمان میانماری به بنگلادش و نیز سکوت کشورهای غربی در برابر فاجعه انسانی حاکم بر این سرزمین، گزارش‌ها نشان می‌دهد نظامیان و بوداییان افراطی میانمار در جنایتی جدید اجساد سلاخی و سوزانده شده مسلمانان را با قرار دادن در کیسه به داخل رودخانه‌ها رها می‌کنند.
این روزها میانمار به یکی از اصلی ترین کاون توجهات جهانی مبدل شده است چنانکه یکی از مباحث مطرح در نشست سازمان همکاری اسلامی در آستانه مباحث این کشور تشکیل می‌دهد در حالی که کشورهای غربی همچنان در برابر این نسل کشی راه سکوت در پیش گرفته‌اند. در ادامه همین فاجعه انسانی نظامیان و بوداییان افراطی میانمار در جنایتی جدید اجساد سلاخی و سوزانده شده مسلمانان را با قرار دادن در کیسه به داخل رودخانه‌ها رها می‌کنند. طی دو هفته گذشته حدود ۲۷۰ هزار مسلمان آواره روهینگیایی از خشونتها در میانمار به بنگلادش فرار کرده اند. گزارشگر ویژه سازمان ملل می گوید: تخمین زده می‌شود، بیش از یک هزار نفر در خشونت‌ها در ایالت راخین میانمار کشته شده باشند. یانگی لی گفت: «احتمال می‌رود یک هزار نفر یا بیشتر کشته شده باشند.»ارزیابی گزارشگر ویژه سازمان ملل دو برابر بیشتر از رقمی است که دولت میانمار اعلام کرده است.یانگی لی افزود: «قربانیان عمدتا از روهینگیا هستند.»
در این میان آمریکا همچنان به حمایت از این کشتار ادامه می‌دهد چنانکه یک مقام مسئول آمریکایی اعلام کرد که کشورش دولت "آنگ سانگ سو چی"، نخست وزیر میانمار را به خاطر ارتکاب جنایت و خشونت علیه مسلمانان در این کشور ملامت نمی‌کند اما برای حل بحران نیازمند همکاری اوست. "پاتریک مورفی"، مسئول امور جنوب شرق آسیا در وزارت امور خارجه آمریکا گفت: "ما همچنان حمله‌های صورت گرفته از هر طرفی را اعم از حمله به نیروهای امنیتی و حمله به غیر نظامیان را محکوم می‌کنیم، هر چند غیر نظامیان هم دست به حمله می‌زنند". خبر دیگر آنکه موسسه الازهر مصر با انتشار بیانیه ای خشونت علیه مسلمانان روهینگیا در میانمار را به شدت محکوم کرد و هشدار داد چنین اقدامی، موجب تشویق افراد به روی آوردن به اقدامات تروریستی خواهد شد. در این بیانیه آمده است، الازهر تحرکات بشردوستانه در سطح عربی و اسلامی و بین المللی را برای متوقف کردن کشتاری که بهای آن را فقط شهروندان مسلمان در میانمار می‌پردازند، رهبری خواهد کرد.
الازهر در این بیانیه از همه موسسات و سازمان‌های بین المللی و جمعیت‌های مدافع حقوق بشر در جهان خواست به وظیفه خود در زمینه اتخاذ تدابیر لازم به منظور تحقیق درباره این جرائم زشت و پیگرد عاملان آنها و سپردن آنها به دادگاه‌های بین المللی برای محاکمه شدن به عنوان جنایتکار جنگی به علت وحشی گری‌هایشان، عمل کنند.
الازهر اوایل امسال در تلاش برای دستیابی به صلح در میانمار میزبان نمایندگان مسلمانان روهینگیا و بودایی‌های میانمار بود. در بیانیه الازهر تاکید شده است همه باید این مسئله را مدنظر قرار دهند که چنین جرائمی از قوی ترین عواملی است که افراد را به ارتکاب جرائم تروریستی تشویق می‌کند که همه انسان‌ها از آن رنج می‌برند.
همچنین رئیس‌جمهور جمهوری چچن ضمن اعلام حمایت کشورش از مسلمانان آواره روهینگیا، بر لزوم حمایت سیاسی از این اقلیت رانده شده تاکید کرد. از سوی دیگر مالزی گفت این کشور آماده پذیرش و سرپناه دادن به مسلمانان روهینگیا است که از خشونت‌های حکومت میانمار فرار می‌کنند. از سوی دیگر انجمن جهان اسلام در بیانیه‌ای، جنایات کنونی در روهینگیا را محکوم کرد و از جامعه بین‌الملل خواست کاری انجام دهد. مردم بحرین در محکومیت جنایت‌های هولناک علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار، تظاهرات گسترده‌ای را در شهر منامه برگزار کردند. وزیر امور خارجه قزاقستان از بررسی وضعیت میانمار در نشست سازمان همکاری‌های اسلامی در شهر «آستانه» خبر داد. بوداییان قزاقستان و قرقیزستان با ارسال نامه‌ای سرگشاده به مقامات میانمار وقایع اخیر مربوط به مسلمانان روهینگا را در این کشور غیرانسانی توصیف کردند. هزاران نفر در سراسر آسیا به خیابان‌ها آمدند تا رفتار بی‌رحمانه میانمار با مسلمانان روهینگیا را محکوم کنند.حتی جامعه بودایی داکا نیز علیه رفتار خشونت‌آمیز دولت میانمار با روهینگیایی‌ها تظاهرات کردند.
تدابیر امنیتی برای حفظ امنیت معابد بودایی در داکا و دیگر مناطق افزایش یافته است. گروه‌های افراطی بودایی در میانمار به ایجاد تنفر نژادی علیه مسلمانان روهینگیا متهم شده‌اند. لازم به ذکر است تحت فشار افکار عمومی جهان پس از گذشت دو هفته از بحران اخیر و کشته شدن هزار بیگناه دولت میانمار مدعی شد قصد دارد برای مسلمانان آواره روهینگیا اردوگاه‌هایی را احداث کند.

کد مطلب: 100860
 
Share/Save/Bookmark