میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۷
 
 
سفیر چین:
ملت‌های ایران و چین دوستان حقیقی هم در دوران دشوار هستند

سفیر چین در تهران با انتشار یادداشتی به زبان فارسی ضمن تقدیر از ابراز همدردی و کمک‌های دولت و مردم ایران برای مقابله با ویروس کرونا خاطر نشان کرد:‌ ملت های چین و ایران دوستان حقیقی و خالص همان دوران دشوارند.
چانگ هوا در یادداشت خود آورده است: اخیرا، انتشار بیماری ناشی از ویروس جدید کرونا توجهات جامعه جهانی را به خود معطوف کرده است. از زمان انتشار این ویروس تا کنون، جناب آقای شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین چندین بار با اشاراتی مهم به این مسئله پرداخته و بر لزوم حفاظت از جان اقشار مردم و سلامت جسمی آن ها به عنوان اولویت نخست تاکید کرده است. در چین جنبشی در مقابله و کنترل همه جانبه در برابر این مسئله شکل گرفته و دقیق ترین و سختگیرانه ترین تمهیدات در این چارچوب لحاظ شده که موجب شکل گیری نبردی مردمی برای مبارزه با انتشار ویروس شده است. هم اکنون، روند پیشگیری و کنترل در حال کسب نتایجی مثبت است. ما با اتکا بر روحیه همدلی مردم چین و متمرکز سازی قدرت آن‌ها مزیت ساماندهی برنامه‌های بزرگ را کسب کرده و بر مبنای قدرت عظیم مادی و پایه‌های فناورانه، ضمن بهره گیری از تجربیات عملی غنی، اعتماد به نفس، توانایی و قدرت پیروزی در نبرد کنترل و پیشگیری از گسترش این ویروس را محقق خواهیم کرد.
چین ایده جامعه بشری با سرنوشت مشترک را سرلوحه امور خویش قرار داده و طبعا توجه و مسئولیتی ویژه برای ایمنی زندگی شهروندان خود و سلامت آن‌ها قائل بوده و همچنین متوجه مسئولیت خود در قبال امر بهداشت عمومی جهانی است. بسیاری از اقدامات چین به وضوح فراتر از الزامات مقررات بین المللی بهداشت بوده که این امر خود به منزله بزرگترین تلاش برای حراست از سلامت مردم سراسر جهان و ایمنی بهداشت عمومی گیتی بوده است. دقیقا به واسطه تمهیداتی که چین در راستای کنترل و پیشگیری در مواجهه با این ویروس در پیش گرفته، گسترش بیماری یاد شده در ابعاد گسترده جهانی روندی صعودی نیافته است. هم اکنون، موارد ابتلا به ویروس کرونا در جهان به ۱ درصد میزان مجموع مبتلایان به این بیماری در گستره مرزهای چین و فضای داخل این کشور نیز نمی رسد، و این در حالی است که در سال ۲۰۰۹ و در جریان فراگیری ویروس اچ۱ان۱ در آمریکا، این بیماری به ۲۱۴ کشور و منطقه جهان سرایت کرد. از اواخر سال ۲۰۱۹ تاکنون، ۱۹ میلیون نفر در ایالات متحده به ویروس اچ۱ان۱ مبتلا شده و حداقل ۱۰ هزار نفر کشته شدند. اکنون چنانچه مسئله فراگیری بیماری کنونی را به منزله نبردی مشترک برای تمام انسان‌ها تلقی کنیم، می‌توانیم بگوییم که به واسطه مقابله قهرمانانه چین با آن است که جهان نیز امن تر شده است.
در زبان پارسی ضرب المثلی با محتوای "دل به دل راه دارد" وجود دارد. در جریان نبرد چین با ویروس کرونا، ما عمیقا دوستی دولت و ملت ایران را احساس کردیم. رئیس جمهور ایران، جناب آقای روحانی با رئیس جمهور چین جناب آقای شی جین پینگ ابراز همدردی کرد و جناب ظریف، وزیر خارجه ایران نخستین وزیر خارجه در سراسر جهان بود که از چین حمایت کرده است. ایشان در روز بیست و سوم ژانویه در توئیتی به زبان چینی از مبارزه چین با این بیماری حمایت کرد.
در این میان آنچه بیش از همه من را تحت تاثیر قرار داد، حمایت و پشتیبانی ای بود که مردم عادی ایران از چین به عمل آوردند. معاون سردبیر روزنامه «تهران تایمز» به انتشار سرمقاله ای با عنوان "همه ما چینی هستیم" پرداخت. یک کافه دار ایرانی به نام سینا اخیرا در فضای مجازی چین با توجهی بی سابقه مواجه شده، او که هم اکنون در شهر ووهَن چین به سر می‌برد به صورت داوطلبانه از بازگشت به کشورش با هواپیمای اختصاصی خودداری کرده و در همراهی با همکاران چینی‌اش، برای کادر پزشکی فعال در خط مقدم مبارزه با کرونا، به طور رایگان قهوه درست می کند و به آن ها هدیه می‌دهد. چند ویدئوی کوتاه به طور گسترده در فضای مجازی چین دست به دست می‌شود که در آن‌ها بسیاری از مردم ایران، به ویژه کودکان به زبان چینی فریاد می زنند: چین قوی باش، ووهن قوی باش، ما ایرانیان حامی شما هستیم! بسیاری از دوستان این ویدئوها را برای من ارسال می کنند و می‌گویند با دیدن آن‌ها تحت تاثیر قرار گرفته و برخی هم اشک ریخته‌اند. 

کد مطلب: 112821
 
Share/Save/Bookmark