میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۸
 
 
۱۰۰ روز گذشت شیر به مدارس نیامد
۱۰۰ روز گذشت شیر به مدارس نیامد
 

به رغم گذشت ۱۰۰ روز از آغاز سال تحصیلی و وعده‌های مکرر مسئولان آموزش و پرورش، هنوز دانش‌آموزان «طعم شیر» در مدارس را نچشیده‌اند و شیر مدارس در برزخ توزیع یا عدم توزیع قرار دارد.
به گزارش فارس، توزیع شیر مدارس رویه هر ساله و از جمله برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش در جهت توانمندسازی جسمی و ذهنی دانش‌آموزان در طول سال تحصیلی است اما امسال عدم توزیع شیر مدارس و وعده‌های مسئولان به سوژه تکراری تبدیل شده است. در این میان می‌توانیم به اظهارنظرهای متفاوت و در عین حال مؤکدانه مسئولان وزارت آموزش و پرورش اشاره کنیم که از تابستان و اوایل مهر سال‌جاری بر توزیع شیر در مدارس در اسرع وقت تأکید داشته‌اند، اما متأسفانه هنوز این وعده عملی نشده است.

بطحایی: توزیع ۸۰۰ میلیون پاکت شیر
سیدمحمد بطحایی معاون وقت پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در ۱۲ تیرماه سال‌جاری از توزیع ۸۰۰ میلیون پاکت شیر در مدارس خبر داده بود.

مجاوری: ۵۵ نوبت توزیع شیر در سال گذشته
منصور مجاوری، مسئول کمیته توزیع شیر مدارس وزارت آموزش و پرورش نیز در ۲۵ مرداد سال جاری درخصوص توزیع شیر مدارس در سال تحصیلی گذشته و اکنون اظهار کرد: با تصمیم دولت ۴۰۰ میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها و ۱۵۰ میلیارد تومان از محل بودجه عمومی برای برنامه شیر مدارس مصوب شد.
وی افزود: از آنجا که پیش‌بینی می‌کردیم این مبلغ به علت وضعیت بودجه به طور کامل تخصیص نیابد، براساس بودجه ۴۰۰ میلیارد تومانی برنامه‌ریزی کردیم و در نهایت استان‌ها با ۱۷۵ کارخانه لبنیاتی در سراسر کشور قرارداد بستند که ۶۰ درصد استریل و ۴۰ درصد پاستوریزه بود.
مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در سال تحصیلی گذشته ۵۵ نوبت از ۱۵ مهر توزیع شد و تا اواخر اسفند ادامه داشت و یک وعده هم پس از عید نوروز توزیع شیر داشتیم؛ البته در برخی استان‌ها مانند خوزستان و ایلام اجازه دادیم به علت آلودگی هوا و فواید مصرف شیر، توزیع شیر در نوبت‌های بیشتری انجام شود که در برخی نقاط حتی به ۶۰ نوبت هم رسید.
وی به قرارداد ۴۰۰ میلیاردی با شرکت‌های لبنیاتی اشاره کرد و گفت: تاکنون ۲۵۰ میلیارد تومان به کارخانجات شیر تزریق شده اما هنوز ۱۵۰ میلیارد تومان بدهکار هستیم و امیدواریم این بودجه هرچه سریعتر در اختیار ما قرار بگیرد تا بتوانیم به تعهدات خود عمل کنیم.
مجاوری افزود: اگر ۵۵۰ میلیارد تومان مصوب به طور کامل تخصیص پیدا می‌کرد، می‌توانستیم رقم توزیع شیر در مدارس را به ۷۰ نوبت برسانیم، اما چاره‌ای نداشتیم جز اینکه تا ۵۵ نوبت شیر توزیع کنیم. وی با بیان اینکه جامعه آماری ما در سال ۹۴ گسترده بود، عنوان کرد: تا اردیبهشت سال ۹۵ همه مقاطع تحصیلی از پیش‌دبستانی تا متوسطه مشمول این طرح شدند؛ به عبارتی دانش‌آموزان، پیش‌دبستانی‌ها، معلمان و کودکان تحت پوشش بهزیستی که شمار آنها به ۱۴.۵ میلیون نفر می‌رسد، ۷۹۸ میلیون پاکت شیر دریافت کردند.
مسئول کمیته توزیع شیر مدارس وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: این جامعه آماری گسترده را در سال‌های گذشته نداشتیم، علاوه بر این شیرهای توزیع شده از کیفیت خوبی برخوردار بودند و حتی یک مورد مسمومیت با شیر در دانش‌آموزان نداشتیم.
حسین صفایی مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی نیز دوم شهریور سال‌جاری از توزیع شیر از اول مهر سال‌جاری در مدارس خبر داده بود.

فانی: ۶۰۰ میلیارد تومان بودجه شیر مدارس در سال‌جاری
علی‌اصغر فانی وزیر وقت آموزش و پرورش در ۱۲ مهر سال‌جاری اعلام کرد: بودجه امسال شیر مدارس ۶۰۰ میلیارد تومان است که مبلغ ۴۵۰ میلیارد آن از بودجه هدفمندی یارانه‌ها و ۱۵۰ میلیارد آن نیز از بودجه آموزش و پرورش است. وی از توزیع ۷۰ نوبت شیر در مدارس در سال تحصیلی جاری خبر داده بود.

دانش‌آشتیانی: بودجه توزیع شیر را نداریم
فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی وزیر آموزش و پرورش نیز در اوایل سال تحصیلی جاری درخصوص توزیع شیر در مدارس، اظهار داشت: رایزنی‌هایی در حال انجام است؛ امیدواریم بودجه شیر را تأمین کرده و بتوانیم آن را در مدارس توزیع کنیم.
اسدالله عباسی عضو کمیسیون آموزش درخصوص توزیع شیر در مدارس تصریح کرد: مطالباتی از قبل مربوط به شیر مدارس وجود داشت که باقی مانده بود و با پیگیری‌ها مقرر شد از آن ۱۳۰۰ میلیارد باقی مانده (T) یارانه شیر مدارس تأمین شود.
در جدیدترین اظهارنظر مسئولان آموزش و پرورش نیز منصور مجاوری مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش، هفته گذشته از آغاز توزیع شیر در مدارس از هفته جاری خبر داد.
وی بیان داشت: آموزش و پرورش امسال بیش از ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار از محل یارانه‌ها و اعتبارات داخلی برای توزیع شیر مدارس در نظر گرفته بود که ۳۰۰ میلیارد تومان از این اعتبار برای بدهی و تسویه حساب معوقه پارسال به کارخانجات توزیع شیر پرداخت شده است.
مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: امیدواریم مابقی اعتبارات در نظر گرفته شده برای توزیع امسال شیر مدارس نیز تأمین اعتبار شود تا بتوانیم مانند سال گذشته این طرح را به خوبی اجرا کنیم. وی خاطرنشان کرد: اوایل سال تحصیلی ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار از محل یارانه‌ها و اعتبارات داخلی آموزش و پرورش برای شیر مدارس اختصاص یافت.
تأمین بودجه و تخصیص اعتبار لازم برای توزیع شیر در مدارس، به عنوان یک دغدغه و دل مشغولی همیشگی مسئولان ارشد نظام آموزشی مبدل شده است و روندی که هر ساله با تأخیری چند روزه از آغاز سال تحصیلی به سرانجام رسیده و توزیع آن آغاز می‌شد، امسال پس از گذشت ۱۰۰ روز از آغاز تحصیل دانش‌آموزان در برزخ توزیع یا عدم توزیع قرار دارد و هنوز دانش‌آموزان «طعم شیر» را در مدارس نچشیده‌اند و دیگ جوشیدن شیر مدارس هنوز به سر نیامده است.

کد مطلب: 98042
 
Share/Save/Bookmark