میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۱
 
 
سفرای غربی برای پنهان‌سازی بازداشت نخست‌وزیر لبنان در ریاض با او دیدار کردند
بالماسکه سعودی با نقاب حریری
بالماسکه سعودی با نقاب حریری
 

سعودی که کودتایی آشکار را علیه امنیت و ساختار ملی عربستان رقم زده با زنجیره‌ای از اقدامات ظاهری و تبلیغاتی سعی در پنهان‌سازی این دخالت‌ها دارد چنانکه در یک نمایش ساختگی دفتر سعد الحریری اعلام کرد که وی امروز با سفیر فرانسه در ریاض، روز گذشته نیز رئیس هیات اتحادیه اروپا و دو روز گذشته نیز با سفیر انگلیسی و کاردار آمریکایی دیدار کرد.
المیادین گزارش داد که سعد الحریری همچنین با رئیس هیات اتحادیه اروپا و دو روز گذشته نیز با کاردار سفارت آمریکا و سفیر انگلیس دیدار کرد. روزنامه لبنانی «الاخبار» گزارش داد که عربستان به خاندان «الحریری» در بیروت اطلاع داده که باید «بهاء الحریری» برادر بزرگتر «سعد الحریری» به جای وی به ریاست حزب‌ المستقبل منصوب شود. بنا به دستور عربستان، سعد الحریری هم‌چنین باید به بیروت برود، استعفای خود را به صورت رسمی تقدیم رئیس‌جمهور «میشل عون» کند، دوباره فورا به ریاض برگردد و با برادر بزرگتر خود بیعت کند.
در این میان «رابرت فیسک» خبرنگار و تحلیلگر برجسته انگلیسی در امور خاورمیانه روز پنج‌شنبه با انتشار گزارشی جزئیاتی جدید از بازداشت و استعفای اجباری «سعد حریری» نخست‌وزیر لبنان منتشر کرده است. «وقتی که سوم نوامبر هواپیمای سعد حریری در ریاض به زمین نشست، اولین چیزی که او دید نیروهای پلیسی بودند که هواپیما را محاصره کرده‌اند. آن‌ها سوار هواپیما شدند و تلفن همراه او و محافظانش را ضبط کردند. به این ترتیب نخست‌وزیر لبنان ساکت شد.» فیسک با این مقدمه، در روزنامه «ایندیپندنت» نوشته است که «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان با این اقدام و همزمان با بازداشت چندین شاهزاده و مقام کنونی و سابق در تلاش است تا مسیر رسیدنش به پادشاهی را هموار کند.
لازم به ذکر است در ادامه نمایش سعودی علیه لبنان امارات متحده عربی بعد از عربستان، بحرین و کویت به دلیل آنچه ابوظبی،‌ آن را شرایط نامناسب لبنان خواند، از اتباع خود خواست خاک این کشور را فورا ترک کنند.
از سوی دیگر سخنگوی سازمان ملل در واکنش به اخبار منتشر شده درخصوص وضعیت نخست‌وزیر مستعفی لبنان در عربستان گفت که نمی‌تواند این اخبار را تأیید کند. در ادامه تلاش بلوک تحت رهبری عربستان برای افزایش فشار به لبنان، کویت هم اتباعش خواست این کشور را ترک کنند. عربستان سعودی از اتباع خود در لبنان خواست تا در سریعترین زمان ممکن این کشور را ترک کنند. وزیر کشور لبنان در واکنش به اخبار منتشر شده درخصوص درخواست عربستان از خانواده الحریری برای تعیین بهاء الحریری به عنوان جانشین سعد الحریری گفت که لبنان کشور انتخابات و دموکراسی است.
همچنین وزیر خارجه لبنان تأکید کرد این خودِ کشور لبنان است که مسئولانش را انتخاب می‌کند و درباره ماندن یا رفتن آنها تصمیم می‌گیرد. «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان اعلام کرد: این ما هستیم که انتخاب می‌کنیم چه کسی نماینده و مسئول ما باشد و این ما هستیم که می‌گوییم آنها برکنار شوند یا نشوند. فراکسیون «الوفاء للمقاومه» در بیانیه‌ای اعلام کرد عربستان باید دست از مداخله در امور دیگران از جمله لبنان بردارد. «رویترز» به نقل از مقامات آگاه در لبنان اعلام کرد نخست‌وزیر مستعفی این کشور در بازداشتِ عربستان به سر می‌برد. در این میان رئیس‌جمهور مصر می‌گوید منطقه به اندازه کافی درگیر مشکلات است و نیازی به ایجاد مشکلات جدید نیست.
سفیر روسیه در لبنان در واکنش به حملات اخیر علیه حز‌ب‌الله این کشور گفت که امکان تشکیل دولت در لبنان بدون حزب‌الله ممکن نیست. در حمایت از سعودی مقامات آلمانی با بیان اینکه مدرکی دال بر تحت بازداشت بودن نخست‌وزیر مستعفی لبنان در عربستان ندارند، با ادعاهای ریاض علیه ایران همراهی کردند. «تمام سلام» نخست‌وزیر سابق لبنان با بیان اینکه در هر شرایطی در کنار سعد الحریری هستیم ابراز امیدواری کرد که بحران به وجود آمده موجب وحدت بیشتر لبنانی‌ها شود.
روزنامه صهیونیستی معاریو نوشت که طی ۴۰ سال گذشته این نخستین بار است که اسرائیل بدون هیچ مداخله‌ای، از حوادث لبنان بیشترین بهره را می‌برد. عون رئیس‌جمهور لبنان در دیدار با سفرای خارجی از وضعیت «سعد الحریری» نخست‌وزیری مستعفی این کشور در عربستان ابراز نگرانی کرد. رئیس‎جمهور لبنان به کاردار سفارت عربستان در لبنان گفت که «روش استعفای حریری غیر قابل قبول است و ما از وی می‌خواهیم که به کشورش بازگردد.» در حمایت از سعودی وزیر خارجه فرانسه احتمال اینکه نخست‌وزیر مستعفی لبنان اکنون در بازداشت عربستان باشد را رد کرد.
از درون سعودی نیز خبر می‌رسد پایگاه انگلیسی «میدل ایست‌آی» به نقل از منابع آگاه نوشته است که نیروهای امنیتی عربستان «بندر بن‌سلطان» سفیر اسبق این کشور در واشنگتن هم در میان افرادی است که این هفته به بهانه مبارزه با فساد بازداشت شده‌اند. دادستانی کل عربستان سعودی اعلام کرد که طی روزهای اخیر ۲۰۸ متهم به فساد مورد بازجویی قرار گرفته‎اند که ۷ نفر از آنها آزاد شده‎اند. دادستانی کل عربستان اعلام کرد که تحقیقات نشان می‌دهد که حدود ۱۰۰ میلیارد دلار اختلاس شده است. وبگاه «عربی ۲۱» به نقل از منابع آگاه اعلام کرد عربستان «ریم» دختر «ولید بن‌طلال» شاهزاده میلیاردر را نیز بازداشت کرده است. ولیعهد سعودی و رئیس‎جمهوری فرانسه ضمن دیدار با یکدیگر در ریاض، درباره مسائل منطقه‎ای از جمله یمن و لبنان گفت‎و‎گو کردند.

کد مطلب: 101779
 
Share/Save/Bookmark